• دو شنبه 7 مهر 1399
  • الإثْنَيْن 10 صفر 1442
  • 2020 Sep 28
شنبه 30 تیر 1397
کد مطلب : 23752
+
-

سرخه‌حصار قطب گردشگری می‌شود

یادداشت
سرخه‌حصار قطب گردشگری می‌شود

مرتضی رحمان‌زاده|  شهردار منطقه 13:

منطقه 13 شهر تهران که شرقی‌ترین منطقه پایتخت است، منطقه‌ای منحصربه‌فرد از بعد گردشگری به حساب می‌آید که البته با چالش‌ها و مشکلات خاصی هم مواجه است. به‌عنوان مثال یکی از چالش‌های سیزدهمین تکه پایتخت، بافت فرسوده‌ای است که بخش‌هایی از ناحیه یک این منطقه را درگیر کرده است. برای رفع این معضل دیرینه منطقه 13، مدیریت شهری با مشارکت بخش خصوصی طرحی ارائه کرده که در گام نخست آن، بافت‌های فرسوده منطقه دارای چند پاتوق محلی شدند و در گام بعد نیز قرار است با رنگ‌آمیزی معابر و دیوارهای بی‌استفاده واقع در بافت فرسوده و همچنین قرار دادن گلدان‌های گل طبیعی در کوچه‌پسکوچه‌های قدیمی، زمینه زیباسازی این بافت فراهم شود. موضوع دیگری که می‌توان از آن به عنوان یکی دیگر از چالش‌های موجود در منطقه 13 نام برد، کمبود سرانه‌های فرهنگی و ورزشی در این تکه از شهر است که البته برای برطرف کردن این چالش هم تدابیری اندیشیده شده است.

مرمت و بازسازی فضاهای فرهنگی موجود و افزایش سرانه‌های فرهنگی در دستور کار مدیریت شهری منطقه قرار دارد که به موجب آن، مرمت و بازسازی سینما ماندانا، ساخت مرکز فرهنگی، ورزشی و آموزشی با زیربنای 700‌مترمربع در خیابان پیروزی و تکمیل نگارخانه شرق تهران با نیازسنجی انجام شده در میان شهروندان در حال انجام است. اما بی‌شک بهترین اقدام در این حوزه، ایجاد قطب گردشگری در محدوده پارک جنگلی سرخه‌حصار است. واقعیت این است که منطقه 13 منطقه‌ای با استعداد گردشگری است که با تکیه بر این ظرفیت می‌توان زمینه ایجاد قطب گردشگری شرق تهران را فراهم کرد. سرخه‌حصار، بوستان جنگلی زیبایی است که به‌عنوان مهم‌ترین ظرفیت گردشگری این منطقه مطرح است و می‌تواند علاوه بر تبدیل این منطقه به قطب گردشگری شرق تهران، در ایجاد شغل، افزایش درآمدزایی و غنی‌سازی اوقات فراغت همه شهروندان در منطقه تأثیر بسزایی داشته باشد.

از این‌رو از بدو حضور در شهرداری منطقه با تکیه بر مطالعات صورت گرفته در دوره‌های پیشین مدیریت شهری منطقه و با نگاهی کارشناسی به محدوده بوستان جنگلی سرخه‌حصار، ساماندهی نقاط تفریحی و تفرجگاهی، احیای بناهای تاریخی و افزایش امکانات فرهنگی، ورزشی و خدمات رفاهی در شرق منطقه در صدر برنامه‌های مدیریت شهری منطقه قرار گرفته تا این محدوده به قطب گردشگری پهنه شرقی پایتخت تبدیل شود. این طرح گردشگری ویژه با رویکرد حفظ منابع طبیعی و محیط‌زیست با 54 طرح از جمله ایجاد بیمارستان 250 تختخوابی، هتل، شهربازی، خانه سالمندان، پیست موتورسواری، تله‌کابین و... به تصویب رسیده که طی امسال و سال آینده به مرحله اجرا و بهره‌برداری خواهد رسید. 

به‌طور کلی سعی مدیریت شهری در منطقه بر این است که با اجرای طرح‌های عمرانی، ترافیکی، گردشگری، فرهنگی و... نه تنها در بهبود کیفیت زندگی اهالی این منطقه تغییرات مهم و اساسی ایجاد کند، بلکه به انتخاب شهروندان تهرانی برای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و گردشگری نیز تبدیل شود. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید