• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
دو شنبه 27 آذر 1396
کد مطلب : 1395
+
-

خبرهای خوش درباره پلنگ رها شده در طبیعت

پلنگ ایرانی
خبرهای خوش درباره پلنگ رها شده در طبیعت

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: 40روز پس از رهاسازی پلنگ ماده رودسر (که آرزو نامگذاری شده)، اطلاعات دریافتی از گردنبند ردیاب ماهواره‌ای نشان‌دهنده بازیابی قدرت بقای حیوان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی تیموری با اعلام این خبر افزود: با گذشت 40روز از رهاسازی آرزو، (پلنگ ماده رودسر)که دی‌ماه سال گذشته دچار ضایعه نخاعی شده بود در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت، (زیستگاه اولیه‌اش)، اطلاعات دریافتی از گردنبند ردیاب ماهواره‌ای حاکی از بازیابی قدرت بقای حیوان است. مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: اطلاعات دریافتی از ماهواره نشان می‌دهد که این پلنگ پس از طی مسافت‌های طولانی، احتمالا مساحت زیادی را به‌عنوان قلمرو خود انتخاب کرده است. کشف لاشه گراز شکار شده در بازدیدهای کارشناسان از مسیرهای تردد و محل‌های توقف نسبتا طولانی حیوان، نشان‌دهنده پویایی حیوان و بازیابی قدرت بقای آن است.

به گفته این مقام مسئول، پلنگ رودسر که پیش از این به‌دلیل جراحت، تحت عمل جراحی و سایر درمان‌ها قرار گرفته بود به‌دلیل برخورداری از شرایط جسمی مساعد صبح روز 14آبان‌ماه سال‌جاری پس از نصب ردیاب ماهواره‌ای در زیستگاه طبیعی خود در مناطق جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شد. وی با یادآوری این موضوع که آرزو اواسط دی‌ماه سال گذشته در یکی از انبارهای روستایی از توابع شهرستان رودسر درحالی‌که قادر به استفاده از دو پای عقب خود نبود زنده‌گیری شد، اظهار کرد: این پلنگ پس از زنده‌گیری و انتقال به تهران و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تحت سی تی اسکن قرار گرفت و مشخص شد که ستون فقراتش به‌علت گیر افتادن در تله سیمی که عموما کشاورزان شمال کشور برای دفع جانوران در مزارع خود مورد استفاده قرار می‌دهند، به‌شدت آسیب‌دیده است.

تیموری افزود: در آن زمان احتمال می‌رفت که این حالت منجر به ضایعه نخاعی شده و راه نجاتی برای پلنگ وجود نداشته باشد؛ در نتیجه یکی از راهکارهای پیشنهادی، تزریق دوز بالای داروی بیهوشی برای ممانعت از درد کشیدن حیوان و خواب ابدی برای آن بود.اما مجموعه خصوصی تحت عنوان بیمارستان فتاحیان با انجام عمل رایگان جراحی ستون‌فقرات و نصب پروتز موفق شد برای نجات این گربه‌سان در معرض انقراض گامی بزرگ بردارد.

وی با اشاره به 3مکان نگهداری متفاوت آرزو از بدو عمل جراحی تا‌کنون، گفت: امکانات و وسعت این مکان‌ها به‌صورت پلکانی افزایش پیدا کرده و با نصب دوربین مدار بسته روند بهبودی حیوان به‌طور دقیق ثبت و ضبط شد. تیموری با تأکید براین موضوع که اقدامات تخصصی انجام شده طی دوره اخیر برای احیای گونه گربه‌سان بزرگ جثه در معرض انقراض در تاریخ سازمان حفاظت محیط‌زیست بی‌نظیر بوده، ابراز امیدواری کرد آرزو بتواند به حیات طبیعی خود ادامه دهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید