شنبه 4 مرداد 1399
کد مطلب : 105750
+
-

عاقبتِ «ما» ختم به خیر شد

مجسمه «ما» و همه حاشیه‌های پیش‌آمده از انتقال تا نصب دوباره در پارک لاله در گفت‌و‌گو با سازنده اثر

تجسمی
عاقبتِ «ما» ختم به خیر شد


مرتضی کاردر ـ روزنامه نگار

خبر انتقال مجسمه ما از ضلع غربی پارک لاله به یکی از انبارهای شهرداری در روزهای اخیر سبب حاشیه‌های بسیاری شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی، واکنش‌های اعتراضی زیادی به ماجرا نشان دادند، خبر به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران رسید، رسانه‌های داخلی نیز گزارش‌های بسیاری از این اتفاق منتشر کردند. مسئله اصلی نقل قولی از سازنده اثر بود از زبان مسئولان شهرداری که «ما، به‌دلیل بار اعتراضی جمع شده است.» نقل قولی که حساسیت همه دوستداران هنرهای تجسمی را دوچندان کرده بود.
چهارشنبه گزارشی از وضعیت مجسمه «ما» منتشر شد. مسئولان شهرداری منطقه 6گفتند که «ما» در نخستین فرصت، در جای تازه‌ای قرار می‌گیرد. حالا خبر رسیده که پنجشنبه مجسمه «ما» در ضلع شرقی پارک لاله نصب شده است. شاهین صیقلی سازنده  این اثر به همشهری از حاشیه‌های پیش‌آمده درباره مجسمه «ما»، از ابتدا تا امروز، گفته است.
 از اردیبهشت پیگیر سرنوشت «ما» هستم
حکایت ما به یکی، دو هفته اخیر محدود نمی‌شود و شاهین صیقلی، که در رسانه‌ها به‌اشتباه نام او را افشین صیقلی نوشته بودند، از مدتی پیش پیگیر سرنوشت اثرش بوده است. «اردیبهشت‌ماه بود که از طریق یکی از دوستان باخبر شدم که مجسمه دیگر در جای خود نیست. من در این چند‌ماه پیگیری‌های بسیاری کردم و به نتیجه نرسیدم؛ هم از طریق صنف پیگیر شدم و هم حضوری به شهرداری مراجعه کردم. ابتدا به سایت شهرداری که عکس مجسمه را در آنجا دیده بودم، رفتم. گفتند که باید به ناحیه 2منطقه 6بروی. به آنجا رفتم و پاسخ درستی نگرفتم و در نهایت ماجرا رسانه‌ای شد. بعد از انعکاس ماجرا در رسانه‌ها بود که مسئولان شهرداری با من تماس گرفتند و گفت‌و‌گو کردیم و قرار شد مجسمه در جای تازه نصب شود.» 

چه‌کسی گفت که «ما» معترض است؟
اصل