• سه شنبه 29 مهر 1399
  • الثُّلاثَاء 3 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 20
پنج شنبه 2 مرداد 1399
کد مطلب : 105672
+
-

اولیای‌دم نیامدند، قاتل قصاص نشد

همه‌‌چیز برای اجرای حکم یک محکوم به قصاص آماده بود به‌جز اولیای‌دم که قرار بود سحرگاه چهارشنبه در زندان حاضر شوند، اما نیامدند و قاتل که تمام وجودش پر از هراس بود با خوشحالی به زندان بازگشت.
به‌ گزارش همشهری، این مرد به جرم قتل پدرخوانده‌اش در اسفند‌ماه سال86 به قصاص محکوم شده بود. او پس از دستگیری درباره جنایت گفت: مقتول خیلی مادرم را اذیت می‌کرد و از وی کینه به دل داشتم. به همین دلیل به‌دنبال فرصتی بودم تا از او انتقام بگیرم.
وی ادامه داد: من پیش از این در سال79 با اسلحه شکاری هنگام سرقت خودرویی، مردی را به قتل رسانده و به قصاص محکوم شده بودم. اما بعد ازگذشت 8سال موفق شدم از اولیای‌دم رضایت بگیرم و از زندان آزاد شوم. اما پس از آزادی بود که فهمیدم رفتار پدرخوانده‌ام با مادرم بد است. یاد روزهایی افتادم که مادرم با دست شکسته و یا صورت کبود و زخمی به ملاقاتم می‌آمد و می‌فهمیدم که ناپدری‌ام او را کتک می‌زده است. از همه بدتر اینکه اطرافیانم می‌گفتند که مادرم به‌خاطر من با او ازدواج کرده تا با کمک وی مرا از زندان آزاد کند. همه اینها باعث شد که نقشه قتل وی را بکشم. شب حادثه به‌عنوان مهمان به خانه‌اش رفتم. او وسایل پذیرایی را برایم آورد و من در فرصتی مناسب داخل نوشیدنی او داروی بیهوشی ریختم. دارو به‌تدریج داشت روی او اثر می‌کرد که تصمیم گرفتم دست و پایش را ببندم، اما متوجه شد و مقاومت کرد. من هم او را خفه کرده و گریختم.

حکمی که اجرا نشد
قاتل پدرخوانده بعد از مدتی در شعبه71 دادگاه کیفری محاکمه و به قصاص محکوم شد.حکم به تأیید قضات شعبه یازدهم دیوان عالی کشور رسید و پرونده برای انجام مقدمات اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد. او 3مرتبه پای چوبه دار رفت و هر بار با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران موفق شد در واپسین لحظات از اولیای‌دم مهلت بگیرد و به زندان برگردد. آخرین بار جوان اعدامی چهارشنبه گذشته و بعد از گذشت 13سال از جنایت پای چوبه دار رفت. همه‌‌چیز آماده بود؛ طناب دار، قاضی اجرای حکم و مسئولان زندان. متهم نیز به محوطه زندان رجایی شهر منتقل شد، اما هرچه منتظر ماندند اولیای‌دم در زندان حاضر نشد. بدون حضور خانواده مقتول نیز حکم قابل اجرا نبود و به همین دلیل متهم به قتل به زندان بازگشت و حکم قصاص اجرا نشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید