• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
سه شنبه 24 تیر 1399
کد مطلب : 104877
+
-

شیوه شمس در تاویل کلام الهی

شیوه شمس در تاویل کلام الهی


بیست‌وچهـــــارمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی، چهارشنبه ۲۵تیر ساعت۱۶ با سخنرانی محمدرضا موحدی به «شیوه شمس در تاویل کلام الهی» اختصاص دارد که به‌صورت مجازی پخش خواهد شد.
به گزارش همشهری، جهان (کتاب تکوین) از منظر شمس تبریزی به مثابه نسخه‌ای دیگر از انسان کامل و نسخه‌ای دیگر از کلام الهی (کتاب تشریع) است. پس کلمات کتاب تشریع را نباید محدود و معدود پنداشت، بلکه جهان و انسان و کلام حق را باید جاری دانست و سیال. شیوه شمس در تاویل کلام الهی، شیوه‌ای ذوقی و کشفی است و اگرچه به‌نظر می‌رسد با تفاسیر اشاری و عرفانی قرآن آشنا بوده و‌گاه عطف توجهی به آنها داشته، اما دریافت‌های تازه‌اش که برآمده از تجربه‌های کاملا شخصی اوست، بیشتر به شیوه عارفانی چون ابوسعید ‌ابوالخیر نزدیک است تا امثال سلمی و قشیری و ابوحامدغزالی و....
شمس نیز همچون بسیاری دیگر از عارفان، باز بودن دامنه معنایی کلام خدا را، موجب استمرار خطاب الهی به همه آدمیان و در همه اعصار می‌بیند و از این راه، با انسداد باب فهم وحی به شیوه خود مبارزه می‌کند.
علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram / bookcityculturalcenter این درس‌گفتار را به‌صورت زنده ببینند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید