• پنج شنبه 16 مرداد 1399
  • الْخَمِيس 16 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 06
دو شنبه 28 اسفند 1396
کد مطلب : 10461
+
-

توصیه‌های دارویی در سفر

توصیه‌های دارویی در سفر

رعایت توصیه‌های دارویی در سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است و بی‌توجهی به آن ممکن است به‌ویژه برای برخی بیماران با مخاطره‌هایی همراه باشد؛ برهمین اساس است که توجه به این توصیه‌ها در ایام عید که اغلب شاهد مسافرت‌های خانوادگی و جمعی هستیم، از سوی بیماران اهمیت دوچندانی می‌یابد. با برخی  نکات جهت پیشگیری از بروز مشکلات معمول دارویی آشنا شوید:

 

     داروی خود را به‌مدت طولانی در اتومبیل نگذارید و از نگهداری آن در پشت شیشه، داخل داشبورد و صندوق عقب ماشین خودداری کنید.

 

     رانندگان وسایل نقلیه لازم است قبل از مصرف دارو از خواب‌آور نبودن آن اطمینان حاصل کنند.


     چنانچه داروی شما به‌طور مرتب باید مصرف شود مانند داروهای ضد‌تشنج، افسردگی، دیابت، چربی خون، قلبی و برخی داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌ها، مقدار کافی دارو برای تمام مدت سفر همراه داشته باشید.


     درخصوص بیماران دیابتی، همراه داشتن انسولین یا داروی مصرفی برای تمام مدت سفر، دستگاه کنترل قند خون، وسایل مورد نیاز تزریق و مواد قندی سریع‌الجذب مثل قند حبه‌ای، نبات، بیسکوئیت یا آبمیوه الزامی است.


     بیماران مبتلا به فشار خون بالا، بهتر است دستگاه اندازه‌گیری فشار خون و داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشند.


     چنانچه ضمن حرکت اتومبیل، قطار، کشتی و یا هواپیما دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید، به‌خاطر داشته باشید با مصرف ۱ یا ۲ قرص ۵۰ میلی‌گرمی دیمن هیدرینات، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر ۴ تا ۶ ساعت یک‌بار طی سفر، می‌توان عوارض ناشی از حرکت، تهوع و سرگیجه را برطرف کرد.


     هنگام بروز اسهال در مسافرت از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید. در اغلب موارد ابتلا به اسهال و استفراغ، مصرف آنتی‌‌بیوتیک ضرورتی ندارد. برای پیشگیری از خطر کاهش آب بدن، مصرف مایعات زیاد ضروری است و در اسهال شدید می‌توان از محلول ORS استفاده کرد.


     بهتر است در زمان بیماری از مصرف غذاهای چرب و سرخ‌شده، غذای آماده و کنسروی اجتناب شود. در کودک شیرخوار مبتلا به اسهال، مادر باید بیش از مواقع عادی به کودک خود شیر دهد.


     هیچگاه داروهای بزرگسالان را به اطفال ندهید. توجه داشته باشید هیچ قانون کلی جهت نصف‌کردن دوز بزرگسالان برای مصرف کودکان وجود ندارد.


     آب، بهترین آشامیدنی برای مصرف داروهاست.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید