• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
یکشنبه 15 تیر 1399
کد مطلب : 104136
+
-

کمیته ماده۱۵ را اصلاح کنید

کمیته ماده۱۵ را اصلاح کنید

تا قبل از تصویب قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، رسیدگی به فوت ناشی از عوارض مجروحیت جانبازان فاقد قانون بود و به همین دلیل، علت فوت اغلب آنان توسط خانواده‌های‌شان پیگیری نمی‌شد. از دلایل مهم این عدم‌پیگیری، عدم‌وجود قانون مشخصی بود تا تکلیف خانواده را برای پیگیری روشن و نهاد متولی را موظف به رعایت آن کند. با تصویب ماده۱۵ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، این خلأ پر شد.
جانبازانی که فوت می‌کنند وضعیت آنان در کمیته ماده۱۵ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، بررسی می‌شود تا مشخص شود آنان به‌دلیل عوارض ناشی از مجروحیت شهید شده‌اند یا به‌صورت عادی فوت کرده‌اند.
ماده۱۵ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان بیان می‌دارد: آن دسته از جانبازان انقلاب اسلامی که بنا به تشخیص کمیته تخصصی، متشکل از نمایندگان بنیاد (بنیاد جانبازان وقت) و بنیاد شهید انقلاب اسلامی، به‌دلیل ضایعات ناشی از جانبازی فوت می‌نمایند شهید محسوب شده و خانواده و افراد تحت تکفل آنان طبق ضوابط مورد عمل در بنیاد شهید انقلاب اسلامی تحت پوشش بنیاد مزبور قرار می‌گیرند.
تا قبل از تجمیع نهادهای ایثارگری در بنیاد شهید و امور ایثارگران، ترکیب این کمیته متشکل از نمایندگان بنیاد جانبازان و بنیاد شهید بود، لذا هنگام طرح پرونده پزشکی جانبازان متوفی، نقش بنیاد جانبازان غالبا دفاع از حقوق جانباز فوت‌شده و خانواده آنها بود. با تجمیع نهادهای ایثارگری، این ترکیب سال‌هاست وجود ندارد و تمام اختیارات در این زمینه به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شده است که این موضوع می‌تواند شائبه ‌نبوددقت در رسیدگی به پرونده پزشکی جانبازان متوفی را به‌دنبال داشته باشد. با تجمیع نهادهای ایثارگری، لزوم تغییر در ترکیب این کمیته ضروری به‌نظر می‌رسد. خانواده بخشی از ایثارگران متوفی، ضمن تماس، از این موضوع گله داشته و انحصار این موضوع در بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌عنوان تنها نهاد تصمیم‌گیرنده درباره تشخیص شهادت جانبازان را مناسب ندانسته و خواستار اصلاح آن شدند. البته شایسته است بنیاد به‌عنوان متولی امور ایثارگران، خود پیشنهاد اصلاح این ماده را در قالب لایحه و پس از طی مراحل آن در هیأت دولت به مجلس تقدیم کند. ترکیب قبلی نیز به‌دلیل اینکه یک ترکیب دونفره بود گاهی اوقات به‌دلیل اختلاف ناشی از تصمیم هر یک از نهادهای متولی با مشکل مواجه می‌شد. مناسب است مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح این ماده اقدام کند و با ایجاد ترکیب سه‌نفره در این کمیته، هم مشکل گذشته را مرتفع سازد و هم نسبت به اصلاح مشکل فعلی اقدام کند. مناسب‌ترین ترکیب برای کمیته ماده۱۵ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، ترکیب نمایندگانی از ستاد کل نیروهای مسلح به‌عنوان مسئول نهادهای نظامی اعزام‌کننده نیروها، پزشکی قانونی به‌عنوان نهاد تخصصی بی‌طرف و بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌عنوان نهاد رسیدگی‌کننده به امور ایثارگران است. با این ترکیب هر دو مشکل مطروحه مرتفع و امر مهم تشخیص شهادت جانبازان متوفی به گروهی کاملا تخصصی واگذار خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید