• سه شنبه 14 آذر 1402
  • الثُّلاثَاء 22 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 05
سه شنبه 2 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 98762
+
-

تیرخلاص به بازار نفت

قیمت هر بشکه نفت وست‌تگزاس، با 40درصد افت‌ تا ساعت 6بعدازظهر روز دوشنبه، به‌وقت تهران، به زیر 11دلار رسید


بهزاد رنجبر ـ روزنامه نگار

شوک بزرگ؛ قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس، در مبادلات روز دوشنبه، با سقوط سنگین 40درصدی، به زیر 11دلار رسید. این قیمت نفت تا ساعت‌‌6 بعدازظهر روز دوشنبه، به‌وقت تهران است؛ پایین‌ترین قیمت‌ برای نفت آمریکا در 20سال گذشته.
به‌گزارش همشهری، با وجود آنکه انتظار می‌رفت پس از توافق اوپک‌پلاس برای کاهش تولید ۹.۷میلیون بشکه‌ای، روند کاهش قیمت نفت متوقف شود اما انتشار گزارش‌هایی که نشان می‌داد سطح عرضه بسیار بیشتر از تقاضاست، نفت را دوباره روی منحنی نزول قرار داد. منابع خبری می‌گویند: میزان مصرف انرژی در آمریکا، به‌دلیل شیوع کرونا، به کمترین حد در 16سال گذشته رسیده و در عین حال میزان ذخیره‌سازی‌ نفت روی آب‌ها به‌شدت افزایش یافته است. قیمت نفت در پی شیوع کرونا، تحت‌تأثیر رکود جهانی اقتصاد، با افت سنگینی مواجه شده و از سطح 65دلار در هر بشکه به مرز 10دلار نزول کرده است.

عوامل سقوط دوباره قیمت نفت
توافق تولیدکنندگان عمده نفت(اوپک‌پلاس) در ۲۱فروردین برای کاهش تولید روزانه ۹.۷میلیون بشکه‌ای در تاریخ بی‌سابقه بود. ۲۰کشور با هماهنگی عربستان سعودی و روسیه و با وساطت غیرمعمول ایالات متحده برای کاهش تولید به توافق رسیدند اما به عقیده تحلیلگران بازار نفت این مقدار کاهش هنوز کافی نیست. تحلیلگران معتقدند برای جلوگیری از سیر نزولی قیمت، عرضه نفت باید تا ۳۵میلیون بشکه در روز کاهش یابد. با توجه به این موارد به‌نظر می‌رسد توافق کاهش تولید در اوپک‌پلاس در کوتاه‌مدت نمی‌تواند ترمز سقوط قیمت نفت را بکشد. چنان که مدیر آژانس بین‌المللی انرژی گفته است اقدامات اوپک‌پلاس برای کاهش تولید نفت در شرایط کنونی برای افزایش قیمت کافی نیست. علاوه بر این، تولید سرسام‌آور نفت از سوی تولیدکنندگان در 2‌ماه مارس و آوریل باعث شده تا جهان در نفت غرق شود، به‌طوری‌که حجم ذخیره‌سازی‌ نفت روی آب به عدد بی‌سابقه ۱۶۰میلیون بشکه رسیده؛ یعنی 2برابر نسبت به 2هفته پیش. این عدد به آن معناست که همه تولیدکنندگان نفت باید 2روز کامل تولید نفت را متوقف کنند تا نفتکش‌های موجود در جهان از نفت خالی شوند. مطابق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مخازن نگهداری نفت در حال اشباع است و زمانی که مخازن کاملا پر شوند، پالایشگاه‌ها چاره‌ای جز کاهش پالایش نفت خام ندارند که باعث می‌شود روند رشد ذخایر نفت شتاب بیشتری بگیرد. این میزان ذخایر نفتی موجب شده است تا تولید‌کننده‌ها هم تولیداتشان را با تخفیف‌های گسترده در بازار‌های جهانی بفروشند، به‌طوری که به گزارش رویترز، قیمت نفت و قراردادهای آتی با تخفیف‌های چشمگیری عرضه می‌شوند تا نفتی که خریدار ندارد یا در ژوئن به فضای نگهداری دسترسی ندارد را به فروش رسانند.

جنگ نفتی عربستان
خبرهای دریافتی حاکی است اقدام عربستان برای افزایش میزان ذخیره‌سازی‌ نفت در خلیج مکزیک افزایش یافته؛ موضوعی که برخلاف خواست دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ارزیابی شده و اقدام تهاجمی در جنگ جهانی نفت تلقی می‌شود. 
به گفته تحلیلگران، این موضوع می‌تواند صدمات زیادی به صنعت نفت آمریکا، که به تولید نفت شیل وابسته است، وارد کند زیرا تولید نفت شیل در شرایطی که قیمت جهانی کمتر از 30دلار در هر بشکه است، برای تولید‌کننده‌های آمریکایی صرفه اقتصادی ندارد. به‌نظر می‌رسد دلیل نزول سنگین‌تر نفت تگزاس در مقایسه با نفت برنت همین عامل بوده است. تا عصر دوشنبه قیمت نفت وست تگزاس 40درصد و نفت برنت 7درصد نزول کرد. کرک ادواردز، مدیر اجرایی شرکت لاتیگو پترولیوم، تولیدکننده نفت در تگزاس گفته است اگر قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یابد، ۴۰هزار کارگر فقط در حوضه پرمین غربی غرب تگزاس اخراج خواهند شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید