• چهار شنبه 19 بهمن 1401
  • الأرْبِعَاء 17 رجب 1444
  • 2023 Feb 08
شنبه 28 دی 1398
کد مطلب : 93094
+
-

جوادی‌یگانه: به‌دنبال ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی هستیم

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری کارگروه «تغییر رفتار شهروندی با تأکید بر حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی در شهر تهران» با حضور محمدرضا جوادی‌یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران برگزار شد. به گزارش همشهری، در ابتدای این جلسه جوادی‌یگانه، با تأکید بر اینکه معاونت اجتماعی و در رأس آن اداره کل آموزش‌های شهروندی درنظر دارد با اجرای سلسله برنامه‌های مدون در فضای آپارتمان‌های شهر تهران و تغییر در رفتار شهروندی در حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی، گام‌های مؤثری بردارد، گفت: وقتی موضوع شهر و شهروندی مطرح می‌شود، به‌طور معمول بین فرد شهرنشین و شهروند سودمند تفاوت‌های ویژه‌ای وجود دارد. چنان که شهروند بودن بر خصلت همراهی و مشارکت و همچنین حفظ حریم شخصی تأکید دارد و آپارتمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین میدان‌های خاص در این فضا عموما مورد غفلت در فرایند سیاستگذاری و عمل قرار گرفته است.
وی در تشریح تفکیک شهروند سودمند و فردی که تنها شهرنشین است، تصریح کرد: شهرنشین کسی است که صرفا سکونت فیزیکی در شهر دارد و از امکانات شهر استفاده می‌کند اما در نقطه مقابل شهروند سودمند فردی است که علاوه بر استفاده و برخورداری از امتیازات شهرنشینی، تکالیف خود را در قبال شهر انجام می‌دهد که انجام این تکالیف را می‌توانیم در قالب «رفتار متناسب شهروندی» دسته‌بندی کنیم.
جوادی‌یگانه با اشاره به اهداف طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی شهر تهران» افزود: برای عملی شدن تغییر رفتار شهروندی می‌توانیم در زمینه‌های محیط‌زیست، همسایگی و حقوق متقابل شهروندی تغییراتی را با روش‌های آموزشی اعمال کنیم تا شاهد بهبود وضعیت کنونی باشیم.

تغییر نگرش افراد
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه سیاست‌های تغییر رفتار اجتماعی باید با فن متقاعدسازی شهروندان برای تغییر نگرش افراد صورت گیرد، ادامه داد: مهم‌ترین بحث در متقاعدسازی روش و شیوه‌های پیام‌رسانی به مخاطبان، ایجاد بسترهایی برای گفت‌وگو و فضاسازی برای کنشگری مؤثر شهروندان است که می‌تواند منجر به متقاعد شدن افراد برای تغییر رفتار شهروندان در ابعاد مختلف شود.
وی در تشریح ابعاد تغییر رفتار شهروندان در حوزه محیط‌زیستی گفت: می‌توانیم برای اجرای این طرح در سطح شهر ابتدا سراغ مجتمع‌های مسکونی، آپارتمان‌ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک، مدارس، دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و با تمرکز خاص بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌ویژه شهروند برویم تا با اجرای برنامه‌های مدون شاهد تحقق کاهش پسماند، حذف شیرابه، اصلاح الگوی مصرف و خرید، تفکیک پسماند و کاهش استفاده از کیسه پلاستیک در این بخش باشیم؛ چراکه تعیین سیاست براساس میدان عمل و ذی‌نفعان مختلف می‌تواند تأثیرگذاری پایداری را به‌دنبال داشته باشد.
جوادی‌یگانه در تشریح بهبود رفتارهای همسایگی در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تأکید بر حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی در شهر تهران» نیز عنوان کرد: می‌توانیم با طراحی رویدادهای گرامیداشت همسایگی در زمینه اصلاح الگوهای رفتاری شهروندان در این بخش شاهد تغییراتی باشیم.
وی بر ضرورت ارتقای رفتار مرتبط با حقوق متقابل شهروندی در این طرح تأکید و بیان کرد: متأسفانه همواره در مجتمع‌های مسکونی و آپارتمان‌ها شاهد بروز اختلافاتی درباره حقوق شهروندی هستیم. از همین رو درنظر داریم در طرح «تغییر رفتار شهروندی با تأکید بر حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی در شهر تهران» در مسیر اصلاح این رفتارها و بهبود روابط همسایگی نیز گام‌های اساسی برداریم. جوادی‌یگانه ادامه داد: نظر به سابقه تعیین سیاست‌های اجتماعی در شهر تهران و با توجه به مغفول ماندن آپارتمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین میدان‌های حاضر و فعال در محیط شهری، معاونت اجتماعی و فرهنگی درنظر دارد این بار با رویکرد متمرکز و با همکاری نهادها و واحدهای مربوطه در حوزه شهری تغییر رفتار شهروندی و پایدارسازی مجموعه شیوه‌های زیست ایمن و مؤثر را به اجرا گذارد. وی خاطرنشان کرد: از آنجایی‌که سابقه آموزش از سوی حوزه‌های مختلف ازجمله پسماند، آتش‌نشانی و آموزش مهارت‌های شهروندی و... به‌صورت مستقل انجام شده است، این بار به دنبال آن هستیم تا از طریق ایجاد یک فرایند متمرکز در کارگروه «ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی» مجموعه آموزش‌های واحدی را برای گروه‌های مخاطب مختلف ازجمله کودکان، نوجوانان، جوانان و زنان و سالمندان ارائه کنیم.

تغییر رفتار شهروندی
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام اینکه محدوده انجام طرح «تغییر رفتار شهروندی در حوزه‌های محیط‌زیست و همسایگی شهر تهران» در فاز آزمایشی در سال‌جاری شامل مناطق 3، 5، 12، 16و 22می‌شود و در سال آینده پس از بازبینی مجدد و رفع اشکالات احتمالی در تمامی مناطق 22گانه به اجرا گذاشته می‌شود، تصریح کرد: در روند اجرای این طرح ائمه مساجد، تسهیلگران مناطق، مدیران محلات، سمن‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و سالمندان حضور خواهند داشت.

این خبر را به اشتراک بگذارید