• چهار شنبه 28 مهر 1400
  • الأرْبِعَاء 13 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 20
چهار شنبه 18 دی 1398
کد مطلب : 92291
+
-

پوشش بیمه مراقبت در منزل به شورای عالی بیمه رفت


مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از ارائه پیشنهاد پوشش بیمه‌ای طرح پرستاری و مراقبت در منزل با نظر وزیر بهداشت به شورای‌عالی بیمه سلامت خبر داد. به نقل از سازمان بیمه سلامت، طاهر موهبتی امروز سه‌شنبه درباره پوشش بیمه‌ای طرح پرستاری و مراقبت در منزل گفت: نتایج اجرای آزمایشی طرح پرستاری و مراقبت در منزل در 4 استان بررسی شده و با توجه به هزینه اثربخشی این اقدام، پیشنهاد پوشش بیمه‌ای طرح با نظر وزیر بهداشت در دستور کار شورای عالی بیمه سلامت قرار می‌گیرد. طرح پرستاری و مراقبت در منزل از سال گذشته در دستور کار سازمان بیمه سلامت قرار گرفت و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت، گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شد.وی ادامه داد: برای اجرای این طرح، کارگروهی شامل معاونت بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، معاونت پرستاری وزارت بهداشت، دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، انجمن و اتحادیه مراکز مراقبت در منزل تشکیل شد. همچنین زیرساخت‌های لازم شامل دستورالعمل‌های مشترک، فرم‌های قرارداد با مراکز مراقبت در منزل، برنامه اجرایی، بسته‌های خدمتی برای 5 بیماری سکته مغزی، سکته قلبی، سرطان‌ها، بیماران بستری در آی سی یو با شرایط ثابت و زردی نوزادان به همراه محاسبات اقتصادی انجام شد.
موهبتی گفت: همچنین 2بسته خدمتی بیماران بستری در آی‌سی‌یو و بیماران دارای نارسایی مزمن قلبی پیشرفته و اجرای طرح آزمایشی پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل برای این دو بیماری مزمن در استان‌های کرمان، همدان، اردبیل و یزد انجام شد. 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: نتایج اجرای آزمایشی پوشش بیمه‌ای این طرح نشان می‌دهد که میانگین روزهای بستری این بیماران در بیمارستان ۳۷‌روز و در منزل ۱۸ روز بوده و در صورت تعیین و ابلاغ استاندارد و سقف اقامت بیمار در بیمارستان و پوشش بیمه‌ای این خدمات، مدت بستری بیمار در بیمارستان‌ها و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.
وی اظهار کرد: پوشش بیمه‌ای برای خدمات مراقبت بیماران بستری در آی سی یو حداکثر ۳۰‌روز تعیین می‌شود و بیماران می‌توانند به مدت ۵‌روز در آی سی یو و ۳۰‌روز در منزل، خدمات مراقبتی دریافت کنند. البته در صورت افزایش مدت اقامت در بیمارستان اگر بیشتر از ۵‌روز شود، به طور متناسب از سقف ارائه خدمات در منزل که ۳۰ روز است، کم می‌شود. موهبتی گفت: پیشنهاد شد کمیته مشترکی شامل معاونت درمان و معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر و با مسئولیت دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت تشکیل شده و استانداردها و تعرفه سایر بسته‌های خدمتی برای حداقل 3بیماری دیگر تدوین و ابلاغ کند و به شورای عالی بیمه سلامت جهت تصویب ارائه شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید