• یکشنبه 6 آذر 1401
  • الأحَد 3 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 27
یکشنبه 17 آذر 1398
کد مطلب : 89706
+
-

زنان سه‌برابر مقاوم‌تر از مردان در برابر مصرف مواد‌مخدر

اعتیاد
زنان سه‌برابر مقاوم‌تر از مردان در برابر مصرف مواد‌مخدر


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با بیان اینکه در کشور 2میلیون و ۸۰۰هزار معتاد داریم که ۱۵۶هزارنفر بانوان هستند گفت: جمعیت معتادان نسبت به جمعیت فعال کشور ۵.۴درصد است که البته این آمار در مقایسه با کل جمعیت فعال ۰.۶درصد است.
به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی در مراسم انعقاد تفاهمنامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در جهان ۲۸۰میلیون نفر مصرف‌کننده موادمخدرند که ۳۳درصد این آمار مربوط به زنان است گفت: آمار اعتیاد زنان در جوامع سنتی و آسیایی حدود ۱۰درصد است. وی افزود: در کشور 2میلیون‌و۸۰۰ هزار معتاد داریم که ۱۵۶هزارنفر بانوان هستند. 
در مقایسه با ۳۳درصد آمار جهانی فاصله زیادی داریم و جمعیت زنان معتاد ۶درصد از کل جمعیت معتادان است. جمعیت معتادان نسبت به جمعیت فعال کشور ۵.۴درصد است که البته این آمار در مقایسه با کل جمعیت فعال ۰.۶درصد است.
وی با بیان اینکه بیشترین مبتلایان در گروه سنی ۲۳ تا ۴۴سال قرار دارند گفت: ۴.۷درصد جمعیت دانشجویان ما مصرف مواد دارند که این آمار در زنان ۲.۱درصد است. وی با بیان اینکه زنان نسبت به مردان در برابر مصرف مواد‌مخدر مقاوم‌تر هستند، ادامه داد: در شیوع‌شناسی ما از کل جمعیت کشور ۶۶درصد اعلام آمادگی برای مشارکت در امر پیشگیری کرده‌اند و آمار زنان در این‌باره ۶۸درصد است. بیش از ۳۰درصد دانش‌آموزان که مصرف داشته‌اند، گفته‌اند نتوانسته‌اند پاسخ منفی به پیشنهاد مصرف بدهند که این رقم در دختران دانش‌آموز 3برابر است. وی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از زنان می‌شود خانواده بلافاصله مطرح می‌شود و زنان رکن و ستون اصلی خانواده در پیشگیری از مواد هستند گفت: بیش از ۳۰درصد زنان معتاد گفته‌اند اصلا فکر نمی‌کردند که روزی معتاد شوند. از این حیث زنان می‌توانند در امر پیشگیری نقش مؤثر و ویژه داشته‌باشند. قبول داریم بخش زنان کمی مغفول مانده و باید توجه بیشتری به این جمعیت داشته باشیم. وی ادامه داد: این تفاهمنامه با معاونت زنان باید منتج به یک دستورالعمل اجرایی شود و کمیت‌پذیر و مشخص شود ظرف 2سال چه کارهایی ستاد و چه کارهایی معاونت باید انجام دهد؟ و قرار است چه جمعیتی در چه بخش‌هایی تحت پوشش قرار بگیرند؟
مومنی در حاشیه این مراسم نیز با اشاره به طرح یاریگران زندگی که با حضور رئیس‌جمهور تصویب شد گفت: این طرح ابعاد مختلفی دارد و تفاهمنامه امروز در راستای آن طرح کلی است. زنان به‌عنوان بخش فعال جامعه و رکن اساسی جامعه، نقش تعیین‌کننده دارند و اگر زن خانواده‌ای دچار آسیب شود بدون تردید بقیه اعضا کم و زیاد گرفتار این آسیب خواهند شد. وی افزود: این تفاهمنامه ناظر بر 2موضوع است؛ نخست اگر زنی آسیب دید درمان شود، دوم نیز رویکرد پیشگیرانه است تا زنان ما دچار آسیب نشوند و بعد از آن به پیشگیری کمک کنند. این طرح یک گام بزرگ و شروع یک کار است که نتیجه آن را در جامعه خواهیم دید.

این خبر را به اشتراک بگذارید