• یکشنبه 4 مهر 1400
  • الأحَد 18 صفر 1443
  • 2021 Sep 26
سه شنبه 16 مهر 1398
کد مطلب : 83585
+
-

باغ هرندی زنده می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان: وضعیت فعلی باغ هرندی کرمان بسیار نامناسب و ساماندهی و مرمت آن یکی از اهداف حوزه گردشگری استان در سال جاری است

میراث
باغ هرندی زنده می‌شود

باغ‌موزه هرندی کرمان یکی از اماکن تاریخی و گردشگری این شهر است که نگاه جدی مسئولان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به این مجموعه ارزشمند نویدبخش رونق دوباره آن است. 

به گزارش ایرنا، استان کرمان مجموعه‌ای ارزشمند و دیدنی از آثار تاریخی جهانی و ملی را در خود جای داده است که تعداد بسیاری از آن‌ها در فهرست جهانی و ملی به ثبت رسیده‌اند. 

باغ‌موزه هرندی یکی از ابنیه تاریخی شهر کرمان است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این باغ‌موزه توسط محمدرضاخان عدل‌السلطان در سال ۱۲۵۲ شمسی، یکی از صاحب‌منصبان نظامی آن دوره، در زمینی به مساحت ۲ هکتار بنا نهاده شده است. 


ثبت ملی باغ 

«ابوالقاسم هرندی»، یکی از تجار مطرح در کرمان، در سال ۱۳ این باغ را به مبلغ ۴۰ هزار تومان خرید و محل زندگی این تاجر یزدی‌الاصل و خانواده‌اش در کرمان شد. 

قسمتی از این باغ بزرگ در سال ۴۹ به وزارت فرهنگ و هنر برای تبدیل شدن به موزه اهدا شد و پس از مدتی بقیه‌ باغ را هم وزارت فرهنگ و هنر خرید و در ۱۸ آذر ۵۴ با شماره ۱۱۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.  ساختمان مرکزی باغ‌موزه هرندی در ۲ طبقه و در قسمت شمالی باغ و در کنار آب‌نماهای مختلف بنا شده و مساحت زیربنای آن حدود ۲ هزار متر‌ مربع است که در حال حاضر طبقه اول آن موزه باستان‌شناسی و در طبقه همکف موزه سازهای سنتی قرار 
دارد.   این مجموعه شامل اندرونی، بیرونی، بهارخواب، حمام، آشپزخانه، اتاق‌های مستخدمان، گاوگرد، حوض، آب‌نما، اصطبل و درختان مختلف بوده که به مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است. 

 رضاخان پهلوی در مسیر سفر تبعید به بندرعباس چند روزی را در این باغ اقامت داشت که اهمیت تاریخی بیشتری به این مکان داده است و اتومبیلی هم که در سفر استفاده شده در این باغ نگهداری می‌شود. 

باغ‌موزه هرندی کرمان با وجود زیبایی و ظرفیت فراوان در طول زمان و در سال‌های اخیر به دلایل متعددی از رونق افتاد و با وجود موقعیت ممتاز آن در مرکز شهر کرمان رونق چندانی به لحاظ جذب گردشگر نداشت. 


احیای باغ هرندی

با تغییرات مدیریت مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در 3 ماه گذشته، احیای این باغ‌موزه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر اخیر خود به استان کرمان ضمن بازدید از باغ‌موزه هرندی کرمان بر لزوم تسریع در عملیات ساماندهی و نوسازی این مکان تاکید کرد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: وضعیت فعلی باغ هرندی کرمان بسیار نامناسب است و ساماندهی و مرمت آن یکی از اهداف حوزه گردشگری استان در سال جاری است. 


ساماندهی 

«فریدون فعالی» افزود: منابع خوبی از سوی میراث فرهنگی استان امسال روی احیای باغ هرندی خواهیم گذاشت تا باغ هرندی در وسط شهر کرمان همانند یک نگین بدرخشد. 

وی افزود: برای ساماندهی پروژه مرمت باغ‌موزه هرندی مشاور طرح انتخاب شده و به زودی پس از اختصاص اعتبار عملیات بهسازی آغاز می‌شود و بخش‌های متعددی برای جذب گردشگران به این مجموعه اضافه خواهد شد. 

شهر کرمان بناها و آثار ارزشمند زیادی را در خود جای داده که بر اثر کم‌توجهی در حال تخریب و متروکه شدن هستند؛ باغ‌موزه هرندی کرمان نیز به رغم ظرفیت‌های موجود، موقعیت بسیار مناسب و ارزش تاریخی در جذب گردشگران ناموفق بوده است. 

به نظر می‌رسد همت و توجه مدیران کشور و استان بر احیا و رونق مجدد آن قرار گرفته است تا در آینده نزدیک شاهد مجموعه‌ای آباد و زیبا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کرمان باشیم.


موزه‌های باغ هرندی کرمان 

در موزه باستان‌شناسی باغ‌موزه هرندی تمدن‌های کهن و باستانی‌ استان کرمان و آثار تاریخی از تمدن‌های شهداد، حوزه‌ فرهنگی هلیل‌رود، دوره‌ تاریخی این استان و بخش اسلامی به نمایش درآمده است. 

این آثار تمدنی در 4 غرفه شهداد، جازموریان، هلیل‌رود و اسلامی شامل انواع ظرف‌های سفالی، سنگی و فلزی (مفرغ) مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح، سفال‌های لعاب‌دار و اشیای فلزی و شیشه‌‌ای، جام‌های سفالین، بشقاب، کوزه و ریتون‌ها و گردنبندهای سفالی به معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است. 

همچنین در طبقه همکف عمارت باغ‌موزه هرندی موزه سازهای سنتی کرمان، ایران و جهان قرار دارد که در سال ۸۱ تاسیس شده است و آثار دیدنی از انواع سازهای سنتی را در خود جای داده است.  2۵۰ ساز شامل عود، تار، سه‌تار، قیچک، تنبک، سنتور و غیره در 5 غرفه به نمایش گذاشته شده است که اغلب توسط هنرمندان چیره‌دست ساخته شده‌اند که در نوع خود کم‌نظیر و ارزشمند هستند. 

در کنار موزه ساز حدود ۳۰۰ عکس قدیمی از زمان قاجار با موضوع موسیقی به نمایش درآمده‌ و بسیاری از استادان موسیقی ایران از این موزه بازدید کرده‌اند.  موزه فسیل‌شناسی، ساختمان اداری نیز از دیگر قسمت‌های این باغ محسوب می‌شوند که در برخی مناسبت‌ها برنامه‌های فرهنگی و هنری در این باغ‌موزه اجرا می‌شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :