• سه شنبه 4 آبان 1400
  • الثُّلاثَاء 19 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 26
یکشنبه 20 مرداد 1398
کد مطلب : 71819
+
-

تعیین تکلیف همسایه جنجالی نقش جهان تا هفته دیگر

تعیین تکلیف همسایه جنجالی نقش جهان تا هفته دیگر

شیرین شفیعی/ اصفهان - خبرنگار 


کوچه پس‌کوچه‌های خاکی یا نیمه‌آسفالت که بی‌‌حساب و کتاب، باریک یا تعریض می‌شوند و در حاشیه بعضی از آن‌ها تلی از مصالح ساختمانی یا پارکینگ‌های خودرو جا خوش کرده، تصویری است که خیابان نیمه‌کاره آقا نورالله نجفی در همسایگی دومین میدان بزرگ جهان و پربازدیدترین بنای تاریخی اصفهان از خود به نمایش می‌گذارد.
بلاتکلیفی این خیابان نیمه‌کاره همانقدر که انتظار دوستداران میراث فرهنگی اصفهان برای جلوگیری از تخریب بافت تاریخی قلب شهر را برآورده نمی‌کند، محله‌ای قدیمی در همسایگی مسجد شیخ لطف‌الله و میدان نقش جهان را به یک لکه ماندگار بدمنظره و نابسامان تبدیل کرده است. این در شرایطی است که مدیران شهری بر تکمیل خیابان پافشاری می‌کنند تا این لکه محرومیت از قلب منطقه تاریخی و گردشگری اصفهان پاک و مسیر جایگزین پیاده‌راه میدان برای بازگشت زندگی به این بافت فرسوده ایجاد شود. از سوی دیگر املاک مالکان ناراضی در مسیر طرح خیابان‌سازی قرار گرفته و دوستداران میراث فرهنگی نیز بر این باورند که خیابان‌سازی در این حریم، نتیجه‌ای جز تخریب بافت تاریخی و به خطر انداختن مسجد شیخ لطف‌الله و میدان نقش جهان نخواهد داشت.
سید احمد حسینی‌نیا، معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان، به همشهری می‌گوید: میدان نقش‌ جهان در سال‌های اخیر پیاده‌راه شد و به همین دلیل نیاز به یک راه فرعی برای عبور جریان ترافیک وجود داشت تا مشکل رفت و آمد شهروندان حل شود. با این سیاست‌گذاری طرح گذر آقا نورالله نجفی به تصویب رسید.
مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان هم به همشهری می‌گوید: موضوع اصلی درباره خیابان آقا نورالله این است که مصوبه دارد و از نظر ما مشکلی برای تکمیل آن وجود ندارد. فقط بعضی از مباحث در سال‌های اخیر مطرح شده که در دست بررسی و اعلام نتیجه نهایی از سوی مراجع ذی‌صلاح کشوری است.
حسین کارگر درباره نارضایتی مالکان از فروش زمین‌های محدوده طرح هم یادآور می‌شود: قطعا آن دسته از اهالی محله که مخالف این طرح هستند و از اجرای آن انتقاد دارند، افرادی هستند که ملکشان در محدوده تخریب و آزادسازی قرار گرفته است. این مسائل همیشه در حاشیه آزادسازی طرح‌های عمرانی وجود دارد، اما موضوع کلی که بر آن تاکید داریم این است که خیابان برای تامین مسیر دسترسی به بازار و مرکز شهر و عبور و مرور ترافیک این منطقه طراحی شده، اما پس از اجرا با مخالفت‌هایی روبه‌رو شده که قرار است با نظر شورای عالی شهرسازی و معماری این اختلاف نظرها حل شود.
وی از اعلام نظر نهایی این شورا در هفته آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: مساحت خیابان آقا نورالله نجفی حدود 7100 متر‌ مربع است. برای ساخت این خیابان ۷۵ پلاک در مسیر قرار گرفته که ۷۰ درصد از آزادسازی آن به پایان رسیده و ۱۲ پلاک مسکونی باقی مانده  است که 6 پلاک آن باید به صورت کامل و 6 پلاک به صورت نیمی از مساحت پلاک‌ها آزادسازی شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری اصفهان هم درباره سرنوشت خیابان آقا نورالله و میدان نقش جهان و مسجد شیخ لطف‌الله به همشهری می‌گوید: گفتنی‌ها درباره این خیابان در سال‌های گذشته بارها گفته شده است، اما خبر جدیدی که می‌توانم اعلام کنم این است که در حال پیگیری طرحی هستیم که با همکاری شهرداری بتوانیم بافت تاریخی و قدیمی شهر را احیا کنیم و هم بدنه‌سازی خیابان به درستی انجام شود.
فریدون اللهیاری تاکید میراث فرهنگی در اجرای این پروژه را احیای بافت فرسوده همسایه میدان نقش جهان می‌داند و می‌افزاید: این موضوع در معاونت میراث فرهنگی کشور نیز مطرح و نظرات مشخص و ابلاغ شده و بر اساس آن باید طرح ساخت خیابان آقا نورالله اجرا شود.
وی گلایه‌های اهالی محله، شهروندان اصفهانی و حتی گردشگران را از منظر نامناسبی که این خیابان نیمه‌کاره در دل بافت تاریخی شهر ایجاد کرده درست و بجا می‌خواند و می‌گوید: مدت‌هاست این خیابان شرایط نامناسبی دارد. امیدواریم طرح نهایی این خیابان با توافق میراث و شهرداری هرچه زودتر به نتیجه برسد تا کار عملیاتی آغاز شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید