• پنج شنبه 1 مهر 1400
  • الْخَمِيس 15 صفر 1443
  • 2021 Sep 23
یکشنبه 20 مرداد 1398
کد مطلب : 71807
+
-

صلاحیت روانی رانندگان حیوان‌آزار بررسی می‌شود

مشاهده اعمالی از قبیل حیوان‌آزاری که موجبات تشکیک به عدم‌صلاحیت روانی راننده را فراهم کند، علاوه بر برخورد قانونی می‌تواند منجر به ابطال گواهینامه شود. به گزارش مهر، سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با اعلام این خبر درباره انتشار عکس یک خودرو در حومه یاسوج که راننده‌ آن در اقدامی غیراخلاقی و غیرقانونی مبادرت به بستن یک قلاده حیوان به عقب خودرو و کشیدن آن در سطح آسفالت در انظار عمومی کرده بود، گفت: به استان مربوطه اعلام شد علت و چگونگی این اقدام غیرانسانی از سوی راننده پراید را بررسی کنند.
جهانی افزود: پس از شناسایی، ابتدا انگیزه راننده مورد بررسی و سپس از حیث روانی و شخصیتی در کمیسیون پزشکی مورد معاینه روانشناسان و روانکاوان بهداری استان قرار گرفته و درصورت اثبات عدم‌صلاحیت روانی وی، تصمیم مقتضی درخصوص ادامه رانندگی نامبرده و یا ابطال و ضبط گواهینامه اتخاذ شود. معاون اجتماعی راهور گفت: رانندگی و یا حق استفاده از وسیله نقلیه می‌تواند از حقوق مسلم آحاد جامعه باشد لیکن به‌علت احتمال تغییر شرایط جسمی و یا روانی رانندگان (حتی پس از اخذ گواهینامه) و با مشاهده اعمالی از قبیل حیوان‌آزاری که موجبات تشکیک به عدم‌صلاحیت روانی راننده را فراهم کند، برابر اختیارات قانونی، صلاحیت رانندگی وی از سوی کمیسیون پزشکی تحت بررسی مجدد قرار گرفته و درصورت تحقق شرایط لازم، گواهینامه فرد ابطال یا ضبط می‌شود.
وی افزود: علاوه بر این، مستند به ماده‌679 قانون مجازات اسلامی، اقدام غیرقانونی این راننده از سوی مراجع قضایی و انتظامی نیز قابل پیگرد قانونی است.

این خبر را به اشتراک بگذارید