• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 14 مرداد 1398
کد مطلب : 70417
+
-

زیست‌بوم‌خواران بوشهر نقره داغ می‌شوند

مدیر کل منابع طبیعی: 3153 پرونده در زمینه تعرض به اراضی ملی در استان تشکیل شده است

با مسئول
زیست‌بوم‌خواران بوشهر نقره داغ می‌شوند

در 3 ماه اول سال جاری، ۵ مورد تعرض به حریم دریا در استان بوشهر مشاهده شده و مجموعا به بیش از ۱۴۰ هکتار از اراضی حریم دریا تعرض شده است. 

به گزارش ایسنا، «غلامرضا منتظری» مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر عنوان کرد: طبق قانون اراضی مستحدث و ساحلی مصوب ۲۹ تیرماه ۱۳۵۴ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها موظف به تعیین و صیانت از حریم ۶۰‌متری دریا هستند. 

او ادامه می‌دهد: این دریاخواری‌ها منجر به تشکیل ۵ فقره پرونده علیه افراد خاطی در مراجع قضایی شده که ۴ مورد آن در مرحله رسیدگی در دادگاه بدوی و یک مورد منجر به صدور رای به نفع منابع طبیعی شده است.

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تاکید می‌کند: با توجه به موقعیت ساحلی استان بوشهر برای صیانت از حریم دریا و جلوگیری از تخلفات دریاخواری توسط افراد سودجو نیاز به حمایت جدی مراجع قضایی و انتظامی داریم که این مراجع تاکنون همکاری‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

 همچنین هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان حفاظت محیط‌ زیست، شیلات، راه و شهرسازی، دریابانی و آب منطقه‌ای ضروری است، که طی سال گذشته و اوایل امسال، این همکاری‌ها و هماهنگی‌ها در قالب برگزاری جلسات و تبادل اطلاعات وضعیت بهتری پیدا کرده است. 


3۱۵۳ پرونده زمین‌خواری در بوشهر

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، کل پرونده‌های مطروحه تعرض به اراضی ملی در این استان 3۱۵۳ فقره است که 2۱۴۱ فقره آن پرونده‌های حقوقی و 1012 فقره از این پرونده‌ها نیز شامل پرونده‌های کیفری می‌شود. 
به گفته این مسئول، آمار این پرونده‌ها از اوایل دهه 80 تاکنون است، اما عمدتا از سال ۸۵ به بعد تشکیل شده‌اند. در رسیدگی به تخلفات افراد فرصت‌طلب و سودجو تسریع شود

منتظری می‌گوید: در 3 ماه اول سال ۹۸ در ۱۰ مورد به میزان 3/72 هکتار با رای مراجع قضایی در اراضی ملی از افراد رفع تصرف و خلع ید شده است و این اراضی که جزو انفال و سرمایه‌های عمومی است، از دست افراد متخلف خارج شده که جا دارد از مراجع قضایی در این زمینه تشکر کنیم، اما با توجه به روند افزایشی پرونده‌ها نیازمند حمایت جدی این مراجع برای تسریع در رسیدگی به تخلفات افراد فرصت‌طلب و سودجو
 هستیم. 

این مسئول خاطرنشان کرد: برای مراقبت از اراضی ملی یگان‌های حفاظت اداره کل منابع طبیعی در سراسر استان فعال است و عملیات گشت روزانه حتی در روزهای تعطیل نیز برقرار است.

 وی بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بر اساس قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع وظیفه خود می‌داند که از جنگل‌ها و مراتع و سایر عرصه‌های ملی استان حفاظت کند و در این زمینه، نیروهای حفاظتی اقداماتی مانند اطفای حریق، رفع تصرف، تشکیل پرونده‌های تخلف، و مقابله با زمین‌خواری را با جدیت دنبال می‌کنند. 


نهادینه کردن فرهنگ‌سازی در لزوم حفظ منابع طبیعی

منتظری همچنین می‌گوید: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با شعار «من هم یک جنگلبانم» به دنبال پیاده‌سازی سیاست حفاظت مشارکتی و توزیع نقش حفاظتی برای همه افراد است تا با نهادینه کردن فرهنگ‌سازی در لزوم حفظ منابع طبیعی، مشارکت مردم را در این امر خطیر به کار گیرد و به این منظور تلفن رایگان ١٥٠٤ آماده دریافت پیام‌های مردمی است.


کوه‌خواری در منطقه خائیز

وی در خصوص وضعیت کوه‌خواری در بوشهر اظهار کرد: اخیرا مشاهده شد که در مناطق مرتفع کوه‌‌مند افرادی بدون مجوز اقدام به احداث اتاقک در ارتفاعات کرده‌اند که پس از طی مراحل قانونی یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان دشتی در خردادماه امسال اقدام به تخریب این اتاقک‌ها کرد. 

ضمنا بررسی‌های لازم در جریان است تا در صورت مشاهده موارد مشابه برای تخریب این بناها که به شکل غیرقانونی در مناطق کوهستانی بنا شده‌اند، اقدام شود. 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: اخیرا در منطقه خائیز تنگستان نیز یک مورد کوه‌خواری گزارش شده که منجر به تشکیل پرونده کیفری در مراجع قضایی شده است و منتظر صدور حکم دادگاه هستیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید