• یکشنبه 16 بهمن 1401
  • الأحَد 14 رجب 1444
  • 2023 Feb 05
دو شنبه 14 مرداد 1398
کد مطلب : 70413
+
-

نشانه‌های رونق در صنعت ساختمان سازی

خبرخوان
نشانه‌های رونق در صنعت ساختمان سازی

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز گفت: تعرفه‌های ریالی عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی با هدف رونق‌بخشی به صنعت ساختمان تنها تا پایان مردادماه مشمول 18 درصد کاهش خواهد بود. 

به گزارش ایسنا، «محمدهادی ‌هاشم‌پور» گفت: نشانه‌هایی از رونق صنعت ساختمان نظیر افزایش حجم تقاضا برای خرید زمین در شیراز مشاهده می‌شود و پیش‌بینی این است که رکود بازار ساختمان مسیر تعدیل را طی کند. 

او با پیش‌بینی این‌که حداکثر در نیمه دوم امسال، آمار ساخت‌و‌ساز در شیراز شیب مثبت پیدا کند گفت: مدیریت شهری در شیراز به دنبال سیاست‌های حمایتی و راهکارهای تشویقی‌است و کاهش 18 درصدی تعرفه ریالی عوارض صدور پروانه ساختمانی تلاش برای تسریع در روند رونق بازار ساختمان محسوب می‌شود. ‌

هاشم‌پور با تاکید بر این‌که صنعت ساختمان از مهم‌ترین صنایع مولد و پیشران اقتصادی کشور محسوب می‌شود گفت: اراده جدی برای بهبود اوضاع اقتصادی شهر و عبور از تنگناهای مالی در مجموعه مدیریت شهری شیراز وجود دارد تا با اصلاح فرایندها و اعمال سیاست‌های محرک و تشویقی برای بازآفرینی شاخصه‌های اقتصادی شهر و رونق‌بخشی به سرمایه‌گذاری در حوزه ساختمان گام بردارند. 

وی با این اعتقاد که راهکار بازگشت بازار ساختمان به مسیر رونق غیرتورمی و پویایی در سرمایه‌گذاری، بازنگری، تدوین و اصلاح سیاست‌های حمایتی است گفت: با اعمال سیاست‌های شهرداری برای تحرک‌بخشی به حوزه ساختمان می‌توان امیدوار بود بخش قابل‌توجهی از نقدینگی انباشته‌شده در نظام بانکی کشور به سمت بازار مسکن هدایت و با افزایش حجم معاملات و سطح تقاضا نیز به مرور زمان، رونق به صنعت ساختمان بازگردد. 

هاشم‌پور تصویب لایحه کاهش تعرفه‌های ریالی عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی (عوارض ساختمانی) را یک سیاست محرک برای بخش ساختمان دانست و افزود: بر اساس مصوبه شورای شهر شیراز، با هدف اعمال سیاست‌های حمایتی و تشویقی برای پویایی ساخت‌وسازهای شهری و ارائه تسهیلات لازم، مقرر شده چنانچه کلیه مودیان نسبت به پرداخت کل بدهی خود تا پایان مرداد سال جاری اقدام کنند، از تخفیف 18 درصدی بهای عوارض ساختمانی بهره‌مند شوند. 

وی در خصوص اهداف کاهش عوارض ساختمانی گفت: در گزارش توجیهی این مصوبه 2 هدف اعمال راهکاری تشویقی برای احیای صنعت ساختمان و افزایش حجم خدمت‌رسانی به شهروندان اشاره شده است.
 ‌
هاشم‌پور ادامه داد: تحقق اهداف کلان این سیاست، به نوعی بهره‌مندی از یک سود مشارکتی برد - برد برای سازندگان، سرمایه‌گذاران و فعالان صنعت ساختمان از یک سو و رونق اقتصادی شهر شیراز از سوی دیگر به ارمغان خواهد آورد تا از این طریق با افزایش منابع درآمدی پایدار، شهرداری بتواند از طریق تزریق نقدینگی و برنامه‌ریزی‌های بهینه و متناسب با نیاز شهر، ضمن دست‌یابی به شاخصه‌های رفاه اجتماعی و گسترش مولفه‌های توسعه‌یافتگی شیراز، به گسترش زیرساخت‌های عمرانی- خدماتی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای همت گمارد. 

معاون شهرداری شیراز یادآور شد: کاهش عوارض در ماه‌های آینده نیز با هدف رونق بازار ساخت‌و‌ساز ادامه دارد، اما روندی کاهشی به خود می‌گیرد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید