• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
یکشنبه 6 مرداد 1398
کد مطلب : 68799
+
-

نسخه صنعت برای توسعه یزد

معاون وزیر نیرو در امور آب با تاکید بر لزوم تدوین سند توسعه استانی یزد در راستای مدیریت منابع آبی و توسعه، گفت: به هر قیمتی آب شرب یزد را تامین می‏کنیم اما مدیریت سایر بخش‌ها بر عهده مسئولان استان است. 
به گزارش ایسنا، «قاسم تقی‌زاده خامسی» در کمیته تخصصی آب که با حضور مسئولان استانی برگزار شد، اظهار کرد: شاید نتوان صد درصد این موضوع را تایید کرد اما اتفاقاتی که اخیرا در دنیا و کشور رخ داده، نشان می‌دهد به سمت تغییر اقلیم پیش می‌رویم. 

وی افزود: این موضوع به گونه‌ای است که سال 97 خشک‌ترین سال ایران در پنجاه سال اخیر بود و بالعکس سال 98 تر‌ترین سال بود. 

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا بر اهمیت تغییر اقلیم تاکید کرد و گفت: باید به تغییر اقلیم نگاهی ویژه داشت و برای آن برنامه‌‌ریزی کرد. 

وی در ادامه به وضعیت آبی کشور پرداخت و بیان کرد: حدود 130 میلیارد متر مکعب کسری مخزن آب در کشور داریم. 

خامسی تصریح کرد: 7درصد آب کشور در بخش شرب، 3درصد در صنعت و 90 درصد نیز در بخش کشاورزی استفاده می‌شود. 


تدوین سند توسعه

وی گفت: شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان سهمیه استان‌ها را افزایش داد و در چنین شرایطی باید مسئولان یزدی بر اساس موجودی منابع آبی خود یک سند توسعه تدوین کنند. 
این مسئول با بیان این‌که نمی‌توان به امید انتقال آب برنامه‌‌ریزی کرد، ابراز کرد: در حال حاضر موضوع توزیع عادلانه آب مطرح است و از طرف دیگر هم نمی‌توان از آب انتقالی برای مصارف شرب و کشاورزی استفاده کرد. 

وی بر کاهش میزان مصرف آب در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: استفاده از آب در بخش کشاورزی در شرایط کنونی به‌ویژه برای یزد اصلا مناسب نیست و ضروری است مردم از کشاورزی فاصله بگیرند و به صنعت روی آورند. 

خامسی با اشاره به عدم موفقیت استان یزد در بخش کشاورزی، اظهار کرد: اصرار برای ادامه این راه بیهوده است. 

وی بیان کرد: اگر مسئولان استان می‌خواهند از مهاجرت پیشگیری، اشتغال ایجاد و آینده تامین شود، باید در شوراهای برنامه‌‌ریزی، سند توسعه را حول محور آب تدوین کنند. 


لزوم کنترل مصرف

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به این‌که حلقه مفقوده مدیریت آب در کشور موضوع مصرف است، گفت: کنترل روی مصرف نیست و مصرف‌کننده متوجه نیست این آب چقدر هزینه دارد. 

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم مسئولان یزد برای بخش کشاورزی چاره‌ای بجویند و منتظر مرکز نباشند، توصیه من برای استان یزد قطعا صنعت است. 

خامسی افزود: یزد هیچگونه مشکلی برای آب آشامیدنی ندارد، ما آب شرب مردم یزد را باید تامین کنیم و به هر قیمتی تامین می‌کنیم. 
وی گفت: ما آب شرب را تامین می‌کنیم اما مدیریت سایر بخش‌ها برعهده مسئولان استان است. 


محوریت طرح آمایش سرزمین

نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی هم با بیان این‌که مدیران استانی یزد باید از این پس برمحور طرح آمایش سرزمین صحبت کنند، یادآور شد: برنامه‌ها باید منطبق بر سند آمایش ارائه شود. 

«سید ابوالفضل موسوی بیوکی»  با اشاره به این‌که مسئله اصلی استان آب است و همه تصمیمات اساسی استان بر محور محدودیت‌های آب است، تصریح کرد: یزد استانی کاملا صنعتی و دومین استان معدنی کشور است، به گونه‌ای که در زمینه تولید ثروت برای کشور در هشت جایگاه اول قرار دارد، بنابراین باید محدودیت‌های آبی برطرف شود. 

موسوی اظهار کرد: انتظار مردم یزد این است که حداقل 100 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی تامین شود و در این زمینه کمبودی نباشد که وظیفه حاکمیتی است. 

 نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید ظرفیت‌ها و مرز تاب‌آوری مردم یزد در نظر گرفته شود، افزود: ما بیشتر از تعادل و عدالت چیزی نمی‌خواهیم و اگر این عدالت برقرار شود قطعا مردم یزد چیزی نمی‌خواهند. 


اقدامات کمیته تخصصی آب

«محمدمهدی جوادیان‌زاده» مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد نیز با بیان این‌که کمیته تخصصی آب به صورت تخصصی مباحث را بررسی می‌کند، اظهار کرد: خروجی این کارگروه تاکنون 51 درصد مصوبات در بخش شرب بوده است. وی افزود: همچنین 4درصد فرهنگسازی، 8 درصد پساب، 16 درصد کشاورزی و 7 درصد صنعت بوده است که تاکنون این موضوعات به نتایج خوبی هم رسیده است. 

وی در خصوص سیمای منابع و مصارف آب استان گفت: 19 دشت استان یزد زیرنظر آب منطقه‌ای است که از این تعداد 16 دشت، ممنوعه یا بحرانی هستند و 3 دشت نیز آزادند که به حدی آب در آنها شور است که قابل بهره‌برداری نیستند. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این‌که میانگین بارندگی استان یزد حدود 90 میلی‌متر است، تصریح کرد: این میزان جزو پایین‌ترین بارندگی‌ها در کشور است و در 10 سال اخیر هم یزد در دوره‌های خشک قرار داشته است، به گونه‌ای که منابع آب یزد به شدت تضعیف شده است. 

وی خاطرنشان کرد: وضعیت روان‌آب‌های استان هم در این سال‌ها به شدت نامناسب شده است. حدود 45میلیون متر مکعب میزان روان‌آب‌ها است و از سال 87 تاکنون هیچگاه میزان روان‌آب‌ها از حد متوسط تجاوز نکرده که دلیل اصلی آن تغییر الگوی بارش‌ها از برف به باران است.  جوادیان‌زاده گفت: وضعیت تخلیه کل آب‌های زیرزمینی هم شیب کاهشی دارد که یک بخش آن به دلیل برنامه‌های تعادل‌بخشی و بخش بزرگ آن به دلیل قهر طبیعت بوده که اجازه نداده مثل گذشته بتوانیم برداشت کنیم و این شیب منفی را داریم که زنگ خطر بزرگی است. وی اظهار کرد: قهر طبیعت باعث شده 240 میلیون متر مکعب کسری مخزن در سال‌های مختلف در استان داشته باشیم که سالیانه 45 سانتی‌متر سطح آب‌های زیرزمینی را دردشت‌های استان پایین می‌برد.  وی با اشاره به این‌که یزد از نظر آب تجدید‌پذیر از آخر دومین استان کشور است، خاطرنشان کرد: بررسی آمارها نشان می‌دهد یزد، هم آب تجدید‌پذیر خوبی ندارد و هم کسری مخزن دارد که بسیار نگران‌کننده است و از این نظر رتبه هفتم کشور را دارا است.  این مسئول در پایان با بیان این‌که مدیریت مصرف منابع آبی نقش چشمگیری بر جبران کسری منابع آب دارد، بیان کرد: اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه‌ها یکی از اقدامات موثر در این زمینه است که با نصب کنتورهای هوشمند به جای خاموشی چاه‌ها منابع آبی به صورت صددرصد مدیریت می‌شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید