• پنج شنبه 13 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 6 محرم 1444
  • 2022 Aug 04
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 55372
+
-

اهدای قلب در دقیقه90

قلب بیمار مرگ مغزی در 90دقیقه از یزد به تهران منتقل شد

داخلی
اهدای قلب در دقیقه90

 جوان یزدی در سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده و هیچ امیدی به بازگشتش نبود و جوان دیگری در تهران نیازمند قلب بود. در این شرایط بود که اورژانس، هواناجا، کادر پزشکی 2بیمارستان در تهران و یزد و گروه پیوند اعضا دست به‌دست یکدیگر دادند تا در مدت 90دقیقه قلب بیمار مرگ مغزی با پروازی اختصاصی از یزد به تهران منتقل و به بیمار نیازمند پیوند زده شود.
به‌گزارش همشهری، شامگاه روز 14اردیبهشت بود که سیدمصطفی رضوی، جوان 24ساله یزدی سوار بر موتورسیکلتش به خانه برمی‌گشت. او دانشجو بود و همزمان کار هم می‌کرد. ساعت حدود 11شب بود که او به بلوار نزدیک خانه‌شان رسید. آنجا تقریبا تاریک بود و سیدمصطفی مثل همیشه با احتیاط رانندگی می‌کرد. با وجود این ناگهان به شکلی ناگهانی با جرثقیلی که کنار بلوار پارک شده بود برخورد کرد و روی زمین افتاد. چند دقیقه بعد عابران با صحنه تصادف مواجه شدند و از اورژانس و پلیس کمک خواستند. وقتی پسر جوان به بیمارستان شهید رهنمون یزد منتقل شد، وضعیت وخیمی داشت. ضربه شدیدی که به سر او اصابت کرده بود امیدها را برای نجاتش کمرنگ می‌کرد، با این حال کادر پزشکی بیمارستان همه تلاش خود را برای نجات او انجام دادند. دقایقی بعد با حضور نزدیکان و اعضای خانواده سیدمصطفی در بیمارستان غوغایی به‌پا شد. آنها که در خانه منتظر پسر جوان‌شان بودند باور نمی‌کردند که حالا او را در شرایطی وخیم روی تخت بیمارستان می‌بینند.

تصمیم بزرگ
سطح هوشیاری پسر جوان 3 و کمتر از حدی بود که برای زنده ماندنش امیدی وجود داشته باشد. روز سه‌شنبه وقتی همه امیدها برای زنده ماندن پسر جوان ناامید و او دچار مرگ مغزی شد مسئولان بیمارستان و تیم پیوند اعضا از خانواده سیدمصطفی خواستند با اهدای اعضای بدن او به بیماران نیازمند موافقت کنند. سیدمصطفی 24ساله بود و از دست دادن او برای خانواده‌اش داغ بزرگی بود اما هنوز چنددقیقه‌ای از شروع جلسه تیم پیوند اعضا با آنها نگذشته بود که پدر و مادرش گفتند حاضرند همه اعضای بدن پسرشان به بیماران نیازمند اهدا شود. 

عملیات ویژه
گروه خونی جوان بیمار مرگ مغزی O مثبت بود و همه اعضای بدن او قابلیت اهدا به بیماران را داشت. اما مهم‌ترین عضو قلب او بود که امکان پیوند قلب در شهر یزد وجود ندارد. از سویی قلب فقط تا 4ساعت پس از جداسازی امکان پیوند دارد و بعد از این زمان از بین می‌رود. در چنین شرایطی بود که مسئولان گروه پیوند و فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت به فکر ابتکاری افتادند که کمتر از یک‌ماه قبل از آن استفاده کرده بودند. روز اول اردیبهشت امسال در حادثه‌ای مشابه قلب بیماری که دچار مرگ مغزی شده بود در عملیاتی شگفت‌انگیز و برق‌آسا در زمانی حدود یک ساعت از رشت به بیمارستان امام‌خمینی تهران منتقل و به بیماری نیازمند پیوند زده شده بود. این‌بار هم با فراهم شدن شرایط این امکان وجود داشت که قلب جوان یزدی به بیمار دیگری پیوند زده شود.
ساناز دهقان، مسئول گروه پیوند و فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت در این‌باره به همشهری می‌گوید: «فردی که در نوبت پیوند قلب قرار داشت جوانی بود که در بیمارستان قلب شهیدرجایی تهران بستری بود. با توجه به تجربه قبلی که از انتقال قلب از رشت به تهران داشتیم، هماهنگی‌های لازم با بیمارستان شهیدرهنمون یزد، بیمارستان شهیدرجایی، اورژانس هوایی و هواناجا انجام شد تا تیمی از تهران به یزد برود و بعد از جداسازی قلب، آن را در کمترین زمان ممکن از طریق پرواز به تهران منتقل کرده و به بیمار نیازمند پیوند زده شود.» به این ترتیب این عملیات شگفت‌انگیز ساعت8:15 دیروز با پرواز تیم ویژه از تهران به سوی یزد آغاز شد.

از یزد تا تهران در 90دقیقه
تیم ویژه سوار بر هواپیمای جت فالکون از تهران به سوی یزد به پرواز درآمدند و دقایقی بعد وقتی در فرودگاه یزد به زمین نشستند بالگرد اورژانس منتظر آنها بود. به این ترتیب تیم ویژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بیمارستان شهیدرهنمون رسید. در آنجا کادر پزشکی بیمار مرگ مغزی را به اتاق عمل منتقل و مقدمات را برای جداسازی قلب فراهم کرده بودند. در این شرایط قلب سیدمصطفی جدا شد و در محفظه‌ای ویژه قرار گرفت. از آن زمان بود که شمارش معکوس برای انتقال قلب به تهران آغاز شد. آنها سوار بر بالگرد از بیمارستان خود را به فرودگاه یزد رساندند. در آنجا خلبان جت فالکون موتورهای هواپیما را روشن کرده و منتظر تیم ویژه بود. لحظه‌ها به‌سرعت می‌گذشت و از دست دادن زمان می‌توانست موجب از دست رفتن قلب شود. در این شرایط بود که هواپیما به سوی تهران به پرواز درآمد. تا اینجا همه‌‌چیز طبق برنامه پیش می‌رفت اما فاصله بین فرودگاه تا بیمارستان قلب شهیدرجایی زیاد بود و این امکان وجود داشت که در ترافیک چهارشنبه پایتخت زمان از دست برود. به همین دلیل بود که یک بالگرد در فرودگاه آماده پرواز شد. وقتی جت فالکون در باند به زمین نشست بالگرد آماده پرواز بود. اعضای تیم ویژه دوان‌دوان از هواپیما خود را به بالگرد رساندند و پرواز به مقصد بیمارستان شهیدرجایی آغاز شد. دقایقی بعد بود که بالگرد در محل مخصوص به زمین نشست و درحالی‌که حدود 90دقیقه از عملیات جداسازی قلب در بیمارستان شهیدرهنمون یزد می‌گذشت، در تهران عملیات پیوند قلب به بیمار نیازمند آغاز شد.
ساناز دهقان، مسئول گروه پیوند و فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت درباره عملیات پیوند به همشهری می‌گوید: «این‌بار هم با هماهنگی خوبی که بین کادر 2بیمارستان، هواناجا و اورژانس هوایی شکل گرفت قلب با موفقیت از یزد به تهران منتقل و به بیمار نیازمند پیوند زده شد.» وی ادامه می‌دهد: «بیمار دریافت‌کننده قلب جوانی 30ساله است که قلب با موفقیت به وی پیوند زده شد و بعد از جراحی در بخش مراقبت‌های ویژه به‌سر می‌برد و به‌لطف خدا شرایط مطلوبی دارد.»


فقط برای رضای خدا


سیدرضا رضوی، پدر 50ساله سیدمصطفی است. همان جوان یزدی که حالا قلبش در سینه جوانی در تهران می‌تپد. او که این روزها عزادار جوان رعنایش است می‌گوید هرچند از دست دادن سیدمصطفی او را پیر کرده اما به‌دلیل اهدای اعضای بدن پسرش به بیماران نیازمند خوشحال است، چراکه این کار را فقط برای رضای خدا انجام داده است.
چه زمانی فهمیدید که پسرتان تصادف کرده است؟
ما در خانه منتظر سیدمصطفی بودیم. اما او دیر کرد. نگرانش شده بودیم که از بیمارستان تماس گرفتند و گفتند او تصادف کرده است. فورا خودمان را به بیمارستان رساندیم و فهمیدیم او حال بدی دارد.

در این مدت در بیمارستان چه تلاش‌هایی برای نجات پسرتان انجام شد؟
پزشکان هر کاری که از دستشان برمی‌آمد انجام دادند اما شدت ضربه‌ای که به سر پسرم برخورد کرده بود آنقدر شدید بود که او به کما رفته بود و چند روز بعد هم اعلام کردند دچار مرگ مغزی شده است.

چطور شد که با اهدای اعضای فرزندتان به بیماران نیازمند موافقت کردید؟
وقتی خبر تصادف سیدمصطفی را شنیدیم و به بیمارستان رفتیم مادرش نذر کرد که اگر او دچار مرگ مغزی شد اعضای بدنش به بیماران نیازمند هدیه شود. وقتی فهمیدیم کار از کار گذشته خودمان اعلام کردیم حاضریم اعضای بدن او را هدیه کنیم. ما گفتیم هر عضوی از بدن پسرمان که می‌تواند به درمان بیماران نیازمند کمک کند را بردارند. قلب او را به تهران فرستادند و کبدش را به شیراز و قرار است بقیه اعضای بدنش هم اهدا شود.

چطور توانستید با داغ از دست دادن پسر 24ساله‌تان کنار بیایید؟
من 5 فرزند دارم که سیدمصطفی یکی از آنها بود. آنها را خدا به من امانت داده بود و حالا امانتش را پس گرفت. داغ فرزند سخت است؛ آن هم داغ پسری 24ساله که همه امید و آینده من بود. اما من راضی هستم به رضای خدا و فقط به‌خاطر خدا اعضای بدنش را هدیه کردیم.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید