• یکشنبه 9 بهمن 1401
  • الأحَد 7 رجب 1444
  • 2023 Jan 29
چهار شنبه 15 اسفند 1397
کد مطلب : 49977
+
-

ماشین - تراکتور؛ 3 امتیاز کهکشانی

دربی تبریز ، پنجشنبه 16 اسفند در ورزشگاه یادگار امام ره برگزار می‌شود

گزارش ورزشی
ماشین - تراکتور؛ 3 امتیاز کهکشانی

 جهانبخش احمدیان | تبریز – خبرنگار:


در هفته بیست و یکم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور دربی تبریز در دره گرگ‌ها برگزار خواهد شد؛ دیدار ماشین‌سازی و تراکتورسازی به عنوان 2 تیم ریشه‌دار تبریز و آذربایجان در ورزشگاه یادگار امام(ره) و در بهترین زمان ممکن، چراکه هر 2 باشگاه در شرایطی نسبتا آرمانی به سر می‌برند. از یک‌سو تراکتورسازی که این روزها به کسی رحم نمی‌کند و در بازی‌های خانگی هم مجالی به حریف نمی‌دهد و در سوی دیگر ماشین‌سازی تبریز که بازی‌های نیم‌فصل دوم را یا برده، یا با تساوی تمام کرده است. با این شرایط به نظر می‌رسد که پرشورهای تبریز روی سکوهای یادگار امام بازی جذاب و تماشایی را شاهد باشند. 


تا سه نشه بازی نشه

«جورج لیکنز» سومین سرمربی این فصل تراکتور است که تا به امروز و در 5 بازی که هدایت تیم را بر عهده داشته، شکستی تجربه نکرده است. 2 سرمربی قبلی این تیم هر کدام کاستی‌هایی داشتند که آنها را از برآورده کردن انتظارات هواداران باز می‌داشت. «جان توشاک» ولزی که که متخصص ترکیب اشتباه بود و «محمد تقوی» هم که هیچ‌گاه خودش را در قامت سرمربی احساس نکرد، اشتباهاتی در چینش ترکیب داشت تا در طول فصل شاهد جدایی آنها از نیمکت سرخپوشان تبریزی باشیم. لیکنز اما به عنوان سومین سرمربی این فصل تراکتور، بازیکن‌شناس خوبی نیز است.

او نشان داده که در مدت کوتاه حضورش در تبریز با زیر نظر گرفتن تمرینات و میزان آمادگی شاگردانش می‌تواند به‌راحتی ترکیب ایده‌آلش را بچیند. نمونه عینی این کار، بازیکنی به نام «اکبر ایمانی» است که با یکی 2 جلسه تمرین، در ترکیب ثابت به میدان رفت و با برآورده کردن انتظارات سرمربی نشان داد که شایسته حضور در ترکیب اصلی است.


جنگ بر سر کسب 3 امتیاز 

در سوی دیگر میدان «رضا مهاجری» سرمربی سبزقباها پس از دوره کوتاه‌مدت «فیروز کریمی» روی نیمکت ماشین‌سازی جایگزین شد و البته مدت زیادی را با تیم خود کار کرده است. مهاجری از هفته هفتم سکان هدایت این تیم را برعهده گرفته و لقب سلطان تساوی‌ها هم به او و شاگردانش در نیم‌فصل اول با 11 تساوی، اختصاص یافت. آنها در دیدارهای ابتدایی نیم‌فصل دوم با جذب یکی 2 بازیکن، توانستند طلسم تساوی‌ها را بشکنند. هر چند در 2 بازی اخیر، ماشین‌سازی نتوانسته است امتیازات لازم را بگیرد، اما بی‌شک دیدار فردا سبز و سرخپوشان تبریزی جنگ بر سر کسب 3 امتیاز است. 3 امتیازی که تراکتورسازی را به صدر نزدیک می‌کند و ماشین‌سازی را از میانه جدول بالاتر می‌کشد. 


کهکشانی‌ها در برابر بی‌بضاعت‌‌ها

تراکتورسازی این فصل را باید کهکشانی‌ترین تیم تاریخ این باشگاه نام نهاد. جذب 3 کاپیتان تیم‌ملی به همراه بازیکن ریزنقشی مثل سوگیتای ژاپنی و آنتونی استوکس قهار، در کنار بهترین‌های ایران در خط دفاع و دروازه، این تیم را کهکشانی ساخته است. افزون بر اینها، در این فصل تراکتور نیمکت خوبی هم دارد که هر کدام از آنها می‌توانند بدون هیچ مشکلی جایگزین مناسبی برای بازیکنان فیکس تیم باشند.

 در سمت مقابل، ماشین‌سازی تبریز در این فصل تیم خوبی را نبسته است و به قول سرمربی این تیم، نیمکت بی‌بضاعتی دارد. پنجره نقل و انتقالات نیم‌فصل فرصت خوبی برای ترمیم خطوط مختلف تیمی در ماشین‌سازی بود که در این کار نیز نتوانستند موفق عمل کنند. البته باید خاطرنشان کرد که در بازار نقل و انتقالات زمستانی، بازیکن خوب کم پیدا می‌شود یا اصلا پیدا نمی‌شود.

 به همین دلیل باید با همین بازیکنان تا پایان فصل ساخت. البته این تیم یکشنبه گذشته یک مهاجم اسکاتلندی را به ترکیب خود اضافه کرد و در صورت دریافت کارت بازی «جای کویتونگو» در دیدار مقابل تراکتورسازی به میدان خواهد رفت. نکته دیگر این‌که ماشین‌سازی با همین بضاعت اندک بازیکن هم تا به اینجای کار خوب ظاهر شده و حتی مدعیانی چون سپاهان و پرسپولیس را در تبریز متوقف کرده است.


کار سخت ماشین‌سازی

تراکتور هفته پیش با ارائه یک بازی حساب‌شده و در حضور 50 هزار هوادارش توانست یکی از مدعیان قهرمانی را با شکست بدرقه کند و فاصله امتیازی خود را با صدر جدول کاهش دهد. این پیروزی و حضور در جمع مدعیان می‌تواند روحیه تیم را برای ادامه بازی‌ها بالا ببرد و برای این بازی هم با برنامه به میدان خواهد آمد. در آن‌سو ماشین‌سازی در مقابل دیگر نماینده اصفهان به تساوی بدون گل دست یافت تا همچنان در رده هشتم جدول باقی بماند. 


ترکیب برنده لیکنز 

سرمربی سرخپوشان در این چند بازی نشان داده است که دست به ترکیب برنده تیم خود نمی‌زند و با همان ترکیب برنده بازی قبل به میدان می‌رود. البته او سخت هم تعویض می‌کند و به نظر از عملکرد بازیکنان فیکس ترکیب خود راضی است. ماشین‌سازی هم به احتمال زیاد تغییری در ترکیب خود نخواهد داشت و با همان بازیکنان ثابت خود پای در میدان خواهد گذاشت. به جز «عزیز معبودی» از ماشین‌سازی، 2 تیم برای بازی فردا، محروم و مصدومی ندارند و بازیکنان محروم هفته قبل را نیز در اختیار خواهند داشت. «فرناندو دخسوس» دوباره شماره یک ماشین‌سازی خواهد بود و «اشکان دژاگه» نیز مشکلی برای همراهی تراکتور نخواهد داشت.


مصاف دیدنی دخسوس و استوکس

دخسوس در دوران حضور خود در لیگ برتر فوتبال کشور، همواره دروازه‌بان مطمئنی نشان داده است. اگر مدافعان این تیم عملکرد بهتری داشته باشند، این دروازه‌بان به‌سختی گل می‌خورد. «محمدحسین کنعانی‌زادگان» هم به همراه دیگر مدافعان ماشین‌سازی کار سختی برابر ستاره‌های تراکتور خواهند داشت. در سمت مقابل «آنتونی استوکس» که پس از بازگشت دوباره خود به تراکتور در جریان بازی موفق به گلزنی نشده است، هفته پیش پایش به گلزنی باز شد و پنالتی‌ای را که خودش گرفته بود، تبدیل به گل کرد. مهاجم ایرلندی تراکتور حالا با انگیزه‌ای فراوان به دنبال گلزنی خواهد بود تا از جمع گلزنان لیگ برتر عقب نماند. مصاف خارجی‌های تراکتور و ماشین در بازی فردا می‌تواند دیدنی باشد. 


به نام دربی، به کام آذربایجان

پرشورهای تبریزی و فوتبالدوستان آذربایجانی، باز هم پای ثابت بازی فردا بین 2 تیم همشهری خواهند بود. درست است که این بازی حساسیت ویژه‌ای ندارد، اما هواداران تراکتور 3 امتیاز کامل این بازی را می‌خواهند تا تیم خود را در جمع مدعیان قهرمانی لیگ برتر ببینند. ماشین‌سازان و هواداران آنها نیز دلایل خود برای برد برابر حریف قدرتمند خود را دارند و باید منتظر ماند و دید که سرانجام دربی تبریز به کجا ختم خواهد شد. هر نتیجه‌ای که در این بازی کسب شود، پیروز اصلی آن هواداران و فوتبالدوستان آذربایجانی هستند.  دیدار 2‌تیم ماشین‌سازی و تراکتورسازی، پنجشنبه ساعت 15 در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز برگزار خواهد شد. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید