• چهار شنبه 27 تیر 1403
  • الأرْبِعَاء 10 محرم 1446
  • 2024 Jul 17
پنج شنبه 21 تیر 1403
کد مطلب : 229726
+
-

جوان‌ترین از هر لحاظ

یامال حتی کوچک‌ترین بازیکنی بود که در نیمه‌نهایی یورو آب خورد

جوان‌ترین از هر لحاظ

در بازی با فرانسه همه رکوردهای ممکن برای یامال در دسترس بود. او می‌توانست به جوان‌ترین بازیکن تاریخ که مرتکب خطا می‌شود، توپ را به اوت می‌زند یا در زمین مسابقه نفس می‌کشد و... تبدیل شود و شد. یامال با 16سال و 362روز سن رکورد پله را شکست و به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که در مرحله نیمه‌نهایی یک تورنمنت مهم ملی بازی می‌کند یا گل می‌زند؛ جوان‌ترین گلزن تاریخ یورو، جوان‌ترین سازنده گل تاریخ یورو، جوان‌ترین گلزن تاریخ لالیگا‌، جوان‌ترین بازیکن تاریخ لالیگا، جوان‌ترین گلزن تاریخ سوپرجام، جوان‌ترین بازیکن و جوان‌ترین گلزن تاریخ بارسلونا، جوان‌ترین بازیکن تاریخ تیم ملی اسپانیا، جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی اسپانیا، جوان‌ترین بازیکن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، جوان‌ترین سازنده گل تاریخ لیگ قهرمانان اروپا و جوان‌ترین بازیکنی که فینالیست‌های لیگ قهرمانان اروپا را در این فصل اشتباه پیش‌بینی کرده بود. پیش‌بینی او صعود منچسترسیتی و بارسلونا به فینال بود!
    یک سال پیش در نیمه‌نهایی یورو زیر ۱۷سال، یامال مشابه گل استثنایی‌اش که سه‌شنبه به فرانسه زد، به تیم جوانان این کشور زده و  مثل همین پریشب ‌هم شادی گل کرده بود اما در آن مسابقه اسپانیا با نتیجه 3بر یک شکست خورد.
    پله برای سالیان سال رکورد جوان‌ترین گلزن ادوار جام‌جهانی را در اختیار داشت. گلزن افسانه‌ای برزیل در نیمه نهایی جام‌جهانی 1958با 17سال و 244روز سن مقابل فرانسه قرار گرفت و هت‌تریک کرد. حالا اگر یورو و جام‌جهانی را با هم جمع کنیم، این رکورد به یامال می‌رسد. فرانسه درهرحالتی مقابل جوان‌ترین‌ها کوتاه می‌آید تا رکورد بزنند!
    هنوز 3روز به تولد 17سالگی یامال مانده و او رکورد قبلی را تقریبا 18‌ماه شکست.
    در سمتی که یامال بازی می‌کرد، دلافوئنته در غیاب کارواخال محروم، از یک بازیکن 38ساله در پست دفاع راست استفاده کرد. ناواس در این بازی به مسن‌ترین بازیکن نیمه‌نهایی تاریخ یورو تبدیل شد؛ با ۳۸سال و ۲۳۱روز سن. ناواس اولین‌بار نوامبر۲۰۰۹ به اردوی لاروخا دعوت شد و تنها بازیکن فهرست دلافوئنته است که سابقه قهرمانی جام‌جهانی۲۰۱۰ و یورو۲۰۱۲ را دارد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید