• دو شنبه 7 اسفند 1402
  • الإثْنَيْن 16 شعبان 1445
  • 2024 Feb 26
سه شنبه 24 بهمن 1402
کد مطلب : 218148
+
-

فیل، وزیر شد

ساحل‌عاج که تا آستانه حذف پیش رفته بود، به قهرمانی آفریقا رسید

عکس خبر
فیل، وزیر شد

سومین قهرمانی ساحل‌عاج در قاره سیاه در حالی در سی‌وچهارمین دوره این رقابت‌ها رقم خورد که این تیم سرمربی نداشت. تیم میزبان جام‌ملت‌های آفریقا در مرحله گروهی در گروه خودش سوم شد و در‌آخرین لحظه جواز صعود را به‌دست آورد. آنها مدیون اشتباه دروازه‌بان غنا بودند که در آخرین دقیقه بازی با موزامبیک توپی را که داشت به بیرون زمین می‌رفت، لمس کرد و به حریف کرنر داد تا برد 2 بر صفر را به تساوی 2-2 تبدیل و این تیم را حذف کند تا ساحل‌عاج با خوش‌شانسی بالا بیاید. پس از شکست 4 بر صفر مقابل گینه استوایی، ژان لویی گاسه، سرمربی فرانسوی این تیم اخراج شد و امرس فایه به‌عنوان سرمربی موقت تیم را تا فینال و بازی تکراری با نیجریه که در مرحله گروهی با هم بازی کرده بودند، پیش برد و فیل‌ها را قهرمان کرد. پس از اخراج سرمربی، رئیس فدراسیون فوتبال ساحل عاج با همتای فرانسوی خود مکاتبه کرد تا اجازه حضور 2هفته‌ای اروه رنار را در تیم ملی ساحل عاج بگیرد. رنار سرمربی تیم ملی زنان فرانسه است. این اتفاق نیفتاد و تیم بدون سرمربی به قهرمانی رسید، درحالی‌که ما در همین جام‌ملت‌های آسیا تیمی با 27 عضو کادر فنی داشتیم که تا نیمه‌نهایی بیشتر بالا نرفت. جالب اینکه پس از گل تساوی فرانک کسیه، این سباستین هالر (آله) بود که گل قهرمانی ساحل‌عاج را به نیجریه زد؛ بازیکنی که پارسال درگیر بیماری سرطان بود.
   برای پنجمین بار نیجریه در فینال جام‌ملت‌های آفریقا شکست خورد و نتوانست تعداد قهرمانی‌های خود را با کامرون در عدد 5برابر کند ولی ساحل عاج با 3قهرمانی به نیجریه نزدیک شد. مصر با 7 و کامرون با 5 قهرمانی پرافتخارترین تیم‌های قاره هستند.
   آفریقای‌جنوبی در دیدار رده‌بندی با کنگو مساوی کرد و در ضربات پنالتی این تیم را شکست داد و سوم شد.
   در این دوره از مسابقات 119گل در 52بازی رد و بدل شد که رکورد ادوار این مسابقات بود؛ با میانگین 2.29گل در هر بازی که کمی از میانگین گل جام‌ملت‌های آسیا (2.5) پایین‌تر بود. یک میلیون و 109هزارو593نفر (21هزارو338نفر در هر بازی) از این مسابقات دیدن کردند. امیلیو انسو از گینه استوایی با 5گل آقای گل شد. ویلیام تروست اکونگ از نیجریه جایزه بهترین بازیکن تورنمنت را دریافت کرد، سیمون آدینگرا از ساحل‌عاج بهترین بازیکن جوان و رونون ویلیامز از آفریقای‌جنوبی بهترین دروازه‌بان جام شدند. جایزه بازی جوانمردانه هم به آفریقای‌جنوبی رسید.
   سباستین هالر، مهاجم دورتموند در ژوئیه2022 مبتلا به سرطان شد و یک سال از میادین دور بود. او در فوریه2024 با زدن گل پیروزی مقابل نیجریه و قهرمانی در جام‌ملت‌های آفریقا سرطان و نیجریه را با هم شکست داد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید