• چهار شنبه 15 آذر 1402
  • الأرْبِعَاء 23 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 06
شنبه 8 مهر 1402
کد مطلب : 204310
+
-

پرده‌ای جدید از خروج سیمان و فولاد از بورس کالا

بعد از جنجال‌های فراوان در مورد اظهارات وزیر راه‌وشهرسازی درباره خروج فولاد و سیمان از بورس کالا که واکنش منفی بورس را به‌دنبال داشت آخر هفته قبل وزیر اقتصاد گفت: دولت هیچ تصمیمی در این‌باره ندارد اما در آخر هفته گذشته وزیر راه‌وشهر‌سازی‌ دوباره تأکید کرد: برای دریافت سیمان و فولاد با قیمت مناسب با وزارت صنعت توافق شده است.
به‌گزارش همشهری، گفته‌های هفته گذشته مهرداد بذرپاش، وزیر راه‌وشهر‌سازی‌ واکنش منفی بورس را به‌دنبال داشت. وزیر راه اعتقاد دارد یکی از عوامل هزینه تمام‌شده مسکن درطرح نهضت ملی مسکن افزایش قیمت سیمان و فولاد است و مقصر اصلی در این زمینه بورس کالا است در نتیجه فولاد و سیمان باید از بورس کالا خارج شود. پس از اظهارات وزیر راه‌وشهر‌سازی‌ درباره خروج سیمان و فولاد از بورس کالا مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در مصاحبه‌ای گفت: سیمان فقط نیم درصد هزینه تمام‌شده ساخت‌وساز را در برمی‌گیرد.
آخر هفته نیز احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: دولت فعلا هیچ تصمیمی برای خروج سیمان و فولا د از این بازار ندارد. بعد از این اظهارات صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با انتشار یک گزارش مفصل درباره اثر سیمان و فولاد در قیمت تمام‌شده مسکن نوشت: سهم سیمان در هزینه تمام‌شده تولید مسکن در اسکلت‌های بتنی 3/2درصد و در اسکلت‌های فلزی  1/6 درصد است. سهم فولاد نیز در اسکلت‌های بتنی 11درصد و در اسکلت‌های فلزی 12/6درصد است. با وجود انتشار این گزارش تحلیلی، وزیر راه‌وشهر‌سازی‌ در اظهاراتی تازه بر دریافت فولاد و سیمان در حجم انبوه از وزارت صنعت با قیمت مناسب تأکید کرد. این سخنان به‌معنای آن است که وزیر راه در مورد خروج سیمان و فولاد از بورس کالا جدی است زیرا دریافت سیمان و فولاد در حجم انبوه با قیمت‌های دلخواه فقط خارج از مکانیزم‌های بورس کالا شدنی است. مهرداد بذرپاش دیروز در این‌باره گفت: در تفاهمی که بین وزارت صنعت و راه انجام شده، مقرر شد تا مصالح ساختمانی ازجمله سیمان و فولاد با قیمت مناسب و در حجم انبوه در اختیار سازندگان نهضت ملی مسکن قرار گیرد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید