• پنج شنبه 9 آذر 1402
  • الْخَمِيس 17 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 30
چهار شنبه 21 تیر 1402
کد مطلب : 197081
+
-

پنجره رو به دروازه

دروازه‌بان‌ها در نقل‌وانتقالات تابستانی پرمشتری‌ترین کالا هستند

پنجره رو به دروازه

نقش اول نقل‌و‌انتقالات فوتبال ایران برای فصل جدید، دروازه‌بان‌ها بودند؛ از علیرضا بیرانوند گرفته که تصمیم داشت راهی استقلال شود و در نهایت قرمزپوش ماند تا حسینی که هنوز وضعیت مشخصی ندارد و معلوم نیست در تیم نکونام می‌ماند یا به تیم دیگری می‌رود. جالب اینکه در فوتبال اروپا و جهان هم دروازه‌بان‌ها بازار تابستانی داغی داشتند. ادوارد مندی از چلسی به الاهلی عربستان پیوسته، چندین انتقال انجام شده و چندین انتقال دیگر هم در شرف انجام است.
   در این پنجره داوید دخیا پس از 12‌سال از منچستریونایتد جدا شد. دیگر دروازه‌بان این تیم یعنی دین هندرسون که به‌طور قرضی به ساوتهمپتون رفته بود هم قراردادش را با این تیم قطعی کرد. هنوز مقصد بعدی دخیا مشخص نیست.
   منچستریونایتد با باشگاه اوراواردز مذاکراتی را درباره زیون سوزوکی دروازه‌بان 20‌ساله ژاپنی آغاز کرده، اما شیاطین سرخ هنوز پیشنهاد رسمی به باشگاه ژاپنی ارائه نکرده است. او البته قرار نیست دروازه‌بان اول تیم باشد و صرفا برای ذخیره و همچنین جلب توجه رسانه‌ها و هواداران ژاپنی ممکن است به تیم اضافه شود.
   به‌نظر می‌رسد تا فردا انتقال اونانا از اینتر به یونایتد برای جانشینی دخیا قطعی شود. اینتر برای این دروازه‌بان کامرونی 60میلیون یورو می‌خواست اما منچستر با رقمی پایین‌تر و حدود 45میلیون او را جذب خواهد کرد.
   با رفتن اونانا، تنها هندانوویچ برای اینتر مانده و به همین‌خاطر باشگاه سراغ دروازه‌بان جدید رفته است. به‌زودی و با بهبودی کامل نویر که پارسال هنگام اسکی مصدوم شده بود، جایگاه یان زومر سوئیسی در بایرن مونیخ متزلزل خواهد شد. این سوئیسی به‌احتمال فراوان راهی اینترمیلان می‌شود و باشگاه ایتالیایی برای خرید او 6میلیون یورو پرداخت می‌کند.
   چلسی به‌طور جدی، کپا آریزابالاگا را به‌عنوان گلر شماره یک درنظر دارد و به‌دنبال دروازه‌بان جوان و یا دروازه‌بان باتجربه‌ای است که بتواند برای کپا، رقابت ایجاد کند. آناتولی تروبین از شاختار، مورد تحسین چلسی است. چلسی نمی‌خواهد به‌عنوان مثال بیش از 60میلیون برای جذب یک دروازه‌بان خرج کند و پول دیوانه‌کننده‌ای بپردازد؛ نه برای آندره اونانا و نه برای مایک مانیان!
   باشگاه فیورنتینا با ارائه پیشنهادی خواهان به خدمت گرفتن دومینیک لیواکوویچ، گلر تیم ملی فوتبال کرواسی و باشگاه دیناموزاگرب شد. لیواکوویچ پس از درخشش در پنالتی‌ها در جام جهانی مورد توجه چند باشگاه ازجمله بایرن‌مونیخ و رئال قرار گرفته بود اما مذاکرات هرگز جدی نشد.
   میلان به مشتریان پرشمار مایک مانیان پاسخ رد داده. آنتونیو میرانته، دروازه‌بان 39‌ساله و ایتالیایی میلان هم قرارداد خود را تا سال‌2024 با این تیم تمدید کرده است. از سویی، مارکو اسپورتیو، دروازه‌بان 31‌ساله و ایتالیایی سابق آتالانتا با قراردادی 4‌ساله به میلان پیوسته است.
   هوگو لوریس قراردادش را با تاتنهام به پایان رسانده. او از عربستان پیشنهاد دارد اما مشتریانی هم در اروپا وجود دارند. لوریس که از تیم ملی فرانسه هم خداحافظی کرده، یکی از گزینه‌های اینترمیلان است اما شاید در سال‌های آخر فوتبالش بخواهد پول بیشتری درآورد و به عربستان مهاجرت کند.
   به‌جای لوریس گولیئلمو، ویکاریو دروازه‌بان 26‌ساله و ایتالیایی امپولی با قراردادی 5‌ساله به ارزش 19‌میلیون یورو به تاتنهام پیوست.

گران‌ترین‌ها
در حال حاضر به اعتراف کارشناسان‌ می‌توان از کورتوا (رئال‌مادرید) به‌عنوان بهترین دروازه‌بان فعلی جهان نام برد. دروازه‌بان‌های دیگری هم هستند که در دسته بهترین‌ها جای می‌گیرند: تراشتگن (بارسلونا)، امیلیانو مارتینس (استون‌ویلا)، مایک مانیان (میلان)، آلیسون بکر (لیورپول)، دوناروما (پاری‌سن‌ژرمن)، رمزدیل (آرسنال)، نویر و زومر (بایرن مونیخ)، اوبلاک (اتلتیکو مادرید)، ادرسون (منچسترسیتی) و... . برخی دروازه‌بان‌ها نظیر مندی، کپا، لنو، بوفون، هوگو لوریس و... دیگر از دور خارج شده‌اند. اما کورتوا، تراشتگن و دیگران باارزش‌ترین گلرهای موجود در بازار نیستند. براساس بررسی CIES، آرون رمزدیل ارزشمندترین دروازه‌بان جهان به‌حساب می‌آید. سنگربان آرسنال بالاتر از امثال جان لوییجی دوناروما و آلیسون بکر این عنوان را به‌خودش اختصاص داده است. ۱۰‌دروازه‌بان با‌ارزش دنیای فوتبال از نگاه CIES به شرح زیر است:

 

این خبر را به اشتراک بگذارید