• پنج شنبه 9 آذر 1402
  • الْخَمِيس 17 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 30
پنج شنبه 31 فروردین 1402
کد مطلب : 189734
+
-

واقعیت‌های ماجرای روستای دانیال چه بود؟

کوتاه از حادثه
واقعیت‌های ماجرای روستای دانیال چه بود؟

«پس از آنکه اداره اوقاف به مردم روستای دانیال اعلام کرده که خانه‌هایشان را به‌دلیل اوقافی بودن باید تخلیه کنند، گروهی از مردم برای اعتراض وارد خیابان‌ها شدند.» این مهم‌ترین بخش از اخباری است که در روزهای گذشته رسانه‌های معاند تلاش کردند با انتشار آنها، به حادثه روستای دانیال از توابع شهرستان سلمانشهر دامن بزنند؛ حادثه‌ای که موجب تیراندازی و کشته شدن 2نفر از اهالی روستا شد و همه ساکنان آن را عزادار کرد و رسانه‌های معاند نیز تلاش کردند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و به نوعی مردم و دولت را در مقابل هم قرار دهند. حال آنکه بررسی‌های قضایی و پلیسی نشان می‌دهد علت این درگیری، زمین‌هایی بوده که از 70سال پیش وقف شده بود نه خانه‌های مسکونی.
رئیس‌کل دادگستری استان مازندران در این‌باره گفته است: این درگیری ناشی از وضعیت وقفی زمین‌های روستای دانیال است که قدمت وقف آن به حدود ۷۰سال قبل برمی‌گردد و اداره اوقاف مدعی است که حدود ۹۳۰هکتار از زمین‌های روستای مذکور به‌عنوان عین موقوفه تلقی شده و باید تحت تولیت متولی خاص (موقوفه عام امامزاده دانیال) قرار گیرد.
وی ادامه داد: در این راستا بخشی از اراضی، به موجب احکام صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح قضایی، توسط ضابطین از تصرف و استیلای اشخاص بومی خارج شد و نماینده‌ موقوفه، برای جلوگیری از تصرف مجدد زمین‌ها، اقدام به قرار دادن کانکس و به کارگیری نگهبان خصوصی برای محافظت از زمین‌ها کرد. اما این اتفاق باعث ایجاد حساسیت در اهالی روستا شد.
رئیس ‌کل دادگستری مازندران گفت: تصور ذهنی ساکنان روستا از این اقدام اوقاف این بود که آنها احتمالا قصد دارند این زمین‌ها را با سند اوقافی، تفکیک کرده و به افراد غیربومی بفروشند. در این شرایط افرادی ناشناس اقدام به آتش زدن کانکس‌های نگهبانی و سایر اماکن مرتبط با موقوفه‌ امامزاده دانیال و ضرب و جرح نگهبانان کردند. آنها حتی خانه یکی از متولیان موقوفه را هم آتش زدند و 2نفر از اعضای تیم حفاظت از زمین‌های موردنظر را گروگان گرفتند. در این شرایط مأموران پلیس وارد عمل شدند، اما فردی از طریق بلندگوی مسجد، اهالی را به تجمع در محل استقرار کانکس‌ها دعوت کرد و به این ترتیب مردم و مأموران حاضر در محل با یکدیگر درگیر شدند که مأموران برای جلوگیری از خلع سلاح شدن اقدام به تیراندازی کردند و متأسفانه در این حادثه 2نفر از اهالی روستا جان باختند و 4نفر از مأموران از جمله فرمانده انتظامی شهرستان مجروح شدند.
بر اساس این گزارش، به‌دنبال این حادثه دردناک، چند مأمور دولتی که در این ماجرا مقصر شناخته شده‌اند، بازداشت شده و به تازگی اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی برای بررسی حادثه و شناسایی مقصران، راهی این روستا شده‌اند تا در جریان بررسی‌های دقیق و تخصصی، همه مقصران حادثه و میزان قصور آنها مشخص و حقوق مردم روستای دانیال محقق شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید