• شنبه 18 آذر 1402
  • السَّبْت 26 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 09
یکشنبه 20 فروردین 1402
کد مطلب : 188795
+
-

اتمسفر زمین، خودش را تمیز می‌کند

فناوری
اتمسفر زمین، خودش را تمیز می‌کند

انسان با فعالیت‌های خود انواع مختلفی از آلاینده‌ها را در هوا منتشر می‌کند که بدون وجود مولکولی به نام هیدروکسید(OH)، بسیاری از این آلاینده‌ها در اتمسفر باقی می‌مانند.
به گزارش ساینس‌دیلی، پیش از این نحوه تشکیل OH در جو، فرایندی خودبه‌خودی تصور می‌شد، اما بر‌‌اساس تحقیقات جدید‌ی که از سوی پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا منتشر شده، یک میدان الکتریکی که در سطح میان قطرات آب موجود در هوا و هوای پیرامون وجود دارد، می‌تواند باعث ایجاد OH شود.
این یافته می‌تواند نحوه درک دانشمندان را از چگونگی پاکسازی هوا از موادی مانند آلاینده‌های منتشر شده به وسیله انسان و گازهای گلخانه‌ای که OH می‌تواند با آنها واکنش نشان دهد و از بین ببرد، تغییر دهد. سرگئی کورودوف، عضو تیم تحقیق نیز می‌گوید: «شما برای اکسید کردن هیدروکربن‌ها به OH نیاز دارید، در غیراین صورت آنها به‌طور نامحدود در جو جمع می‌شوند.» کریستین جورج، شیمی‌دان و سرتیم این پژوهش جدید هم می‌گوید: «OH یک بازیگر کلیدی در حوزه شیمی اتمسفر است. OH واکنش‌هایی را آغاز می‌کند که باعث تجزیه آلاینده‌های موجود در هوا می‌شود و به از بین بردن مواد شیمیایی مضر مانند دی اکسید گوگرد و اکسید نیتریک-که گازهایی سمی هستند-از جو کمک می‌کند.»
پیش از این، دانشمندان تصور می‌کردند که نور خورشید عامل اصلی تشکیل OH است. نیزکورودوف در این مورد می‌گوید: «به شکل معمول، شما باید OH را با فتوشیمی یا شیمی ردوکس بسازید و باید نور خورشید یا فلزاتی به‌عنوان کاتالیزور در اختیار داشته باشید.» این تیم، غلظت OH را در ویال‌های مختلف اندازه‌گیری کردند. برخی حاوی سطح «هوا-آب» و برخی دیگر فقط حاوی آب بدون هوا بودند. چیزی که آنها مشاهده کردند این بود که نرخ تولید OH در تاریکی منعکس‌کننده آن است و حتی بیشتر از میزان محرک‌هایی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. او گفت: «این موضوع می‌تواند مدل‌های آلودگی هوا را به‌طور قابل‌‌توجهی تغییر دهد. OH یک اکسیدان مهم در داخل قطرات آب است و فرض اصلی در مدل‌ها این است که OH از هوا می‌آید و مستقیماً در قطرات آب تولید نمی‌شود.»
همچنین این تیم درنظر دارد در آینده این فرایند را در آزمایشگاه بررسی و یافته‌های خود را تثبیت کند؛ این کار می‌تواند منجر به روش‌های تازه برای مقابله با آلودگی هوا شود.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید