• جمعه 31 شهریور 1402
  • الْجُمْعَة 7 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 22
سه شنبه 15 فروردین 1402
کد مطلب : 188366
+
-

نگاهی به آمار کتابخوانی اروپایی‌ها براساس گزارشی از یورونیوز

فرانسوی‌ها آبروی «سارتر» و «کامو» را بردند

کتابخوانی
فرانسوی‌ها آبروی «سارتر» و «کامو» را بردند

براساس آخرین نظرسنجی اتحادیه اروپا، کشور استونی، کتابخوان‌ترین مردم اروپا و فرانسه کمترین میزان مطالعه روزانه را دارند؛ چراکه فرانسوی‌ها مطالعه را یک کار اصلی نمی‌دانند. به گزارش یورونیوز، سالگرد مرگ ویلیام شکسپیر، میگل سروانتس و اینکا گارسیلاسو دو لا وگا، از سوی یونسکو روز «جهانی کتاب» نامگذاری شده است. با این حال، بریتانیا و ایرلند روز جهانی کتاب خود را نخستین پنجشنبه‌ ماه مارس برگزار می‌کنند. در ادامه مروری داریم بر گزارش یورونیوز از سرانه مطالعه و تفاوت کتابخوان‌ها در کشورهای اروپایی.

کتابخوانی حدود 50درصد کودکان
چشم‌انداز روز «جهانی کتاب»، تشویق کودکان با هر پیشینه‌ای برای لذت بردن از مطالعه است. بخشی از این تلاش شامل مجموعه‌ای از کتاب‌های منتشر شده در طول سال است که با هزینه‌های بسیار کم در دسترس هستند. در سال 2020بیش از یک‌میلیون کتاب یک پوندی در سراسر بریتانیا در 5هفته مربوط به روز جهانی کتاب خریداری شد. گردش چنین حجم بالایی از کتاب‌های مقرون‌به‌صرفه بسیار مهم است. خواندن برای لذت بردن، در بریتانیا و ایرلند در پایین‌ترین سطح از سال 2005قرار گرفته است. کمتر از نیمی (47.8درصد) از کودکان 9تا 18ساله می‌گویند که از خواندن لذت می‌برند. جای نگرانی است که این ممکن است ارتباط زیادی با میزان دسترسی به ادبیات داشته باشد. از هر 7 کودک، یک کودک گفت که کتاب یک پوندی به‌عنوان نمادی از روز جهانی، خرید نخستین کتاب آنها بوده است. نابرابری‌های اجتماعی که بهره کودکان از کتاب را کاهش می‌دهد، از زمان همه‌گیری کوویدـ 19افزایش یافته است. با توجه به اینکه بسیاری از کودکان دوره‌های طولانی را دور از مؤسسات آموزشی می‌گذرانند، بسیاری از آنها دسترسی به کتاب‌های جدید را از دست داده‌اند. وضعیت در سراسر اروپا هم خیلی بهتر از بریتانیا نیست.
 
  11درصد برای خرید کتاب
اتحادیه اروپا گزارش‌هایی درباره میزان هزینه‌کرد اروپایی‌ها برای کتاب و ادبیات ارائه کرده است. از سال 2021​​​​یک شهروند طبقه متوسط در اتحادیه اروپا، حدود 11درصد درآمد خود را صرف روزنامه، کتاب یا لوازم‌التحریر کرده است. این رقم درواقع از یک‌درصد در سال 2019 یعنی زمانی که بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شد، به 11درصد رسیده است. بر‌اساس اعلام اتحادیه اروپا، پیش از خروج بریتانیا از این اتحادیه، بریتانیایی‌ها 0.9درصد کل درآمد خود را صرف خرید کتاب می‌کردند.

مردم اسلواکی‌؛ دست و دلبازترین کتابخوان‌ها
شهروندان کدام کشور اتحادیه اروپا، برای کتاب بیشتر هزینه می‌کنند؟ پاسخ این پرسش، اسلواکی است. شهروندان اسلواکی به‌طور متوسط ​​1.9درصد درآمد سالانه خود را صرف روزنامه، کتاب یا لوازم‌التحریر می‌کنند. اسلواکی در 5سال گذشته، در صدر این جدول باقی مانده و درواقع از بالاترین سطح 2.1درصدی اندکی سقوط کرده است. 5کشور بعدی که بیشترین هزینه سالانه را برای کتاب صرف می‌کنند، عبارتند از: کرواسی، آلمان، استونی، لتونی و ایسلند. این هزینه‌ بین 1.2درصد تا 1.9درصد درآمد شهروندان بوده است.
 
قبرس در انتهای فهرست
قبرس فقط با 0.4درصد، کشوری است که مردمش کمترین سرمایه را صرف کتاب می‌کنند. یونان، رومانی، بوسنی و هرزگوین و صربستان نیز از این نظر، وضعیت خوبی ندارند؛ زیرا همه آنها، سال 2021 فقط 0.5درصد درآمد سالانه خود را برای کتاب هزینه کرده‌اند. بازنده واقعی این فهرست مقدونیه شمالی است که از سال 2019 آماری در این زمینه به اتحادیه اروپا ارائه نکرده است. مقدونیه‌شمالی آخرین بار 3سال پیش اطلاعات خود را به اشتراک گذاشت؛ زمانی که شهروندانش، یک‌درصد درآمد سالانه خود را صرف کتاب می‌کردند.
 
مردم استونی؛ کتابخوان‌ترین‌ها
ارقام موجود درباره اینکه کدام کشور اروپایی بیشترین زمان را برای مطالعه صرف می‌کنند، کمی قدیمی‌تر است؛ زیرا بررسی‌ها در این زمینه تنها یک‌بار در هر دهه انجام می‌شود و ارقام 2020هنوز منتشر نشده است. در این زمینه ارقامی از نظرسنجی‌های انجام شده بین سال‌های 2008و 2015در 18کشور اروپایی در دسترس است. در بالای فهرست زمان صرف شده برای مطالعه روزانه، استونی قرار دارد. یک استونیایی 20تا 74ساله به‌طور متوسط ​​روزانه حدود 13دقیقه را صرف مطالعه می‌کند. فنلاند، لهستان و مجارستان در رده‌های بعدی قرار دارند.

  فرانسه، فقط 2دقیقه
در انتهای جدول، شهروندان فرانسه قرار گرفته‌اند که فقط 2دقیقه در روز را صرف مطالعه می‌کنند؛ کشوری که نویسندگانی بزرگ و جهانی چون مارسل پروست، ویکتور هوگو، آلبرکامو، ژان پل سارتر، سیمون دوبووار، آندره ژید و دست‌کم 10برابر این‌ نام‌ها نویسنده و اندیشمند شناخته‌شده در جهان دارد در انتهای جدول است. بنا بر این گزارش شهروندان رومانی، اتریش و ایتالیا در سطح مشابهی قرار دارند و از هر 24ساعت، 5دقیقه را صرف مطالعه می‌کنند. نتایج مشابهی درباره درنظر گرفتن مطالعه به‌عنوان یک فعالیت به‌دست آمده است: 16.8درصد فنلاندی‌ها خواندن را «فعالیت اصلی» می‌دانند. لهستان، استونی، یونان و لوکزامبورگ نیز در این زمینه از فنلاند عقب‌ترند. در این جدول هم فرانسوی‌ها در قعر قرار گرفته‌اند و فقط 2.6درصد مردم فرانسه خواندن را یک فعالیت اصلی در زندگی خود می‌دانند!‌


 

این خبر را به اشتراک بگذارید