• چهار شنبه 12 مهر 1402
  • الأرْبِعَاء 19 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 04
شنبه 27 اسفند 1401
کد مطلب : 188082
+
-

«شیطان بنفش» نخرید

سنبل آبی به «شیطان بنفش» مشهور و ریشه‌های آن جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است؛ بنابراین به‌عنوان گیاهی سمی و سرطان‌زا شناخته شده است؛ بدین جهت باید از خرید آن به جای گل «سنبل» و قرار دادن آن در سفره هفت‌سین اجتناب کرد.
به گزارش ایسنا، گونه‌های مهاجم خارج از زیستگاه اصلی خود به زیستگاه‌های جدید به‌صورت تعمدی یا تصادفی معرفی می‌شوند. درحقیقت در زیستگاه جدید فرصت‌های زیستی را از سایر گونه‌ها سلب می‌کنند و آن فرصت‌ها را در اختیار جمعیت‌های خود قرار می‌دهند. بدین‌ترتیب آسیب‌هایی را به ‌گونه‌های بومی منطقه و زیستگاه آنها وارد می‌کنند؛ به‌عبارتی جمعیت آنها را به مخاطره می‌اندازند. گونه‌های مهاجم و بیگانه در سطح دنیا جزو تهدیدات اصلی برای تنوع زیستی محسوب می‌شوند و در ایران نیز مخاطراتی را برای طبیعت و تنوع زیستی کشور دارند. آنها پس از سلب فرصت از سایر گونه‌ها، با پرداختن به تکثیر و رشد افسارگسیخته جمعیت خود گونه‌های بومی را تهدید می‌کنند. متأسفانه در حوزه‌های گیاهی و جانوری - هم در محیط‌های خشکی، هم در محیط‌های آبی و تالابی - با گونه‌های مهاجم مواجه هستیم. این‌گونه‌ها به روش‌های مختلف حتی از خارج از کشور وارد شدند، رشد کردند و اکنون با تکثیر و افزایش جمعیت مخاطراتی را برای گونه‌های بومی طبیعت ایجاد کرده‌اند. گونه‌های مهاجم غالبا متعلق به زیستگاه‌های کشور نیستند و به‌صورت مصنوعی به زیستگاه تحمیل شده‌اند.
سنبل آبی با نام علمی Solms Eichhornia crassipes، بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری است که به‌عنوان گیاه زینتی وارد کشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب به‌عنوان یک گونه مهاجم شناخته می‌شود. سنبل آبی گیاهی سرطان‌زاست. این گیاه که گونه‌ای مهاجم در کشور ما به‌حساب می‌آید، نه‌تنها به اکوسیستم‌های آبی صدمه وارد می‌کند، بلکه سلامت افراد را نیز به خطر می‌اندازد. با وجود هشدارهای بسیار هم‌اکنون که به سال نو نزدیک می‌شویم، بعضا در حال و هوای خریدهای عید نوروز این گونه گیاهی در بساط دستفروشان دیده می‌شود. لازم به ذکر است این گیاه درصورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به‌طور جدی حیات سایر زیستمندان آبزی و کنارآبزی را به مخاطره می‌اندازد. سنبل آبی‌ دارای برگ‌های گسترده، ضخیم، براق و تخم‌مرغی‌شکل ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متری است که در سطح آب شناور است. این گیاه ریشه‌های ارغوانی سیاه آزاد و سنبله‌ای با ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتاً رنگ گل‌ها طیفی از بنفش، صورتی و ارغوانی است. شهروندان باید از خرید سنبل آبی خودداری کنند؛ چراکه ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است؛ بنابراین گیاهی سمی و احتمالاً سرطان‌زا شناخته شده است. همچنین از آنجا که سنبل آبی یکی از گیاهانی است که به سرعت رشد می‌کند، توانایی تولید مقادیر فراوانی بذر با قابلیت دوام طولانی‌مدت را دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود که شهروندان اقدام به خرید سنبل آبی نکنند و اگر هم از قبل تهیه کرده ا‌ند، آن را در آب‌های آزاد رها نکنند؛ چون به سرعت تکثیر می‌شود و برای سلامتی‌ خطرناک است.

این خبر را به اشتراک بگذارید