• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
سه شنبه 11 بهمن 1401
کد مطلب : 184527
+
-

طلسم برزیلی

همه مهاجمان برزیلی تاریخ پرسپولیس روی هم فقط 4 گل زده‌اند؛ آیا پریرا این آمار را بهبود می‌بخشد

تیتر یک
طلسم برزیلی

بهروز رسایلی

مدت‌ها بعد از جدایی یورگن لوکادیای هلندی، سرانجام پرسپولیسی‌ها برای ترمیم خط حمله خود اقدام به جذب یک مهاجم خارجی جدید کردند و لئوناردو پریرا، مهاجم 31ساله برزیلی را به استخدام درآوردند. آخرین تیم این بازیکن، گامبا‌اوزاکا در فوتبال ژاپن بوده و حالا او در یک جابه‌جایی زمستانی به جمع سرخپوشان تهرانی ملحق شده است. پرسپولیسی‌ها امیدوارند پریرا بتواند جای خالی لوکادیا را پر کند که البته کار چندان آسانی به‌نظر نمی‌رسد. به هر حال مهاجم هلندی با وجود حضور کوتاه‌مدتش در پرسپولیس، یکی از بهترین خارجی‌های سالیان اخیر این تیم بود و تضمینی وجود ندارد که پریرا بتواند همان حجم از اثرگذاری را داشته باشد. نکته آماری ناامیدکننده هم این است که پرسپولیس هرگز خیری از مهاجمان برزیلی خود ندیده؛ آیا پریرا این طلسم را خواهد شکست؟

  یکی از یکی بدتر
پریرا شصتمین بازیکن خارجی تاریخی پرسپولیس است اما احتمالا سرسخت‌ترین هواداران باشگاه هم موافقند که از این لشکر انبوه، شاید در مجموع 10بازیکن کارآمد هم پیراهن سرخ‌ها را نپوشیده‌اند. وضع مهاجمان غالبا بد بوده و وضع مهاجمان برزیلی، بدتر. پرسپولیس تا پیش از پریرا صاحب 4فوروارد برزیلی بوده که همه آنها روی هم فقط 4گل برای این تیم به ثمر رسانده‌اند. نخستین و مفتضح‌ترین برزیلی خط حمله پرسپولیس، بازیکنی بود که افشین قطبی در لیگ هشتم تحت عنوان «بمب» اقدام به جذب او کرد. پائولو دی‌کارمو، تجسم واقعی کلمه «گل‌نزن» بود؛ بازیکنی که در پرسپولیس پرستاره آن سال، تلاش سرگرم‌کننده هافبک‌های تیم برای اینکه او بتواند توپی را از خط دروازه رقبا رد کند، اغلب نافرجام می‌گذاشت. این بازیکن تنها موفق به زدن یک گل برای قرمزها شد. بعدتر حرف و حدیث‌هایی در مورد کفترباز بودن دی‌کارمو منتشر شد. نمی‌دانیم او واقعا کفترباز بود یا نه، اما می‌دانیم که «فوتبالیست» نبود. وسلی برزیلیا، دیگر مهاجم برزیلی پرسپولیس بود که در لیگ نهم مدتی برای این تیم توپ زد و طی 14بازی 2گل به ثمر رساند. پس از مدتی اما علی دایی این بازیکن بی‌کیفیت را کنار گذاشت. 2برزیلی بعدی خط حمله هم «شاهکار» بودند. ابتدا حمید درخشان در لیگ چهاردهم تادئو را جذب کرد که یک گل از روی نقطه پنالتی زد و البته مشهورترین تصویرش مربوط به چربی‌های شکمش می‌شد، بعد هم در لیگ نوزدهم جونیور براندائو جذب شد که عملکرد فاجعه‌بارش هرگز از ذهن هواداران پاک نخواهد شد.

افت و خیزهای پریرا
حالا پرسپولیسی‌ها امیدوارند پریرا، طلسم برزیلی‌های گل‌نزن این تیم را بشکند و خاطره‌ای خوش به‌جا بگذارد. احتمال اینکه او چنین کاری انجام بدهد وجود دارد، چرا که 2فصل پیش هنگام بازی برای سانفریس هیروشیما حسابی درخشید و در 37بازی 22گل برای این تیم به ثمر رساند. با این حال نکته نگران‌کننده این است که پریرا در 2فصل اخیر عملکرد خوبی نداشته و طی 53بازی برای گامبا اوزاکا، فقط 9گل زده است. آمار نشان می‌دهد از آخرین گل پریرا 4ماه گذشته و این یعنی اگر او قرار است به‌کار سرخ‌ها بیاید، باید به فرم 2سال قبلش برگردد.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید