• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
سه شنبه 17 آبان 1401
کد مطلب : 176432
+
-

عرضه اولیه اوراق سکه

بانک مرکزی عرضه اولیه اوراق سکه بهار آزادی را از امروز سه‌شنبه 17آبان در بورس کالای ایران آغاز می‌کند. اوراق سکه بانک مرکزی معاف از مالیات بوده و همه اشخاص حقیقی می‌توانند حداکثر معادل 100سکه تمام بهار آزادی طرح جدید خریداری و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بدون محدودیت، نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند. 
طبق اعلام بانک مرکزی، سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، 6ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود. نکته دیگر اینکه معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق درصورت تمایل به فروش اوراق زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز به فروش برسانند.
 بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد می‌شود؛ ضمناً اوراق سکه بانک مرکزی علاوه بر امکان سرمایه‌گذاری در طلا، قابلیت توثیق در شبکه بانکی برای اخذ انواع تسهیلات را نیز دارد. به گزارش همشهری، همزمان با عرضه اوراق سکه، رئیس‌کل بانک مرکزی از احتمال صدور مجوز به بخش خصوصی برای ضرب سکه با استفاده از طلای آب شده نیز خبر داده که می‌تواند از طریق افزایش حجم سکه‌های موجود در بازار، معادلات را به تعادل برساند؛ زیرا افزایش عرضه می‌تواند باعث تخلیه حباب قیمت سکه شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید