• دو شنبه 10 بهمن 1401
  • الإثْنَيْن 8 رجب 1444
  • 2023 Jan 30
سه شنبه 3 آبان 1401
کد مطلب : 175000
+
-

کابوس نایب‌قهرمانی

امیدهای آزاد با یک‌اشتباه عجیب و بچگانه قهرمانی را از دست دادند

کابوس نایب‌قهرمانی

مسابقات امیدهای جهان به میزبانی اسپانیا در حالی به پایان رسید که تیم 10‌نفره کشتی آزاد ایران با محاسبه امتیاز تنها 8‌کشتی‌گیر به‌عنوان نایب قهرمانی رسید. شوک اول زمانی به شاگردان درستکار وارد شد که محمد نخودی، شانس اول کسب مدال طلا در وزن 79‌کیلوگرم با قرعه رژیم صهیونیستی روبه‌رو شد. پس از آن همه‌‌چیز داشت برای تیم ایران خوب پیش می‌رفت تا اینکه حاشیه بزرگ سجاد غلامی کشتی‌گیر 86‌کیلوگرم ضربه‌ای کاری را به تیم ایران که در آستانه قهرمانی بود زد و درنهایت باعث شد تا تیم ایران در عین شایستگی و با کسب 4‌مدال طلا نایب قهرمان شود!

  8کشتی‌گیر 4طلا!
شهر پنتبدرا اسپانیا پر از اخبار ناخوشایند برای آزادکاران ایران بود. کمتر کسی فکرش را می‌کرد آزادکاران با عنوانی غیراز قهرمانی به ایران بازگردند. قدرت شاگردان درستکار زمانی نمایان می‌شود که با حذف 2‌کشتی‌گیر از جدول، بازهم تیم ایران با اختلاف 7‌امتیاز از تیم اول، در رده دوم دنیا قرار گرفته است. در رده‌بندی تیمی گرجستان با 141‌امتیاز به‌عنوان قهرمانی دست یافت، ایران با 134‌امتیاز نایب قهرمان شد و آمریکا با 112‌امتیاز به‌عنوان سومی رسید. شکست لحظه آخری کیان محمودجانلو در دیدار رده‌بندی و شکست امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره بزرگسالان جهان، تنها بخشی از بدشانسی‌های تیم ایران در اسپانیا بود. کسب 4‌مدال طلا و یک‌نقره همگی تحت‌تأثیر یک‌اشتباه فاحش قرار گرفت که به محض بازگشت تیم باید از سوی فدراسیون‌نشین‌ها به آن رسیدگی شود. محمدصادق فیروزپور در وزن 74کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در 92‌کیلوگرم، امیرعلی آذرپیرا در وزن 97‌کیلوگرم و امیررضا معصومی در وزن 125‌کیلوگرم طلایی‌های ایران در اسپانیا بودند و تک مدال‌نقره ایران هم توسط امیرمحمد یزدانی به‌دست آمد. برادران فیروزپور ستاره‌های تیم ایران بودند که در کنار یکدیگر توانستند تا فینال پیش بروند و درنهایت روی سکوی نخست قرار بگیرند.

  تخلف عجیب
حالا بدنیست نگاهی به عجیب‌ترین اتفاق امیدهای جهان داشته باشیم. در روز دوم رقابت‌های کشتی آزاد امیدهای جهان، سجاد غلامی، کشتی‌گیر 86‌کیلوگرم ایران به روی تشک رفت. غلامی در همان کشتی نخست در برابر ترنت هیدلای آمریکایی و درحالی‌که در لحظات ابتدایی کشتی با 6‌امتیاز پیش بود، درنهایت با از دست دادن 15‌امتیاز شکست خورد و شروع تلخی را رقم زد. با توجه به راهیا‌بی کشتی گیر آمریکایی به دیدار فینال، غلامی به جدول بازنده‌ها راه پیدا کرد ولی به‌دلیل گزارش تخلفی که در روز اول برای او رد شده بود، با دیسکالیفه از جدول مسابقات کنار گذاشته شد. دیسکالیفه او به‌دلیل تزریق سرم(سدیم کلرید) بوده است. طبق قانون ستاد مبارزه با دوپینگ، تزریق هر ماده‌ای در دوران برگزاری مسابقات ممنوع است و درصورت نیاز باید با هماهنگی و اطلاع پزشکان اتحادیه جهانی کشتی انجام شود. به‌گفته شاهدان حاضر در اسپانیا و سالن گرم مسابقات، غلامی پس از شکست دربرابر کشتی‌گیر آمریکایی دچار افت فشار می‌شود و به همین دلیل سرم تقویتی به او تزریق می‌کنند که این عمل توسط مدیر تیم ملی کشتی آلمان به اطلاع پزشک اتحادیه جهانی می‌رسد. پس از این اتفاق نمایندگان اتحادیه به رختکن تیم ایران می‌آیند و گزارش تخلف غلامی را اعلام می‌کنند. توضیحات کادر پزشکی ایران با این مضمون که او حداقل امروز کشتی ندارد و تزریق سرم برای حفظ سلامت او بوده، افاقه نمی‌کند و درنهایت غلامی در روز پایانی درحالی‌که شانس مبارزه برای کسب مدال برنز را داشته، دیسکالیفه اعلام می‌شود. غلامی برای کسب مدال برنز باید 3‌کشتی می‌گرفت که اگر در یکی از آنها هم پیروز می‌شد، تیم ایران به‌عنوان قهرمانی دست پیدا می‌کرد، یعنی برای قهرمانی حتی به مدال گرفتن هم نیاز نبود و با شکست او در رده‌بندی هم ایران قهرمان می‌شد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید