• پنج شنبه 10 آذر 1401
  • الْخَمِيس 7 جمادی الاول 1444
  • 2022 Dec 01
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16871
+
-

انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند همه نیاز بشر به انرژی را تأمین کنند

انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند همه نیاز بشر به انرژی را تأمین کنند


تصور عموم و حتی برخی کارشناسان بر این است که انرژی‌های تجدیدپذیر نمی‌توانند کاملا جایگزین منابع تأمین انرژی فعلی شوند اما تحقیق جدید نشان داد که اینطور نیست.

به گزارش ایسنا، نشریه گیزمگ در گزارشی به این سؤال جواب داده ‌است که آیا منابع تجدیدپذیر 100درصد نیاز انرژی ما را تأمین می‌کنند؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. با توجه به تحقیقات جدید، منابع تجدیدپذیر می‌توانند کاملا پاسخگوی نیازهای بشر باشند.

محققان می‌گویند: هیچ مانعی برای رسیدن به استفاده 100درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر در آینده وجود ندارد.

این مقاله در واقع یک پاسخ مستقیم به یک مقاله در مجله Renewable and Sustainable Energy Reviews منتشر شده در سال گذشته است که مسئله تأمین 100درصدی انرژی توسط انرژی تجدیدپذیر را در آینده زیر سؤال برده بود، چرا که معتقد بود افزایش خطر وقوع حوادث شدید اقلیمی موجب می‌شود که نور خورشید و باد را کم کند و همچنین توانایی شبکه‌های برق برای مقابله با تغییرات زیاد در قدرت منبع، مورد شک است.

در پاسخ، دانشمندان ده‌ها مطالعه موجود را بررسی کردند تا به نگرانی‌های آن مقاله پاسخ دهند.

نتیجه این بود که هیچ‌چیز توانایی متوقف کردن آینده‌ای که تمام انرژی ما توسط منابع تجدیدپذیر تأمین شود را ندارد.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که هم‌اکنون یک فناوری برای حل نگرانی‌های تأمین انرژی وجود دارد. به گفته محققان، گاز ترکیبی مصنوعی که از طریق انرژی تجدیدپذیر در زمان تولید مازاد تولید می‌شود، تنها یک راه برای تأمین موقت انرژی در بدترین حالت است.

محققان این ادعا که استفاده 100درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر نیاز به بازسازی کامل سیستم برق دارد را رد می‌کنند و عقیده دارند که تکامل هدایت‌شده سیستم کفایت می‌کند؛ چرا که فناوری‌های مورد نیاز برای تنظیم شبکه هم‌اکنون در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود.

تام براون، سرپرست این تحقیق می‌گوید: درحالی‌که بسیاری از مسائل مطرح شده توسط مقاله سال گذشته مهم هستند، شما باید توجه داشته باشید که راه‌حل‌های فنی برای نکات مطرح شده با استفاده از تکنولوژی روز موجود است.

اگرچه تحقیقات به درستی بیان می‌کنند که ایسلند تنها کشوری است که هم‌اکنون تمام انرژی مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌کند اما مناطقی در کشورهای دیگر ازجمله آلمان، نیوزیلند، اسکاتلند و دانمارک هم وجود دارند که موفق به تأمین 100درصدی انرژی خود از منابع تجدیدپذیر شده‌اند.

علاوه بر این، کشورهای دیگر هم بسیار نزدیک هستند. پاراگوئه با 99درصد، نروژ با 97درصد، اروگوئه با 95درصد و کاستاریکا با 93درصد در صدر این فهرست قرار دارند.

این خبر را به اشتراک بگذارید