• چهار شنبه 9 آذر 1401
  • الأرْبِعَاء 6 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 30
چهار شنبه 12 مرداد 1401
کد مطلب : 167780
+
-

متهمان حادثه متروپل در دومین جلسه محاکمه، به دفاع از خود پرداختند

انکار جنایت در متروپل

پیگیری
انکار جنایت در متروپل

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات 21متهم حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان صبح دیروز در شرایطی برگزار شد که هیچ‌یک از متهمان حاضر نشدند اتهاماتشان را بر عهده بگیرند.
به گزارش همشهری، تحقیقات درباره این پرونده از روز دوم خردادماه امسال و پس از ریزش ساختمان متروپل آبادان آغاز شد. ساختمانی که مراحل پایانی کار خود را سپری می‌کرد و قرار بود به‌زودی افتتاح شود اما پیش از آن آوار و به تلی از آهن و بتن تبدیل شد و جان 43نفر را گرفت. قربانیان این حادثه شامل حسین عبدالباقی، صاحب متروپل و تعدادی از افرادی بود که در آنجا کار می‌کردند و علاوه بر آن چند شهروند نیز زیر آوار گرفتار شدند و جان باختند. قصور در این حادثه به وضوح مشخص بود و به همین دلیل در همان روزهای نخست 21نفر از مسئولان سابق و فعلی شهری آبادان به اتهام قصور بازداشت شدند و پرونده آنها پس از صدور کیفرخواست به دادگاه فرستاده شد.
صبح دوشنبه بعد از گذشت حدود 2ماه از این حادثه تلخ، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان برگزار شد. در این جلسه نماینده دادستان به دفاع از کیفرخواست پرداخت و اولیای دم متوفیان نیز شکایت‌شان را مطرح کردند.
روز گذشته (سه‌شنبه) در دومین جلسه محاکمه نوبت به متهمان رسید تا از خود دفاع کنند. در این جلسه ابتدا 2 نفر از شاکیان که در نخستین جلسه غایب بودند شکایت‌شان را مطرح کردند و در ادامه 10نفر از متهمان یک به یک در جایگاه ایستادند و به دفاع از خود پرداختند. آنطور که در کیفرخواست این پرونده آمده: «اتهام متهمان پرونده تسبیب در43 فقره جنایت غیرعمدی است که هیچ‌یک از متهمان، حاضر به پذیرش آن نشدند.
همسر محسن نصیری، کناف‌کاری که در متروپل جانش را از دست داده، یکی از شاکیانی بود که در این جلسه حضور داشت. او در این‌باره به همشهری می‌گوید: متهمان پرونده تعدادی از مسئولان فعلی و سابق شهرداری آبادان و تعدادی هم از نظام مهندسی هستند. همینطور عبدالباقی، به‌عنوان مالک ساختمان که براساس نظریه هیأت کارشناسی 75درصد در این حادثه مقصر تشخیص داده شده است. او درباره آنچه در جلسه دادگاه گذشت می‌گوید: در این جلسه 10نفر از متهمان از خودشان دفاع کردند. با وجود اینکه معلوم شده که ساختمان اصلا ایمن نبوده اما آنها از اساس هیچ‌چیز را قبول نداشتند و می‌گفتند که ساختن متروپل مورد تأییدشان نبوده و آنها ندانسته مدارک را امضا کرده‌اند. بعد از دفاع آنها این جلسه به پایان رسید و قرار است روز چهارشنبه (امروز) محاکمه ادامه پیدا کند.در همین حال صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان درباره پرونده متروپل به همشهری می‌گوید: مراحل تحقیقات درخصوص این پرونده در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با رعایت موازین شرعی و قانونی در دادسرا رسیدگی و برای 21متهم پرونده قرار جلب دادرسی و کیفرخواست صادر شده است.
او درباره اتهامات این افراد و چگونگی مشخص شدن سهم تقصیر هرکدام می‌گوید: اغلب آنها از مسئولان سابق شهری آبادان هستند که بر ساخت ساختمان متروپل نظارت درستی نداشته‌اند. بر همین اساس در جریان تحقیقاتی که در دادسرا به‌صورت ویژه انجام شد برای آنها اتهام تسبیب در جنایت غیرعمدی در نظر گرفته شد. از سوی دیگر به لحاظ اینکه بررسی این پرونده فنی و پیچیده بود، از یک هیأت کارشناسی متشکل از متخصصان شهرسازی و معماری استفاده شده و طبق نظر این هیأت کارشناسی هر کدام از 21متهم مقصر تشخیص داده شدند اما درصد قصور هر یک از آنها متفاوت است که هرکدام از متهمان فوت شده و سایر متهمان حاضر در دادگاه به میزان سهمی که در وقوع حادثه داشتند، مسئول پرداخت دیه متوفیان و مجروحان هستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید