• سه شنبه 8 آذر 1401
  • الثُّلاثَاء 5 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 29
سه شنبه 11 مرداد 1401
کد مطلب : 167625
+
-

آماربازی

روزهای گذشته در این ستون با رکوردداران 2 تیم پرسپولیس و استقلال در تاریخ لیگ برتر آشنا شدیم، امروز وقت آن است که با رکوردداران سپاهان آشنا شویم. رکورددار بازی برای سپاهان در تاریخ لیگ برتر، بازیکنی است که شاید ایستادن او را بالاتر از محرم و حاج‌صفی و هادی عقیلی باور نکنید. حسین پاپی بازیکنی بود که بخش اعظم حضورش در سپاهان به‌عنوان بازیکن ذخیره سپری شد اما به هر حال 15سال در این تیم حضور داشت. نهایتا توانست به رکورد 257بازی در لیگ برتر برسد. بعد از او هادی عقیلی با 250بازی، محرم نویدکیا با 244بازی، احسان حاج‌صفی با 242بازی و محسن بنگر با 202بازی، بازیکنان پرکار سپاهان در تاریخ لیگ برتر بوده‌اند.

بهترین گلزن سپاهان در تاریخ لیگ برتر یک مهاجم خارجی است. این بازیکن عماد رضا است که در لیگ برتر 59گل برای زردپوشان زده و به همین دلیل رکورددار گلزنی برای سپاهانی‌ها است. این مهاجم عراقی سومین گلزن برتر در میان خارجی‌های لیگ هم هست و با مجموع 70گل پشت سر پریرا و ادینیو ایستاده است. بعد از عماد رضا، عنوان دومین گلزن برتر سپاهان در تاریخ لیگ به نماد این تیم یعنی محرم نویدکیا می‌رسد که با وجود بازی در خط میانی 43گل برای تیمش زده است. ابراهیم توره و احسان حاج‌صفی با 36و 34گل در رتبه‌های بعدی هستند. اینکه در بین 4گلزن برتر سپاهان هیچ مهاجمی از ایران حضور ندارد نکته جالبی است.

اما در جمع مربیانی که در تیم سپاهان سرمربی بوده‌اند، این امیر قلعه‌نویی است که بیشترین امتیاز را برای زردپوشان گرفته است. از 5قهرمانی سپاهان در لیگ برتر 2قهرمانی توسط قلعه‌نویی به‌دست آمده و او طی 4فصل مربیگری در این تیم مجموعا 236امتیاز به‌دست آورده است. به‌جز قلعه‌نویی، تنها مربی دیگری که با سپاهان به 200امتیاز رسیده زلاتکو کرانچار است که میزان امتیازاتش در این تیم 209بوده است. کرانچار که سال گذشته از دنیا رفت در 2 مقطع سرمربی سپاهان بود و با این تیم به یک قهرمانی در لیگ و یک جام حذفی رسید. رتبه سوم در میان سرمربیان تاریخ سپاهان هم به فرهاد کاظمی می‌رسد که سال82 با این تیم قهرمان شد و مجموع امتیازاتش با سپاهان 137 بوده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید