• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
چهار شنبه 7 اردیبهشت 1401
کد مطلب : 159356
+
-

خودروهای نجومی

از تابلوی جدید قیمت در بازار خودرو رونمایی شد؛ پراید به 201میلیون و 206تیپ2 به 301میلیون تومان رسید

خودرو
خودروهای نجومی

افزایش قیمت خودرو در بازار که از نخستین روزهای سال جدید شتاب گرفته، با شروع اردیبهشت نیز ادامه یافته و در 6روز گذشته این بازار شاهد قیمت‌های جدید و ثبت رکوردهایی غیرقابل پیش‌بینی بود.
 رشد قیمت اگرچه در تمام انواع و مدل‌های خودرو مشاهده می‌شود، اما شتاب افزایش نرخ در پرفروش‌ها بسیار بیشتر است؛ به‌طوری‌که پراید در نخستین روزهای اردیبهشت 200میلیون تومان را پشت سرگذاشت و با قیمت 201میلیون تومان آگهی شد. دیگر خودروهای پرفروش هم همچنان در حال رشد قیمت هستند؛ دناپلاس اتوماتیک مدل۱۴۰۱ روز گذشته با قیمت ۴۹۳میلیون تومان در بازار خودرو معامله شد و دنا معمولی‌۱۴۰۱ به ۳۸۶میلیون تومان رسید. تیبا هاچ‌بک پلاس تا ۲۱۳میلیون تومان آگهی شد. پژو ۲۰۶ تیپ2 تا ۳۰۳میلیون تومان بالا رفت و پژو ۲۰۶ تیپ5 به ۳۳۵میلیون تومان رسید. پژو پارس اتوماتیک نیز به ۴۴۶میلیون تومان معامله شد و تارا اتوماتیک با 5میلیون افزایش قیمت تا ۵۸۵ میلیون تومان رشد قیمت داشت.

کارشناسان چه می‌گویند
کارشناسان معتقدند فاصله زیاد بین عرضه و تقاضا قیمت خودرو را بالا نگه‌داشته و شکاف قیمت کارخانه تا بازار را هر روز عمیق‌تر می‌کند. به باور آنان رکود بازار شب عید که ناشی از انتظار برای توافق هسته‌ای، کاهش نرخ دلار و ورود احتمالی خودروهای خارجی به بازار پس از آزادسازی واردات بود، حالا با ابهام روبه‌رو شده و انتظارات تورمی، جای خود را به شتاب برای خرید داده، حالا متقاضیان با یک‌ماه تأخیر وارد بازار شده‌اند و این به فشار برای افزایش قیمت خودرو دامن زده است. با این حال برخی فعالان صنفی معتقدند قیمت‌های آگهی‌شده با واقعیت بازار متفاوت است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران در این زمینه به همشهری گفت: قیمت اعلامی در آگهی‌ها به‌ویژه برای خودروهایی مثل پراید که از سال99 تولید نمی‌شود، قیمتی نیست که معامله شود. 
سعید مؤتمنی افزود: کل خودروها نسبت به هفته پایانی اسفند بین 10 تا حدود 13درصد رشد قیمت داشته‌اند که به افزایش قیمت ارز و عرضه کم خودرو از سال‌97 بازمی‌گردد. آمارها نشان می‌دهد این میزان عرضه جوابگوی بازار نیست و این خلأ، فاصله قیمت بازار با کارخانه برای بعضی از خودروها ازجمله 206 به 100درصد هم رسیده و یک خریدار‌206 باید 150میلیون تومان بیش از قیمت اصلی برای خرید این خودرو در بازار پول پرداخت کند.

دماسنج خریداران و فروشندگان
این فعال صنفی در پاسخ به این پرسش که آیا پراید 201میلیونی در بازار خریدار دارد یا خیر، گفت: متقاضیان، این خودرو را با قیمت 196 تا 198میلیون تومان خریداری می‌کنند و به اعتقاد من کسی برای پراید 201میلیون تومان نمی‌پردازد. این شرایط برای 206 هم صادق است که قیمت کارخانه 149تومان است و در بازار تا 301میلیون هم آگهی شده ولی خریداران تا 298میلیون تومان این خودرو را خریداری می‌کنند، یا پژو پارس که قیمت اعلامی 314میلیون را هم داشته اغلب با 4 تا 5میلیون تومان اختلاف معامله می‌شود و نه بیشتر، زیرا در بازار خودرو خریدار صف نکشیده و با توجه به وضع موجود آنهایی که واقعا احتیاج دارند، خرید می‌کنند.
به‌گفته مؤتمنی، در اسفندماه فروشنده بیشتر بود چون احساس می‌کردند مذاکرات به ثمر بنشیند و قیمت ارز هم پایین بود اما این طرف سال فروشنده‌ها کم شده‌اند و با روند افزایش قیمت، عجله‌ای برای فروش ندارند و اگر فردا قیمت ارز کاهش یابد دوباره فروشنده بیشتر خواهد شد. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو معتقد است قول‌ شرکت‌های خودروساز برای افزایش تولید از یک‌‌سو و خبرهایی که از احتمال واردات دوباره خودرو حکایت دارد، اخبار مثبتی برای بازار خودرو است و می‌تواند بر کاهش قیمت خودرو تأثیر‌گذار باشد.

آخرین قیمت پرفروش‌ها
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران درباره قیمت خودروهای پرفروش بازار تا روز گذشته، گفت: قیمت پراید 111، حدود 198میلیون تومان است که تا 200میلیون تومان هم آگهی می‌شود، پراید 131، حدود 180میلیون تومان است، 206تیپ‌2 مدل 1401حدود 301 تا 302میلیون تومان هم درآگهی‌ها قیمت خورده ولی 298میلیون تومان معامله می‌‌شود، 405مدل 99 در بازار 275میلیون تومان است، پژو SLX 310میلیون تومان، پژو پارس ساده 312میلیون تومان و پژو پارس TU5 حدود 377میلیون تومان است.  در میان مونتاژی‌ها هم جک S5 مدل‌1401 با قیمت 930میلیون تومان و هایما 910میلیون تومان آگهی می‌شود. مؤتمنی حداکثر تغییرات قیمت برای انواع خودروها را زیر 13درصد دانست و افزود: آرشیو قیمت‌های اسفند تا امروز را که مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که تغییرات قیمت چه برای تولیدات شرکت‌های داخلی و چه مونتاژی‌ها به 13درصد هم نرسیده و بین 10 تا 13درصد بوده است. برای خودروهایی که کم است، قیمت‌های بالایی اعلام می‌شود اما خریداری نیست.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید