• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
چهار شنبه 29 دی 1400
کد مطلب : 151220
+
-

کرامات دکتر

بیژن ذوالفقارنسب یک هفته بعد از حضور در پرسپولیس، همه را شگفت‌زده کرده است

پرسپولیس مدت‌ها از نظر مدیریتی بلاتکلیف بود و با سرپرست موقت اداره می‌شد. وزارت ورزش در این مدت تلاش کرد با وسواس و حوصله یک تیم مدیریتی جدید برای این باشگاه انتخاب کند. این زمان آنقدر طول کشید که همه کلافه شدند. توقع می‌رفت پس از این مدت طولانی، مدیرانی که وزارت در پرسپولیس مشغول به‌کار می‌کند، چهره‌هایی برگزیده و اثرگذار باشند. از آنجا که فعلا فقط یک هفته از استقرار تیم مدیریتی جدید در باشگاه می‌گذرد، طبیعتا برای قضاوت در مورد آنها خیلی زود است. با این حال، هم در مورد خود رضا درویش و سوابقش تردیدهایی وجود دارد و هم در مورد صلاحیت هیأت‌مدیره. بعد از موج اول تشکیک‌ها در مورد درویش، موج دوم به انتقاد از بیژن ذوالفقارنسب معطوف شد؛ پیشکسوت 72ساله سرخپوشان که به‌عنوان رئیس هیأت‌مدیره منصوب شده، اما هر چند ساعت یک‌بار با یک رفتار دور از انتظار خبرساز می‌شود. صد البته دکتر بیژن فرد تحصیلکرده و محترمی است، اما به‌نظر می‌رسد او در این مقطع زمانی اشراف کافی برای حضور در پست‌های مدیریتی باشگاه را نداشته و اگر قرار باشد ناشی‌گری‌های او ادامه بیابد، کار سخت خواهد شد.

   بی‌اطلاع از رضایتنامه یحیی
یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های این سالیان فوتبال ایران، داستان جدایی بحث‌برانگیز گابریل کالدرون از پرسپولیس، انتقال یحیی گل‌محمدی از پدیده مشهد به تهران و چگونگی صدور رضایتنامه این مربی بود. پرسپولیس در این ماجرا به پدیده بدهکار شد و داستان‌های مربوط به عدم‌تسویه آن و غرامت دیرکرد و سایر مسایل آنقدر جنجال به پا کرد که شاید بدون اغراق بتوان گفت نیمی از تمام مردم ایران از این موضوع باخبر هستند. با این همه، گویا ذوالفقارنسب از نیمه دیگر جمعیت انتخاب شده(!) چرا که او در یکی از نخستین اظهارنظرهایش به‌عنوان رئیس هیأت‌مدیره گفت: «اولین بار است می‌شنوم پرسپولیس به‌خاطر یحیی باید به پدیده پول بدهد.» این بی‌اطلاعی حتی برای یک مخاطب مدعی و پیگیر فوتبال ایران هم بد است، چه برسد به پیشکسوت پرسپولیس که مدام هم در رسانه‌ها به‌عنوان کارشناس حضور می‌یابد. حالا تصور کنید دکتر بیژن با این شرایط، به کادر مدیریتی سرخپوشان هم افزوده شده است. واقعا چه کاری از او برمی‌آید؟

   بازگشت به آسیا در روز قرعه‌کشی
روز دوشنبه قرعه‌کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برای فصل بعد انجام شد و فولاد و سپاهان به‌عنوان 2 نماینده ایران رقبای خود را شناختند. این یعنی کار تمام است و حذف پرسپولیس و استقلال از آسیا قطعی شده است. در همان روز اما، با وجود انتشار خبر قرعه‌کشی، ذوالفقارنسب در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و گفت به‌احتمال 99درصد سرخابی‌ها به آسیا برمی‎‌گردند! دکتر بیژن بعدتر در توضیح این ماجرا گفت: «شب قبل از برنامه شنیدم که 3 تیم ایرانی بخشیده شده‌اند و در لیگ قهرمانان آسیا شرکت می‌کنند، اما ظاهرا این موضوع درست نبود. براساس شنیده‌هایم گفتم به‌احتمال 99یا 100درصد پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان شرکت خواهند کرد، اما نمی‌دانم کسی که این حرف را زده بود از چه منبعی آن را گرفته بود و متأسفانه اشتباه بود.» بدیهی است که رئیس هیأت‌مدیره یک باشگاه باید 4 قدم از کل مخاطبان جلوتر باشد، نه آنکه پشت سر همه آنها، حتی از اخبار و رویدادها هم بی‌اطلاع بماند و براساس شنیده‌ها اظهارنظر کند.

   شاهکار آخر
آنچه اما شگفتی‌ها و اعتراضات در مورد رفتار ذوالفقارنسب را به اوج رساند، حضور او در شبکه تلویزیونی «شما» برای کارشناسی بازی حذفی مس کرمان و فولاد خوزستان بود. دکتر بیژن در حالی به این برنامه رفت که همزمان پرسپولیس در اصفهان با ذوب‌آهن بازی می‌کرد! این رفتار باعث تعجب گسترده اهالی فوتبال شد و آنقدر عجیب بود که اصلا نمی‌شود چیزی در موردش نوشت. خود دکتر اما در توضیح ماجرا گفته: «این موضوع چه ایرادی دارد؟ قرار نبود با پرسپولیس به اصفهان بروم. از من درخواست کردند تا در تلویزیون حاضر شوم. حضورم در این برنامه چه ایرادی دارد؟ بازی پرسپولیس را هم از تلویزیون دیدم.» پرسش اینجاست که اگر او داشته بازی پرسپولیس را می‌دیده، پس چطور مسابقه مس و فولاد را بدون تماشا کردن، کارشناسی کرده است؟

   حضور نمایشی؟
خیلی از مواقع رسم بوده در چینش اعضای هیأت‌مدیره، یک نفر از پیشکسوتان را هم به‌طور نمایشی و برای آنکه نشان بدهند برای این گروه احترام قائل‌اند، در فهرست می‌گنجاندند. به‌نظر می‌رسد کارکرد ذوالفقارنسب در هیأت‌مدیره جدید سرخ‌ها همین است، اما حتی او برای ایفای درست این نقش هم به اندازه کافی اشراف و آگاهی ندارد. به علاوه با گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مدیران پرسپولیس و استقلال بیش از همیشه زیر ذره‌بین هستند و افکار عمومی از آنها عملکرد مؤثر و دقیق می‌خواهد. در این شرایط، چهره‌ای مثل ذوالفقارنسب بیش از پیش تحت فشار قرار خواهد گرفت. کاش این شرایط به‌وجود نمی‌آمد.

این خبر را به اشتراک بگذارید