• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
یکشنبه 26 دی 1400
کد مطلب : 150937
+
-

همشهری، آخرین وعده‌ وزارتخانه‌های راه و اقتصاد را رصد می‌کند

قبض مالیات پشت در خانه‌های خالی

گره مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی و خانه‌های گران‌قیمت باز می‌شود؟ یک روز مقامات سازمان امور مالیاتی وابسته به وزارت اقتصاد در خیابان داور در جنوب تهران، وعده اجرای این قانون را می‌دهند و روز دیگر مسئولان وزارت راه و شهرسازی ساکن ابتدای بلوار آفریقا از آمادگی خود برای اجرای قانون خبر می‌دهند، اما صدور نخستین برگه‌های مالیاتی برای خانه‌ها و خودروهای لوکس هنوز در هزار توی راهروهای دستگاه‌های مسئول معطل است.

از لوکس‌نشینی تا خانه‌ های خالی
28دی ماه، تازه‌ترین تاریخی است که وزارت راه و شهرسازی قول داده تا فهرست اولیه خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهد. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با تأیید این  خبر می‌گوید: با ارائه این فهرست،  نخستین برگه مالیاتی برای مالکان  خانه‌های خالی تهران در هفته اول بهمن ماه صادر می‌شود. 2روز پیش داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی گفته بود: تاکنون وزارت راه و شهرسازی فقط اطلاعات 12هزار واحد مسکونی را تحویل داده است.
به‌گزارش همشهری، هرچند انتظار می‌رود در 28دی ماه اطلاعات بیشتری از خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شود اما هنوز مشخص نیست که آیا این اطلاعات شامل خانه‌های خالی تهران می‌شود یا آمار سایر شهرها را هم در برمی‌گیرد. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور می‌گوید: پس از دریافت اطلاعات، خانه‌های مسکونی خالی، بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره املاک، مشمول مالیات خواهند شد، مالیاتی که ضرایب آن به‌ترتیب برای سال اول، معادل 6برابر مالیات متعلقه، برای سال دوم، معادل 12برابر مالیات متعلقه و برای سال سوم به بعد، ‌معادل 18برابر مالیات متعلقه خواهد‌بود.

هدف تنظیم بازار مسکن و اجاره
به‌نظر می‌رسد نهادهای مسئول، علاوه بر افزایش درآمد دولت، به مالیات‌های جدید، به‌ویژه در حوزه املاک به‌عنوان ابزاری کنترلی دل‌بسته‌اند، چنان‌که معاون وزیر راه و شهرسازی، هدف از اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بها اعلام می‌کند و با بیان اینکه یکی از راه‌های کنترل بازار اجاره، اخذ مالیات بر خانه‌های خالی است می‌گوید: امیدواریم شروع عملیات اخذ مالیات بر خانه‌های خالی در سامان‌بخشی بازار اجاره تهران اثرگذار باشد. محمودزاده با بیان اینکه با اجرای این مالیات، عرضه واحدهای مسکونی در بازار اجاره افزایش پیدا می‌کند، افزود: این یک راهکار میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای سامان بخشی به بازار اجاره کلانشهر تهران است.

صدور نخستین برگه مالیات
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زمان اجرای مالیات بر خانه‌های خالی گفت: در چند روز آینده نخستین برگه مالیات بر خانه‌های خالی در تهران صادر می‌شود و طبق جمع‌بندی‌هایی که با سازمان امور مالیاتی داشته‌ایم، اواخر دی یا اوایل بهمن ماه، نخستین برگه مالیاتی برای مالکان خانه‌های خالی در تهران صادر خواهد شد. محمودزاده گفت: اغلب خانه‌های خالی در تهران در مناطق مرکزی شهر واقع شده‌اند و افزایش عرضه واحد مسکونی در این مناطق به مستأجران دهک‌های متوسط کمک خواهد کرد. اغلب این واحدها به‌دلیل فرسودگی و امتناع از تعمیرات و بازسازی، خالی مانده‌اند. به‌زودی با وضع مالیات بر خانه‌های خالی این واحدهای مسکونی وارد بازار اجاره می‌شوند. این مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه به‌زودی با خروجی‌ها و داده‌های سامانه املاک و اسکان اعلام می‌کنیم که در کدام مناطق چه تعداد واحد خالی وجود دارد، افزود: آخرین پیامک‌های انبوه به مالکان واحدهای مسکونی که در سامانه املاک و اسکان ثبت نام و خوداظهاری نکرده‌اند، ارسال شده است. به‌گفته او، براساس آخرین خروجی‌های این سامانه تعداد واحد‌های خالی در تهران به‌دست می‌آید. محمودزاده تأکید کرد: 28دی ماه مرحله اول آمار خانه‌های خالی در تهران را به سازمان امور مالیاتی تحویل خواهیم داد.

   پیامک‌ها جعلی نیست
همزمان با نزدیک‌شدن به موعد مقرر، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از تکلیف همگانی برای ثبت مشخصات ملک در سامانه املاک و اسکان خبر داد و جعلی بودن پیامک‌های ارسالی به مالکان خانه‌های خالی را تکذیب کرد. خلیل محبت خواه می‌گوید: کسانی که از سرشماره V.MASKAN پیامک دریافت کرده‌اند باید وارد سامانه شوند و ثبت‌نام کنند تا ملک آنها از جرگه خانه‌های خالی خارج شود. او گفت: تمام شهروندان استان تهران می‌بایست مشخصات املاک خود را در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir ارسال کنند، درغیراین صورت مطابق قانون املاک ثبت نشده مشمول مالیات‌های مستقیم خواهند شد. محبت خواه گفت: در استان تهران بیش از ۵۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده است. به‌گفته او، تعداد خانه های خالی در تهران، معادل ۲۰ درصد کل املاک خالی در سراسر کشور است.

این خبر را به اشتراک بگذارید