• چهار شنبه 10 آذر 1400
  • الأرْبِعَاء 25 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Dec 01
پنج شنبه 4 آذر 1400
کد مطلب : 146494
+
-

همشهری مسیر نوسان تازه نرخ ارز را تحلیل می‌کند

عبور دلار از مرز حساس

قیمت دلار آمریکا از مرز 29هزار تومان گذشت

ارز
عبور دلار از مرز حساس

روند صعودی قیمت دلار که از 10روز پیش آغاز شده دیروز هم ادامه یافت، روز چهارشنبه قیمت هر دلار آمریکا در آستانه آغاز مذاکرات هسته‌ای از مرز حساس 29هزار تومان عبور کرد. دیروز درعین حال صف‌ خرید ارز دولتی جلوی صرافی‌های رسمی و دولتی سنگین‌تر شد.
به‌گزارش همشهری، شیب صعودی قیمت دلار که از 26آبان‌ماه آغاز شده ظرف 2روز گذشته شتاب بیشتری گرفته؛ به‌طوری که قیمت هر دلار آمریکا از مرز حساس 29هزار تومان عبور کرد و تا ساعت17 دیروز به 29هزار و300تومان رسید. همزمان قیمت سایر ارز‌ها ازجمله درهم امارات هم افزایش یافت؛ به‌طوری‌که قیمت درهم امارات که مبنای محاسباتی قیمت دلار در کف بازار ارز تهران است رکورد تازه‌ای را خلق کرد و از مرز 8هزار تومان عبور کرد. این رشد پرسرعت قیمت دلار در شرایطی اتفاق افتاد که قرار است 4روز دیگر یعنی هشتم آذر‌ماه مذاکرات هسته‌ای در وین از سر گرفته شود.

اثر مذاکرات هسته ای
مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری از صرافی‌های سطح شهر تهران نشان می‌دهد از روز چهارشنبه هر ساعت بر حجم تقاضا برای خرید دلار افزوده شده است. دیروز طول صف‌های خرید دلار نسبت به 2 روز گذشته افزایش یافته بود؛ موضوعی که دوباره موجب شد پلیس در بازار مداخله و منتظران در صف‌های خرید دلار را متفرق کند. به‌نظر می‌رسد با توجه به آغاز شمارش معکوس برای شروع مذاکرات هسته‌ای در هفته آینده معامله‌گران در تلاشند طی چند روز باقیمانده تا مذاکرات، حداکثر بهره را ببرند؛ به‌ویژه آنکه ابهام‌های زیادی در مورد نتایج مذاکرات هسته‌ای وجود دارد و حتی برخی خبرگزاری‌های خارجی نسبت به حصول توافق در مذاکرات هسته‌ای ابراز تردید کرده‌اند. خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه اعلام کرد آمریکا باید خود را برای شکست در مذاکرات آماده کند. این اتفاقات یادآور رشد قیمت در آبان‌ ماه سال گذشته و قبل از برگزاری انتخابات آمریکاست که به رشد قیمت دلار تا محدوده 32هزار تومان منجر شد. تحلیلگران می‌گویند روند مذاکرات هسته‌ای می‌تواند به سرعت به نوسان قیمت دلار منجر شود. اکنون این پرسش مطرح است که قیمت ارز تا کجا صعود خواهد کرد؟

آینده قیمت ارز
از نظر تکنیکی چنانچه قیمت هر دلار آمریکا با همین سرعت رشد کند و از مرز 30هزارتومان عبور کند سرعت رشد قیمت دلار بیشتر خواهد شد. ضمن اینکه نمودار‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار یک کف تکنیکی پرقدرت در محدوده 27هزار تومان ساخته است؛ یعنی از این پس، این احتمال که قیمت دلار به کمتر از 27هزار تومان نزول کند، بسیار کم است.
تحلیلگران می‌گویند حتی با فرض احیای برجام این امکان وجود ندارد که قیمت دلار با نزول مواجه شود زیرا هم میزان عرضه و تقاضا در بازار ارز متعادل نیست و هم چشم‌انداز چندان پایداری برای افت قابل توجه تورم دیده نمی‌شود.
وحید مسعودی، کارشناس بازارهای مالی در این‌باره می‌گوید: چه توافق حاصل شود و چه نشود، قیمت دلار در بازه ‌زمانی 2ساله روندی صعودی دارد و در درازمدت به محدوده 40 تا 42هزار تومان خواهد رسید. به‌گفته او اگر مذاکرات هسته‌ای فرسایشی باشد، قیمت دلار تا قبل از تابستان ۱۴۰۱، می‌تواند به ۳۲ یا ۳۳ هزار تومان نیز برسد.
پوریا پرور، کارشناس اقتصادی هم معتقد است: اگر بخواهیم از سمت عرضه، بازار ارز را تحلیل کنیم، وضع صادرات مساعد است، اما زمانی که طرف تقاضا را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم حجم نقدینگی در حال افزایش است و کسری بودجه همچنان وجود دارد.
به‌گفته او اگر از سمت تقاضا نتوانیم بحث انتظارات تورمی و هجوم ریال به بازار ارز را کنترل کنیم طبیعتا چشم‌انداز افزایش قیمت ارز تا پایان سال را شاهد خواهیم بود. علی اصغر سمیعی، رئیس سابق کانون صرافان هم با بیان اینکه دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها ازجمله قیمت ارز، در واقع کاهش ارزش پول ملی است که در اثر رشد تورم و نرخ بهره اتفاق می‌افتد، می‌گوید: تا زمانی که نرخ تورم در ایران، با کشورهای حوزه دلار، تفاوت جدی دارد، چاره‌ای نیست جز اینکه تفاضل 2 نرخ تورم، بر نرخ ارز افزوده شود.
او ادامه داد: ممکن است ظرف چند روز یا حتی چند ماه، به ضرب تزریق ارز، بیش از تقاضا، قیمت‌ها ثابت نگه داشته شود، اما این کار اولا برای همیشه عملی نیست، ثانیا منطقی و درست هم نیست، زیرا باعث جمع شدن فنر قیمت شده و انرژی آن ذخیره می‌شود. به‌گفته او، ثبات مصنوعی قیمت‌ها موجب می‌شود فنر قیمت ارز با اندک بهانه‌ای رها شود و قیمت دلار جهش کند؛ همانطور که در سال97 موجب شد قیمت دلار تا 5برابر افزایش یابد.

مکث
ورود نیروی انتظامی به بازار ارز

به‌دنبال رشد پرسرعت قیمت دلار ظرف 2روز گذشته، دیروز نیروی انتظامی مطابق رویه‌ سابق وارد بازار شد و حتی مطابق گزارش خبرگزاری مهر برخی معامله گران بازار ارز دیروز دستگیر شدند. این موضوع موجب شد اغلب صرافی‌های میدان فردوسی و چهار راه استانبول فعالیت خود را متوقف و تعطیل کنند و یا پشت شیشه صرافی خود اطلاعیه توقف خرید و فروش ارز را درج کنند. این موضوع خود جو بازار را ملتهب‌تر کرد و با کاهش عرضه ارز در بعدازظهر عملا به رشد دوباره قیمت دلار منجر شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید