• چهار شنبه 29 دی 1400
  • الأرْبِعَاء 15 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 19
یکشنبه 16 آبان 1400
کد مطلب : 144824
+
-

«مرگ بر 2020»

مجموعه تلاش‌های کمدین‌های جهان برای تولید محتوای شادی‌بخش در دوران کرونا

«مرگ بر 2020»

سمیرا مصطفی‌نژاد- روزنامه‌نگار
آمریکایی‌ها و احتمالا بسیاری از مردم در کشورهای دیگر در سیاه‌ترین روزهای بحران همه‌گیری کووید-19راهکاری خنده‌دار برای دور شدن از تلخی واقعیت یافتند. آنها برای فراموشی آنچه در پس دیوارهای خانه درحال رخ دادن بود، به برنامه‌های کمدی رو‌آوردند. براساس گزارش شرکت پژوهشی نیلسن، تنها آمریکایی‌ها، در سال2020 بیش از 1.3هزار میلیارد دقیقه کمدی در تلویزیون ملی خود تماشا کرده‌اند. محبوب‌ترین مجموعه طنزی که در این دوران تماشا شده، مجموعه «دوستان» بوده که ساخت آن در سال 2010 به پایان رسیده است.
 تماشاگران با تماشای 97میلیارد دقیقه از این مجموعه بار دیگر آن را به محبوب‌ترین برنامه طنز در آمریکا تبدیل کردند. اگرچه این سریال همواره جزو محبوب‌ترین‌های تاریخ تلویزیون بوده است اما میزان تماشای این سریال به نسبت سال2019 حدود 30درصد افزایش داشته است. پس از این مجموعه، سریال «نمایش اندی گریفیت» با 58میلیارد دقیقه تماشا رتبه دوم و مجموعه «روزینا» با 20میلیارد دقیقه تماشا، رتبه سوم را به‌دست آورده است.
در این میان، علاوه بر اینکه برنامه‌های طنز درحال پخش مجبور شدند شکل تولید برنامه خود را تغییر دهند- برای مثال «تره‌ور نوآ» کمدین آفریقایی و مجری برنامه «دیلی شو» اپیزودهای برنامه‌های خود را در خانه شخصی‌اش ضبط می‌کرد- عده‌ای از تولید‌کنندگان برنامه‌های طنز تلاش کردند برای حفظ روحیه مردم و همچنین برای کمک به بقای برنامه‌های طنز، دست به ابتکاراتی بزنند و برنامه‌هایی سازگار با سبک جدید زندگی در دوران کرونا بسازند.
 از اجرای استندآپ کمدی به‌صورت آنلاین و در اپلیکیشن زوم گرفته تا تولید سریال در انزوای قرنطینه کرونا، دست‌اندرکاران صنعت کمدی در تلاش بودند تا ثابت کنند خنده واقعا می‌تواند دوای هر دردی باشد. اگرچه این برنامه‌ها نتوانست جان بسیاری را از مرگ نجات دهد اما توانست روحیه بسیاری از انسان‌ها را در تاریک‌ترین دوران تاریخ معاصر بشر حفظ کند. 
در ادامه به چندین مورد از برنامه‌های طنزی که در دوران همه‌گیری ساخته یا پخش شده‌اند اشاره می‌شود.

مرگ بر 2020

ویژه‌برنامه تلویزیونی پرستاره «مرگ بر 2020» کمدی گذشته‌نگرانه‌ای درباره وقایعی است که در سال2020 به‌ویژه در آمریکا و بریتانیا رخ داده‌اند. تهیه‌کنندگان مجموعه «آینه سیاه» تهیه این ویژه‌برنامه طنز را با این هدف که دردهای مردم را کاهش دهند به‌عهده گرفتند تا بتوانند گنگ و وحشتناک‌بودن رویداد‌های ناشی از کرونا را با نگاه طنز مدیریت کنند. به‌گفته چارلی بروکر، یکی از تهیه‌کننده‌های مجموعه «آینه سیاه» از آنجا که پخش این مجموعه در سالی که از اساس تاریک و غمگین بود مناسب نبود، ویژه‌برنامه مرگ بر 2020 با حضور ستارگانی مانند هیو گرانت، لیزا کودرو و ساموئل‌ال‌جکسون ساخته شد. این برنامه، مستندنمایی است که در آن تصاویری حقیقی با صحبت‌های شخصیت‌های غیرواقعی درهم آمیخته شده است. تصاویر هنرپیشه‌ها در روزهای جداگانه و فضاهایی مجزا از یکدیگر در شهرهای مختلف مانند لندن و لس‌آنجلس برداشته شده است. در این ویژه‌برنامه 70دقیقه‌ای با نگاهی طنز به موضوعاتی مانند مهار همه‌گیری، جنبش «زندگی سیاهان مهم است»، انتخابات آمریکا، خیزش اپلیکیشن تیک‌تاک و مراسم اسکار پرداخته شده است.

کمدی باربیکیو در حیاط خلوت

«آماری لی»، استند‌آپ کمدین آمریکایی خسته از اجراهای آنلاین و حضور نداشتن مخاطبان در برنامه‌های طنزش به واسطه همه‌گیری، تصمیم گرفت برنامه اجرای زنده طنز در فضای باز را ایجاد کند. 
«کمدی باربیکیو در حیاط خلوت» برنامه طنزی با حضور تمامی کمدین‌های مشهور فعال در شبکه‌های اچ بی‌او، نتفلیکس، کمدی سنترال و دیگر شبکه‌های مشهور جهان است.
 این برنامه از ژوئن2021 ماهی یک‌بار در فضای حیاط خانه‌ای در همپتون کالیفرنیا اجرا می‌شود تا فاصله‌گذاری ایمن میان حاضران رعایت شود و تماشاچیان بتوانند غذای دلخواه خود را هم سفارش دهند. 
استند‌آپ کمدین‌ها از این برنامه استقبال زیادی کرده‌اند زیرا به‌گفته اریک ریورا، کمدین آمریکایی باوجود نمایش‌های آنلاین یا درایو-این (تماشا از درون خودرو) شنیدن صدای خنده تماشاگران همواره انرژی متفاوتی به اجراکننده‌ها می‌دهد و همین انرژی با ایجاد شادی بیشتر به مخاطبان بازمی‌گردد.

دیلی‌شو (نمایش روزانه) از راه دور

برنامه محبوب طنز دیلی‌شو یا «نمایش روزانه» که تولید تلویزیونی آن پس از آغاز همه‌گیری متوقف شد، با تغییر نامی زیرکانه از 23مارس2020 به «نمایش فاصله‌گذاری اجتماعی روزانه» به‌صورت آنلاین پخش شد. تره‌ور نوآ، کمدین اهل آفریقای‌جنوبی و مجری برنامه دیلی‌شو در نسخه کرونایی برنامه‌اش از خانه خود با تیم برنامه دیلی‌شو که هرکدام از خانه‌های خود مسئولیت خود را اجرا می‌کردند، همکاری کرد تا قسمت‌هایی متناسب با وضعیت همه‌گیری کرونا را آماده و از طریق شبکه کمدی سنترال پخش کند. اگرچه نمایش‌های طنز زیادی با آغاز همه‌گیری خود را به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتقل کردند اما دیلی‌شو به لطف ادیت‌های پیچیده، استفاده از ویدئو‌های کوتاه و تصاویر و گرافیک‌های مختلف توانست در میان مخاطبان در قرنطینه موفقیت بیشتری به‌دست آورد. هر اپیزود از این برنامه در یوتیوب طی 24ساعت بیش از 3میلیون بازدید دریافت می‌کرد. این برنامه اکنون با کاهش نرخ مرگ‌ومیر و ابتلا در آمریکا به وضعیت عادی تولید و پخش خود بازگشته است.

بو برنهام: درون

نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده، تصویربردار و بازیگر این مجموعه کمدی محصول شبکه نتفلیکس، بو برنهام، کمدین آمریکایی است. برنهام در این مجموعه رویدادهای سال2020 را به شکلی به تصویر کشیده است تا از دل وحشت و اندوه سال2020 خنده بیرون بکشد. مانند آنچه برای همه مردم جهان در سال2020رخ داد، کل این مجموعه در داخل خانه و در فضای بسته تصویربرداری شده است. این مجموعه پرتره‌ای از زندگی در طول سیاه‌ترین لحظات همه‌گیری و زندگی مردی را که در تلاش است جهانی مملو از اپلیکیشن‌ها، الگوریتم‌ها، لایک‌ها و هیاهوی دیجیتال را در کند به تصویر کشیده است. تمامی این مجموعه داخل خانه شخصی برنهام و بدون حضور هیچ تماشاچی یا عوامل صحنه‌ای ساخته شده است.

فاصله اجتماعی

IMDB این مجموعه را یک کمدی تراژدی معرفی کرده است که در آن صحنه‌هایی گاه طنزگونه و گاه تاریک از تلاش انسان برای ارتباط با دیگران در شرایط انزوا به تصویر کشده شده است. این محصول شبکه نتفلیکس توسط «جنجی کوهان» تهیه شده است و در آن بازیگران در خانه‌های خود و در شرایط قرنطینه از خود تصویربرداری می‌کنند. به‌گفته کوهان این ابتکار باعث می‌شود مردم بتوانند داستان‌هایی حقیقی را از لحظاتی که بازیگران در آن زندگی می‌کنند، داستان‌هایی منحصربه‌فرد، شخصی و عمیقا انسانی درباره زندگی انسان در انزوا را تماشا کنند. این مجموعه، از راه دور توسط دیه‌گو ولاسکو کارگردانی شده است.

اتصال

این کمدی موقعیت به تهیه‌کنندگی «مارتین گرو» و «برندن گال» در روزهای اوج همه‌گیری کرونا در شبکه NBC پخش شد. اگرچه پخش تلویزیونی این کمدی که درباره تلاش گروهی از دوستان برای حفظ ارتباط با یکدیگر در دوران قرنطینه و منع رفت‌وآمد همه‌گیری کرونا بود پس از 4قسمت متوقف شد اما مابقی اپیزود‌های آن در وب‌سایت NBC منتشر شدند. داستان این مجموعه علاوه بر تلاش بر حفظ ارتباط از طریق ارتباط ویدئویی، زندگی تک‌تک این دوستان و چگونگی کنار آمدن آنها با مشکلات زندگی در دوران همه‌گیری را از نگاه طنز روایت می‌کند.

پاندمونیوم

یک کمدی موقعیت انگلیسی که پخش آن را شبکه بی‌بی‌سی به‌عهده گرفته است. 
این مجموعه که پخش آن از اواخر سال2020 آغاز شد، داستان خانواده «جیساپ» را در دوران همه‌گیری کرونا در سال2020 روایت می‌کند. 
داستان درباره وضعیت اقتصادی و روابط خانوادگی نابه‌سامانی است که همه‌گیری کرونا برای این خانواده به ارمغان آورده است و تمامی این صحنه‌های طنزگونه توسط دوربین دستی سم، جوان‌ترین عضو خانواده ضبط می‌شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید