• یکشنبه 3 بهمن 1400
  • الأحَد 19 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 23
چهار شنبه 28 مهر 1400
کد مطلب : 143409
+
-

زیر آوار سرما

خانوارهای زلزله‎زده خوزستان، کرمان، خراسان شمالی، چهارمحال‎وبختیاری و کهگیلویه و ‌بویراحمد در آستانه فصل سرما منتظر ساخت خانه‎هایشان هستند

زلزله
زیر آوار سرما

حمیده پازوکی- خبرنگار

در آستانه فصل سرما، مردم زلزله‎زده 5استان خوزستان، چهارمحال‎وبختیاری، کهگیلویه‎وبویراحمد، کرمان و خراسان شمالی چشم‎انتظارند تا سرپناهی داشته باشند. زلزله‌‎زدگان سی‎سخت که چند ماهی است از بروز زلزله در شهرشان می‎گذرد اکنون منتظر تحویل خانه‎هایشان هستند، درحالی‌که مردم زلزله‌زده کوهرنگ و اندیکا چشم‎انتظارند تا بلکه فضایی موقت مثل کانکس یا خانه اجاره‌ای برای سکونت‌‌شان مهیا شود. کاهش دمای هوا آنطور که سازمان هواشناسی در روزهای گذشته اعلام کرده است می‎تواند مشکلات این زلزله‎زدگان را چندبرابر کند؛ آن هم درحالی‌که بارش‎ها آغاز خواهد شد و هیچ چادری توان گرفتن سرمای پاییز را ندارد.

200خانوار بی‎سرپناه
12مهر بود که زلزله 7 /5ریشتری مرز استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان را لرزاند و روستاهای منطقه کوهرنگ از این لرزش آسیب بسیار دیدند. مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه 223روستا و 3شهر درگیر زلزله شدند که 106روستا در زلزله خسارت دیده است، به همشهری می‌گوید: هم‌اکنون 200خانوار در چادر زندگی می‌کنند و اسکان اضطراری داده شده‌اند. منطقه، صب‎العبور و کوهستانی است و هنوز نیروهای امدادی در حال پایش هستند تا درصورت وجود خسارت‌های دیگر آنها را گزارش کنند.
خسرو کیانی می‎افزاید: البته به‌دلیل سردسیربودن منطقه، اسکان در چادر به‌زودی به اسکان موقت تبدیل خواهد شد. هرچند در این منطقه کوهستانی نمی‎توان کانکس استفاده کرد و باید خانه‎های استیجاری تهیه شود تا مردم در چادر نمانند.
وی با اشاره به اینکه باتوجه به شرایط جوی و حادثه‎خیزبودن منطقه ممکن است خسارت‎های قبلی تشدید شود، می‌گوید: پس‌لرزه‌های منطقه هم هنوز تمام نشده است و دو تیم واکنش سریع در منطقه وجود دارد که اگر حادثه جدیدی پیش آمد آن را مدیریت کنند.

امکانات نداریم
گراب، یکی از روستاهایی است که از این زلزله آسیب بسیار دیده است. دهیار روستای گراب از بخش بازفت به همشهری می‌گوید: در روستای ما 20خانواده در چادر زندگی می‎کنند، حتی خود من هم به همراه خانواده‎ام شب‎ها در چادر زندگی می‌کنیم.
اقبال صفدرنژاد با بیان اینکه روستا کلا نیاز به بازسازی دارد، می‌گوید: بعضی خانه‎ها خشت و گلی است و اصلا قابل سکونت نیستند. فصل سرما هم در پیش است و فرصت زیادی برای بازسازی خانه‌ها وجود ندارد. از دولت می‌خواهیم که‌ تا بارش‎ها شروع نشده است کاری برای مردم منطقه انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه کمبود مواد غذایی هم در روستا وجود دارد، می‌افزاید: خانه بهورز روستا سالم مانده است و مردم برای انجام کارهای بهداشتی به خانه ایشان مراجعه می‎کنند، اما این یک خانه کافی نیست.

روستاییان اندیکا نیازمند اسکان
شهرستان اندیکا با حدود ۸۰هزار نفر جمعیت و ۵۹۵روستا در کوهستان زاگرس واقع شده و ۹۰درصد جمعیت آن در روستاها و مناطق عشایری زندگی می‌کنند که زلزله‌ها، چهره محرومیت این شهرستان را بیش از پیش نشان داد. بیشترین خسارت به بخش چلوی این شهرستان وارد شد. به‌گفته بخشدار چلو، حدود ۶۰روستای بالای ۲۰خانوار در این بخش آسیب دیده و ۳۰روستا به کلی تخریب شده است. طبق برآورد اولیه ۱۵۰۰-۱۰۰۰ واحد مسکونی و ۲۰مدرسه بر اثر زمین‌لرزه‌ها آسیب جدی دیده و از جمعیت ۹۹۴۵نفری این بخش ۷هزار نفر در معرض خسارت زلزله بودند و اکنون آواره هستند.

کپرسازی برای فصل سرما
روستاهای منطقه کمفه در بخش چلوی شهرستان اندیکا که شامل ۵روستا با ۱۲۵خانوار (۷۵۰ نفر جمعیت) است در زمین‌لرزه‌ها تخریب و بسیاری از دام‌های روستاییان تلف شدند. این روستا جزو دورافتاده‌ترین و مرتفع‌ترین مناطقی است که به همین دلیل امدادرسانی به آنها با تأخیر بسیار همراه بود. یکی از اهالی روستای کمفه از فرارسیدن سرمای پاییز اظهار نگرانی می‌کند و به همشهری می‌گوید: این منطقه بسیار صعب‌العبور است و هوا رو به سردی می‌رود. همه خانه‌های روستا در زلزله خراب شده است و مردم سرپناهی ندارند. اهالی این منطقه عشایر کوچ‌نشین هستند که شهریور به اینجا می‌آیند. چند روز دیگر باران‌ها شروع می‌شود و مردم بلاتکلیف هستند. مسئولان وعده دادند مشکل مردم را حل کنند، چادر بیاورند یا امکاناتی بدهند که بتوانیم سرپناه موقتی بسازیم تا زمستان را در آن سر کنیم. گفتند برایمان «لوله و پلیت» می‌آورند تا بتوانیم با کاهگل، کپرهایی درست کنیم که از برف و باران در امان باشیم. ما هم قبول کردیم چون تا سرمای پاییز و زمستان چیزی نمانده و الان نمی‌شود خانه ساخت.

اسکان موقت در زرند
از زلزله زرند 4روز بیشتر نمی‌گذرد؛ زلزله‎ای که گرچه خسارت نداشت اما به خانه‎های 300روستا در زلزله آسیب وارد کرد.
مدیرکل مدیریت بحران کرمان به همشهری می‎گوید: باتوجه به اینکه شدت زمین‌لرزه زیاد بود اما به‌دلیل مقاوم‌سازی منازل شهری و روستایی که در سال‎های اخیر انجام شده است، منازل مسکونی تخریب نشدند البته بعضی از منازل بین 10تا 80درصد آسیب دیده است. تعداد این افراد کم است و کسانی هستند که از فرصت بهسازی که در سال‎های اخیر فراهم شده بود، استفاده نکرده‌اند.
مجید سعیدی می‎افزاید: تا الان تعداد کسانی که برای اسکان آنها چادر درنظر گرفته شده است 8خانوار است. البته تعداد افرادی  که خانه‎هایشان آسیب دیده بیشتر است اما بعضی در جای دیگری خانه دارند و برای سکونت به خانه‎های دیگری که دارند رفته‎اند.

روستاییان آسیب‎دیده
دهزوئیه یکی از روستاهایی است که در این زلزله آسیب دیده است. عضو شورای روستای دهزوئیه شهرستان کوه‎بنان به همشهری می‎گوید: الان چند روز است از زلزله گذشته است و فقط به ما چند چادر داده‌اند، پس از بازدید آقای استاندار هم قرار شد به  ما کانکس بدهند اما هنوز به‌دست ما نرسیده است. 14خانواده در روستای ما در چادر زندگی می‌کردند، از بین آنها تعدادی توانایی زندگی در چادر را نداشتند به همین دلیل به منزل اقوامشان در زرند منتقل شده‌اند، البته چون دامداری و کشاورزی دارند روزها به روستا برمی‎گردند اما شب‎ها چون امکان خوابیدن ندارند به زرند برمی‌گردند. مصطفوی ادامه می‎دهد: 8خانواده دیگر در روستای ما باقی مانده است که به آنها چادر داده‌اند، اما به‌خاطر وسایل و دام‎هایشان در چادر نمی‎مانند و شب‎ها داخل ماشین می‌خوابند. اینها نمی‌توانند جایی بروند، یک نفر خودش معلول است و یک خانواده هم فرزند معلول دارد. باقی هم زنان مسنی هستند که واقعا زندگی در چادر برای آنها دشوار است.وی درباره مشکلات روستا می‌گوید: روستای ما قدمت بسیاری دارد اما هنوز گاز و آب لوله‎کشی ندارد. حالا هم زلزله آمده و شرایط بسیار سخت‎تر شده است.

90خانوار منتظر تکمیل خانه
زلزله 6/ 5ریشتری چهارشنبه ۲۹بهمن ۱۳۹۹، شهر سی‌سخت کهگیلویه و بویراحمد را چنان لرزاند که هنوز خسارات آن جبران نشده است و خانواده‎های زیادی هنوز هم به خانه‎های خودشان بازنگشته‎اند. معاون بازسازی و بهسازی بنیاد مسکن استان کهگیلویه‌وبویراحمد به همشهری می‎گوید: هم‌اکنون حدود 90خانوار در کانکس زندگی می‎کنند، خانه‎های این افراد در حال ساخت است و پس از پایان ساخت‎وساز می‎توانند در خانه‎های خود زندگی کنند.
سهراب اصالت‎زاده می‌افزاید: تمام تلاش ما این است که پس از آبان هیچ‌کس در کانکس زندگی نکند و خانه‎ها تکمیل شود. مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه‎وبویر احمد هم به همشهری می‎گوید: هم‌اکنون بیشتر خانه‌ها ساخته  و بعضی بهره‎برداری شده است و بعضی نیمه‌کاره هستند. در خانه‎های شهری 234مورد و در روستاها 192مورد به بهره‌برداری رسیده است و باقی خانه‎ها تا پایان آبان تمام خواهد شد تا پیش از سردشدن هوا مردم به خانه‌های خودشان برگردند.محمد محمدی می‎افزاید: کسانی که خانه‌‎هایشان تکمیل نیست هم جایی ساکن شده‌اند و دیگر کسی در کانکس سکونت ندارد.

زلزله‎زده‎ای چادرنشین نیست
اردیبهشت امسال هم از زلزله بی‎نصیب نبود. سنخواست خراسان‌شمالی 27اردیبهشت‌ماه لرزید و آنطور که استاندار اول مهر اعلام کرده بود 143خانوار تا آن زمان در چادر زندگی می‎کردند. با این حال مدیرکل مدیریت بحران خراسان شمالی به همشهری می‎گوید: الان همه خانواده‎هایی که تا اوایل مهر در چادر زندگی می‌کردند اسکان داده‎شده‎‌اند و در مدارس، دهیاری‎ها، خانه اقوام یا خانه‎های اجاره‌ای زندگی می‌کنند. اولویت ساخت خانه هم با همین 143خانواری است که در چادر زندگی می‌کردند. این واحدها تا نیمه اول آبان تکمیل خواهد شد تا به خانواده‌ها تحویل داده شود. جواد نظری با بیان اینکه زلزله 3شهرستان گرمه، جاجرم، مانه و سملقان را تحت‌تأثیر قرار داده بود، می‌گوید: البته تا این زمان واحدهای خیلی بیشتری آماده خواهد شد اما این 143واحد چون ساکنانش اسکان داده شده‌اند در اولویت قرار دارند.
وی می‎افزاید: بازسازی این واحدها توسط ستاد بازسازی استان نظارت می‎شود. البته خود صاحبان منازل هم همکاری کرده و کمک می‌کنند تا زودتر ساخته شود.
         
روزهای سرد پاییز و زمستان نزدیک است، زلزله‎زدگان منتظر نگاه جدی مسئولان هستند، بسیاری از آنها هنوز درگیر تامین نیازهای اولیه هستند اما این چیزی از اهمیت نیازشان به مسکن کم نمی‌کند؛ مسکنی که سرپناه است و بی‌سرپناهی در زمستان می‎تواند فاجعه‌آفرین شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید