• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 26 مهر 1400
کد مطلب : 143196
+
-

سازمان هنری و فرهنگی اوج 10ساله شد

18میلیارد تومان کمک، 90میلیارد تومان درآمد

18میلیارد تومان کمک، 90میلیارد تومان درآمد

بعد از گذشت 2سال از شیوع کرونا، احسان محمدحسنی، رئیس سازمان «اوج» نشست خبری‌اش را همزمان با دهمین سالگرد تاسیس این مجموعه برگزار کرد؛ فردی که در این ماه‌ها نامش برای حضور در صداوسیما عنوان می‌شد، اما به‌نظر او ترجیح می‌دهد همچنان به «اوج» برسد.
به گزارش همشهری، نخلستان سازمان اوج میزبان خبرنگاران بود و محمدحسنی در آغاز صحبت‌هایش گزارشی از عملکرد این سازمان در بخش‌های سینمایی و... ارائه داد. محمدحسنی از سرمایه‌گذاری‌ها و درآمدزایی‌های اوج گفت؛ اینکه سازمان در سال 90 با ۵۰۰‌میلیون تومان بودجه راه‌اندازی شد.
وی می‌گوید: «اولین کمکی که از سپاه گرفتیم، کار را شروع کردیم. سال گذشته حدود ۱۸میلیارد کمک دریافت کردیم و بیش از 90میلیارد تومان درآمد داشتیم که بخشی از این درآمد در خارج از کشور است‌» وی همچنین از سریال «آقازاده» می‌گوید: «سال گذشته سریال «آقازاده» را به یک پلتفرم فروختیم و سود خالص ما از سریال 8میلیارد تومان بود. «به وقت شام» را در کره ۱۰۰ هزار دلار و در تایوان 70هزار دلار فروختیم که تنفسی برای ما ایجاد کرد.»

خطوط قرمز اوج
محمدحسنی از خطوط قرمزی می‌گوید که در اوج رعایت می‌شود و در این‌باره توضیح می‌دهد: «به‌دنبال این بودیم که ببینیم در فلان دستگاه فرهنگی چه ایراداتی وجود داشته و سعی کردیم آنها را نداشته باشیم و آن خطاها را مرتکب نشویم. یکی از آن خطاها ورود بی‌محابا به فعالیت‌های اقتصادی است. برخی از دستگاه‌ها انحصار خودرو، سیگار و … داشتند، اما برای ما خط قرمز است. ورود به ستادهای انتخاباتی دوره‌های مختلف هم آسیب بوده که از آن هم پرهیز کرده‌ایم. این به‌معنای آن نیست که در انتخابات مشارکت نکرده‌ایم. مستند و... تولید کردیم تا مردم در انتخابات شرکت کنند، اما اینکه برویم از کسی حمایت کنیم مطلقاً نکرده‌ و نخواهیم کرد.»
 معاون هنری اسبق بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس از دلایل ساخت فیلم‌هایی چون بادیگارد، خروج، به وقت شام و... گفت و اینکه در ساخت سریال «پایتخت 5» خیلی‌ها شروع به تخریب کردند.

تولید سریال‌های تاریخی از صفویه تا معاصر
وی از تولید سریال «نجیب‌زادگان» خبر می‌دهد که درباره دوران صفویان است و سریال «نایله» که به تاریخ اسلام می‌پردازد. او توضیح می‌دهد: «سریال‌های سیاسی را هم داریم که یکی از آن آثار «باستی‌هیلز» است. در حوزه تاریخ انقلاب «نغمه» را داریم. در حوزه دفاع‌مقدس تلاش می‌کنیم هر سال یکی از شهدا را کار کنیم و امسال شهید بروجردی را داریم که تا زمستان آماده است. سریال «گلستان یازدهم» را هم داریم. یک ریل جدید ایجاد کردیم که مثل «ایستاده در غبار» و «تنگه ابوقریب» است و سعی می‌کنیم که اقتباس‌های خوب کنیم.» البته وی از توقیف اکران 2فیلم «مصلحت» و «لباس شخصی» هم خبر داد؛ فیلم‌هایی که در جشنواره اکران شدند و به اکران عمومی نرسیدند.

تولید فیلم حضرت خدیجه(س) و همکاری با داوود میرباقری

محمدحسنی درباره نامه خود به مقام معظم رهبری هم توضیح داد: گزارش 10ساله را خدمت رهبری دادیم و ایشان منت گذاشتند و با یک تقریض ما را مورد محبت قرار دادند.  محمدحسنی درباره تولید اثری درباره زندگی حضرت رسول(ص) یا شخصیت‌های تاریخی مثل رستم و سهراب می‌گوید: «برنامه برای ساخت زندگی حضرت رسول(ص) داریم، اما تجربه نشان داده پرداخت مستقیم به زندگی شخصیت‌های بزرگ مثل پیامبر و اهل‌بیت(ع) به مشکل می‌خورد؛ اتفاقی که برای «رستاخیز» هم پیش آمده است. بنا داریم برای امام حسین(ع) اثری تولید کنیم، اما به‌صورت مستقیم به آن نمی‌پردازیم. سریال «مختارنامه» به این دلیل ماندگار شد که به‌صورت مستقیم به موضوع نپرداخته است. برای پرداختن به حضرت پیامبر(ص) هم زندگی عاشقانه ایشان با همسرشان در فیلم «خدیجه» در دستور کار ماست. محمدحسنی به تولید فیلم سینمایی حضرت خدیجه اشاره می‌کند و اینکه نگارش اثر را داوود میرباقری برعهده دارد و مذاکرات اولیه با کارگردان هم انجام شده است. با سریال «عمار» هم می‌توانیم به پیامبر اسلام(ص)
نزدیک شویم. درباره شهدای شاخص دفاع‌مقدس هم همین گرفتاری‌ها وجود دارد. علاقه‌های میهنی هم داریم مثل «مستوران»، «عیاران» و... . ما برای ساخت شاهنامه هم آمادگی داریم. درواقع منتظر یک فرصت خوب هستیم؛ مطمئن باشید در سال‌های آینده موازنه تغییر می‌کند. به جای پرداختن به مسائل سیاه اجتماعی باید سرمان را بالا بیاوریم و ببینیم در دنیا چه اتفاقی رخ می‌دهد، تا بتوانیم مخاطبان جهانی داشته باشیم.»

منتظر ساخت صدام
یکی از سریال‌هایی که اوج تلاش دارد بسازد «صدام» است. محمدحسنی می‌گوید: « چند بار خواستیم این کار را بسازیم، ولی هر بار در عراق اتفاقی پیش می‌آمد و ما را به تردید می‌انداخت. سریال پرهزینه است و به اندرونی زندگی صدام می‌پردازد. این سریال 40قسمتی را نادری نوشته بود. منتظر یک فرصت به لحاظ بودجه و وضعیت عراق هستیم. درواقع این جزو اولویت‌های ماست و حتماً این سریال ساخته می‌شود.»

این خبر را به اشتراک بگذارید