• سه شنبه 8 آذر 1401
  • الثُّلاثَاء 5 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 29
سه شنبه 6 مهر 1400
کد مطلب : 141693
+
-

نایب‌الزیاره‌های اربعین

زائران حسینع از چند کشور اسلامی خود را به کربلا رساندند

نایب‌الزیاره‌های اربعین


  مراسم اربعین امام حسین (ع) در دومین سال شرایط برگزاری کرونایی خود نیز میزبان جمعیت کثیر‌ و میلیونی زائرانی بود که خود را به کربلا رسانده بودند. جمعیت زوار اگرچه همانند سال پیش به‌علت بیماری کرونا محدودتر بود، ولی زائران ایرانی به نیابت از کسانی که نتوانسته بودند راهی این سفر شوند، به اجتماع کربلایی‌‌ها اضافه شده بودند. این مراسم با راهپیمایی و سینه‌زنی جمعیت گسترده عزاداران حسینی در سطح خیابان‌ها و میادین شهرهای بزرگ داخل کشور نیز برگزار شد. در عراق عزاداران حسینی از ده‌ها کیلومتر دورتر خود را به کربلا رسانده بودند تا با حضور در بین‌الحرمین، آیین‌های سوگواری امام سوم شیعیان را به‌جا بیاورند. آغاز سفر بسیاری از آنان با الزام سفر هوایی، نجف اشرف و زیارت حرم حضرت علی(ع) بود و برخی نیز از فرودگاه بغداد خود را به کربلا رسانده بودند. سفرهای زمینی براساس پروتکل‌های بهداشتی کرونا در عراق متوقف مانده بود، اما با وعده دولت در مذاکره با طرف عراقی، یک روز مانده به اربعین مرزهای مهران و شلمچه نیز باز شدند. زوار اربعین امسال با این تمهید حداقل 30درصد بیش از ظرفیت اولیه به کربلا رسیدند و جمعیت 60هزار نفری آنان تا روز دوشنبه به 80هزار نفر براساس آمارهای رسمی رسید. شرایط ورود به داخل مرزهای عراق داشتن ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و تست پی‌سی‌آر کرونا اعلام شده بود. 125موکب ایرانی یا همان ایستگاه‌های خدمات به زائران در شهرهای نجف، کربلا و مسیر به این 2شهر مشغول خدمت‌رسانی به راهپیمایان اربعین بودند. محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس نیز در جمع راهپیمایان حاضر شده بود.  با وجود محدودیت‌های دولت عراق برای مهمانان خارجی، جمعیت ده‌ها هزار‌نفره آنان در کنار میلیون‌‌ها نفر از مردم عراق برای اقامه عزای اربعین حسینی آمده بودند. براساس گزارش فارس، مقامات محلی در استان کربلا پیش‌بینی کردند که تعداد زائران اربعین امسال بیش از سال گذشته باشد؛ در سال گذشته بیش از ۱۴‌میلیون زائر حسینی(ع) همزمان با اربعین خود را به کربلا رساندند. 9هزار و 500نفر از نیروهای حشدالشعبی عراق نیز در تامین امنیت مراسم اربعین این استان شرکت داشتند. استانداری کربلا جمعیت زوار اربعین را در سال1398 و قبل از کرونا 17میلیون نفر اعلام کرده بود. جمعیت زائران ایران در این گردهمایی بزرگ تا 3میلیون نفر تخمین زده می‌شد. مردم بسیاری از کشورهای مختلف ازجمله ایران، لبنان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در این مراسم شرکت می‌کردند. به‌گفته علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت‌، بازگشت زائران کربلا از همان روز دوشنبه اربعین آغاز شد و جمعیت 6هزار نفره آنان در نخستین موج بازگشت راهی ایران شدند. براساس توضیحات او 48هزار نفر آنان براساس بلیت‌های فروخته‌شده هواپیما به‌صورت هوایی به کشور باز‌خواهند گشت. رشیدیان درباره معدود حوادث اربعین امسال با توجه به تجمعات ناشی از کرونا پشت مرزها از مجروح‌شدن 36نفر، فوت یک نفر و سانحه انفجار مین برای یک نفر خبر داد. او توصیه کرد مردم به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

 پیش‌بینی قرنطینه زائران کرونا مثبت در مرزها

وزیر کشور در نشست دوشنبه عصر مسئولان ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه باید تست از زائران در مرزهای زمینی و فرودگاه‌ها از سوی مسئولان به‌صورت دقیق انجام شود، گفت: پلیس برنامه‌ریزی لازم را برای یک طرفه کردن جاده‌ها برای بازگشت زائران درنظر خواهد گرفت. به گزارش فارس، احمد وحیدی افزود: در این نشست درباره لزوم رعایت مسائل بهداشتی هنگام بازگشت زائران و تست‌‌های فوری بحث شد و افرادی که تست آنها مشکل دارد باید در محل خاصی تحت قرنطینه قرار گیرند. آن دسته از زائرانی که با هواپیما به ایران بازمی‌گردند باید 2دوز واکسن را تزریق کرده و تست‌های آنها باید در فرودگاه مبدأ کنترل شود. سرتیپ فرهاد آریانفر، معاون عملیات نیروی زمینی ارتش هم از استقرار ایستگاه‌های تشخیص سریع کرونا در مرزهای شلمچه و چذابه توسط این نیرو برای تسهیل ورود زائران به کشور خبر داد. سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درخصوص ورود بدون کنترل زیستی زائران اربعین هشدار داده و گفته: «احتمال بروز موج جدید کرونا همچنان وجود دارد.»

   زائران چند روز دیدوبازدید نکنند

رئیس سازمان حج و زیارت در توصیه خود به زائرانی که قصد بازگشت زمینی به کشور پس از سفر کربلا را دارند، گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای بهره‌گیری از وسایل نقلیه سواری و غیره، فقط از اتوبوس‌ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه‌های بهداشتی توجه کنند. علیرضا رشیدیان با تأکید بر اینکه هم‌اکنون مرزهای زمینی بسته است، گفت: فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود. او افزود: از سه‌شنبه نیز نیروهای بهداشت و درمان و عده‌ای از راهنمایان زائر به مرز مهران عزیمت می‌کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند، ضمن اینکه تست «پی‌سی‌آر» از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می‌شود تا سلامت زائران ما تامین شود. رئیس سازمان حج و زیارت توصیه کرد: زائران، بهداشت را به‌طور جدی رعایت کنند. حتی بعد از بازگشت به کشور نیز تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید