• پنج شنبه 13 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 6 محرم 1444
  • 2022 Aug 04
سه شنبه 14 بهمن 1399
کد مطلب : 123564
+
-

قرض بدهید، سود کنید

4 نکته در مورد جوانان پرسپولیس و استقلال

بهروز رسایلی| پرسپولیس و استقلال مهم‌ترین و محبوب‌ترین تیم‌های ایران هستند. رسیدن به پیراهن سرخ و آبی آنها ساده نیست؛ مخصوصا اگر جوان باشید و اسم و رسم آنچنانی پشت سرتان نباشد. با این حال گاهی پیش آمده که همین 2 تیم پدیده‌های قابل توجهی به فوتبال ایران معرفی کرده باشند. امسال هم سرخابی‌ها چند بازیکن کم‌سال و بی‌نام و نشان در فهرست‌شان دارند. چند نکته در مورد آنها بخوانید.
 درنظر افکار عمومی استقلال تیمی است که هم‌اکنون بیشتر از پرسپولیس بازیکن دارد. آبی‌ها بعد از چند سال بالاخره شاکله اصلی‌شان را حفظ کردند و هم‌اکنون دست محمود فکری برای انتخاب بازیکن واقعا باز است. با این حال جالب است که جوان‌های این تیم بیشتر از پرسپولیس مورد اعتماد قرار گرفته‌اند. خاقان سبحانی برابر شهرخودرو فیکس شد و حتی گل هم زد، هرچند بعدتر آسیب دید. فردین رابط هم در یکی، دو بازی مورد استفاده قرار گرفته و در دقایق پایانی دیدار با نفت مسجدسلیمان هم نوبت به محمدحسین فلاح رسید که چند دقیقه در خط حمله به میدان برود. مجموع دقایق حضور این بازیکنان در ترکیب استقلال خیلی چشمگیر نبوده، اما به هر حال محمود فکری نشان داده به تقلای جوانانش در تمرین توجه می‌کند. طبیعتا امروز فردین رابط بیش از آریا برزگر امید دارد که به ترکیب برسد و جدی‌تر از او هم تمرین می‌کند.
  گفتیم که سرخابی‌ها به دلایل شرایط خاص‌شان امکان کمتری برای معرفی پدیده‌های جوان به فوتبال دارند، اما در این سال‌ها چند جوان از دل همین تیم‌ها از گمنامی به اوج شهرت رسیدند. در استقلال نفراتی مثل مجید حسینی، امید نورافکن، مهدی قائدی و پیش از آنها فرشید اسماعیلی چنین شرایطی داشتند و در پرسپولیس هم محمد عباس‌زاده، مهدی طارمی، احمد نوراللهی، علی علیپور، محمد انصاری و... فرصت جهش یافتند. این مسئله نشان می‌دهد همین حالا هم جوانان بااستعداد در دسترس 2 تیم هستند، اما باید به آنها اعتماد شود.
  در پرسپولیس زیاد بهانه کمبود بازیکن گرفته می‌شود. این ادعا غلط نیست و طی یک سال گذشته ستاره‌های مهمی از این تیم جدا شده‌اند، اما پرسپولیس در هر خط بازیکنان جوانی دارد که می‌توانند به پر شدن این خلأ کمک کنند. منظورمان این نیست که قطعا این حفره را پر می‌کنند؛ لااقل می‌شود این فرصت را به آنها داد که محک بخورند. در خط دفاعی احسان حسینی بسیار به ندرت و در کمال خشکدستی فقط یک‌بار فرصت بازی پیدا کرده است. در همین خط محمد خارکش، مدافع امیدها چندین بار به تناوب در تمرینات بزرگسالان حاضر شده و مورد استفاده قرار نگرفته است. در خط میانی سعید حسین‌پور طی چند حضور کوتاه در زمین همه را به ظهور یک هافبک مؤثر و خلاق امیدوار کرد، اما بلافاصله به نیمکت چسبید و در خط حمله هم نفراتی مثل آریا برزگر و حتی محمد عمری، مهاجم امیدها با وجود تمرین با بزرگسالان مطلقا تست نمی‌شوند. یعنی نه حتی در بازی‌های تشریفاتی و جایی که مثلا پرسپولیس
 3 بر صفر از شهرخودرو جلو افتاده هم به اینها مهلت نمی‌دهند.
   نهایتا چه در پرسپولیس و چه در استقلال، اگر واقعا جمع‌بندی کادر فنی این است که به فلان جوان اصلا بازی نخواهد رسید، چه بهتر که او به‌صورت قرضی به تیمی دیگر منتقل شود. در این صورت او به‌طور رایگان کسب تجربه خواهد کرد و آنجا محک می‌خورد؛ اگر به درد خورد که برش می‌گردانند و اگر نه دوباره بازیکن را قرض می‌دهند یا حتی مقدمات انتقال قطعی‌اش را فراهم می‌کنند. حتی از این مسیر می‌شود درآمدزایی هم کرد و سرمایه مادی و فنی به تیم افزود، اما عجیب است که ترفند انتقال قرضی در باشگاه‌های ایرانی و مخصوصا پرسپولیس و استقلال تا این حد مهجور است.

این خبر را به اشتراک بگذارید