• چهار شنبه 26 مرداد 1401
  • الأرْبِعَاء 19 محرم 1444
  • 2022 Aug 17
چهار شنبه 24 دی 1399
کد مطلب : 121811
+
-

افزایش وام مسکن به مسکن ملی ختم شد

بزرگ‌ترین پیشنهاد ارائه شده در جلسه اخیر بانک مرکزی، افزایش 50درصدی وام ساخت مسکن ملی بوده که البته هنوز تأیید نشده است

گزارش
افزایش وام مسکن به مسکن ملی ختم شد

ماجرای بررسی افزایش سقف تسهیلات بانکی حوزه مسکن در جلسه بانک مرکزی، به پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی برای افزایش 50درصدی وام ساخت مسکن ملی ختم شده و احتمالا، هیچ ثمری برای احیای تقاضای مصرفی بازار مسکن نخواهد داشت. به‌گزارش همشهری، اواسط هفته گذشته، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی از برگزاری جلسه بررسی افزایش سقف تسهیلات مسکن در بانک‌ مرکزی خبر داد؛ اما یک منبع آگاه در وزارت راه‌وشهرسازی به همشهری گفت محور این جلسه افزایش وام ساخت مسکن است نه تسهیلات خرید. حالا، آنگونه که از اظهارات محمود محمودزاده، معاون وزیر راه‌وشهرسازی برمی‌آید، پیشنهاد ارائه شده در این جلسه افزایش 50درصدی وام ساخت مسکن ملی بوده که نتیجه نهایی آن تا دو هفته آتی مشخص خواهد شد.

افزایش وام مسکن یا کاهش قیمت تمام‌شده
نخستین خبر رسمی از جلسه اخیر بانک مرکزی در زمینه تسهیلات حوزه مسکن را معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرده است که از تمرکز جلسه بر طرح مسکن ملی حکایت دارد. محمود محمودزاده، با تأکید بر اینکه افزایش سقف مسکن پیشنهاد جدیدی نیست و از مدت‌ها قبل مطرح شده، می‌گوید: تا کمتر از دو هفته درباره پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تصمیم‌گیری می‌شود و نتیجه آن اعلام خواهد شد.  محمودزاده می‌گوید: درباره تأمین مالی این طرح هم‌اکنون بانک‌ها تا 80درصد سهم خریدار مسکن ملی را به متقاضیان وام می‌دهند؛ اما سود این تسهیلات بالاتر از نرخی است که بانک مسکن به متقاضیان مسکن ملی می‌دهد؛ ازاین‌رو یا باید منابعی را برای جبران پرداخت این تسهیلات درنظر گرفت یا اینکه باید وام‌گیرنده سود این وام‌ها را بپذیرد و آن را پرداخت کند. او با اشاره به سیاست وزارت راه‌وشهرسازی برای افزایش قدرت خرید مردم در بخش مسکن می‌افزاید: یا باید مبلغ وام افزایش یابد یا قیمت تمام‌شده را کاهش دهیم این دو گزینه در فضای جدا از هم پیگیری می‌شود و متقاضی برای این دو باید حق انتخاب داشته باشد. البته محمودزاده در بخش دیگری از مصاحبه ‌خود، بدون اشاره به مسکن ملی، از پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی برای افزایش 50درصدی سقف وام خرید مسکن با همان نرخ سود سابق و دوره بازپرداخت 10ساله خبر داده که عملا به مسکن ملی مربوط می‌شود.

افزایش وام به‌شرط تعمیق رکود مسکن
بالا بردن مبلغ تسهیلات پرداختی به خریداران مسکن یکی از اصلی‌ترین ابزارهای دولت برای تحریک این بازار در دوره‌های رکود مسکن است که تا حدودی با حمایت از تولید و اشتغال در حوزه ساخت‌وساز نیز همراه است؛ اما بنا به وضعیت رشد تورم، نرخ ارز و روند صعودی قیمت مسکن، تقریبا در هیچ دوره‌ای از 4دهه گذشته، دولت‌ها نتوانسته‌اند تسهیلات حوزه مسکن را به حدی تقویت کنند که مشکل بخش بزرگی از متقاضیان را برطرف کند. علاوه بر این، ثابت ماندن تسهیلات مسکن در مقابل رشد تورم و جهش قیمت مسکن در برخی دوره‌ها به حدی طولانی است که افزایش چند صددرصدی تسهیلات نیز نمی‌تواند این ابزار را کارآمد کند. به‌عنوان نمونه، در دولت یازدهم مبلغ تسهیلات خرید مسکن با رشد 300درصدی مواجه شد و مثلا در شهر تهران از 20میلیون تومان تا 80میلیون تومان (از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم) افزایش یافت و حتی امکان دریافت تسهیلات 160میلیونی برای زوج‌های خانه‌اولی نیز مهیا شد، اما بازهم نسبت پوشش‌دهی این تسهیلات در قیاس با ارزش مسکن به 50درصد نرسید. تاکنون موفق‌ترین طرح اجرا شده در این حوزه، طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم بود که در سال94 توسط عباس آخوندی، وزیر سابق راه‌وشهرسازی و با همکاری بانک مسکن اجرا شد و البته فقط در یکی، دو سال اول توانست مؤثر عمل کند.

صندوق مسکن یکم احیا می‌شود؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط فعلی نسبت پوشش دهی کلان‌ترین تسهیلات مسکن به ارزش آپارتمان‌های مطابق با الگوی مصرف به 10درصد نیز نمی‌رسد؛ درحالی‌که ابتکار ایجاد مسکن یکم توانسته بود با اتکا به ابزار سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه متقاضیان، میانگین نسبت پوشش دهی تسهیلات مسکن یکم زوجین را تا مرز 50درصد ارزش واحد مسکونی متوسط نیز برساند. حالا اما، با درنظر گرفتن قیمت 26میلیون‌و900هزارتومانی یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران، کلان‌ترین تسهیلات خرید مسکن پایتخت به‌اضافه وام 40میلیون تومانی جعاله، فقط کفاف خرید 8.9مترمربع آپارتمان را می‌دهد و قدرت خرید مابقی تسهیلات این حوزه نیز از 3 تا 6مترمربع از یک آپارتمان متناسب با الگوی مصرف فراتر نمی‌رود. در این شرایط اگر قرار بر احیای تقاضای مسکن طبقه متوسط شهری باشد، تسهیلات خرید مسکن باید تا 5برابر افزایش پیدا کند. البته با توجه به سیاست‌های ضدتورمی بانک مرکزی و مخالفت این نهاد با تزریق نقدینگی به بازارها، اصولی‌ترین ابزاری که می‌تواند برای احیای قدرت خرید تقاضای مصرفی در بازار مسکن کارآمد باشد، ادامه سیاستی نظیر صندوق مسکن است.

رؤیای مسکن ملی
تمرکز سیاستگذار حوزه مسکن بر تقاضای مصرفی طبقه متوسط از مسیر ساخت مسکن ملی بیش از اینکه حاصل برنامه‌ریزی و تحلیل کارشناسی باشد، از عزم متولیان این حوزه برای ایجاد یک یادگاری مسکنی برای دولت برخاسته و در تلاش است مانند مسکن مهر که فارغ از همه کاستی‌ها و تبعات اقتصادی توانسته نام دولت‌های نهم و دهم را در بازار مسکن برجسته کند، طرحی برای برجسته کردن نام دولت دوازدهم در بازار مسکن بیابد. در ادامه، این احتمال وجود دارد که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تعمیق رکود بازار مسکن در سال آینده، دولت جدید به‌جای ادامه طرح مسکن ملی، به سمت تقویت قدرت خرید مالی متقاضیان حرکت کند؛ البته مشروط به اینکه طرح‌های مسکنی مجلس جدید که با هدف احیای مسکن مهر ارائه شده‌اند، به قانون لازم‌الاجرا تبدیل نشوند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید