• پنج شنبه 13 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 6 محرم 1444
  • 2022 Aug 04
پنج شنبه 4 دی 1399
کد مطلب : 119736
+
-

و اما بعد از سرت سلامت...

مهدی شیری به‌درستی حمایت شد، اما ابهامات راجع‌ به او پابرجاست

و اما بعد از سرت سلامت...

بهروز رسایلی

  اتفاق خوبی که بعد از بازی پرسپولیس و اولسان هیوندای رخ داد، مماشات اکثر هواداران با مهدی شیری بود. خطاکار اول بازی فینال، با پادرمیانی بزرگان باشگاه و پیشکسوتان مورد بخشش قرار گرفت و نه‌تنها خبری از هجمه‌های معمول نبود، بلکه بسیاری از مردم به او دلداری دادند که فوق‌العاده زیبا بود. با این همه، قرار نیست به بهانه این همدردی، بساط «نقد» برچیده شود. مهدی شیری حتی قبل از این هند پنالتی شگفت‌انگیز هم ازجمله بازیکنان پرسپولیس بود که عملکردش جای بحث داشت.

  اشتباه تکراری یحیی
با توجه به شواهد و قرائن و نیز محدودیت‌ها و محرومیت‌های پرسپولیس، تمام اجزای ترکیب این تیم برابر اولسان هیوندای کاملا قطعی و قابل پیش‌بینی بود؛ یعنی همه می‌دانستند دروازه‌بان کیست، 2مدافع میانی چه کسانی خواهند بود، همینطور دفاع چپ، هافبک بازیساز، وینگر چپ و مهاجم نوک، همه اینها مشخص بود و تنها یک ابهام در ترکیب پرسپولیس وجود داشت؛ اینکه آیا مهدی شیری در سمت راست خط دفاعی قرار می‌گیرد و سیامک نعمتی هافبک خواهد بود یا سیامک مدافع راست می‌شود و کمال کامیابی‌نیا در خط میانی به میدان می‌رود؟ درمورد ترکیب پرسپولیس فقط همین یک ابهام وجود داشت و حالا متأسفانه باید گفت یحیی گل‌محمدی و کادرش در تنها موردی که انتخاب آنها تعیین‌کننده بود، تصمیم درستی نگرفتند. در مراحل قبلی با توجه به غیبت مجهول شیری در دوحه، نعمتی در سمت راست خط دفاعی به میدان رفت و تا فینال عملکرد خیلی خوبی هم داشت. بنابراین به‌نظر می‌رسید او در این پست ادامه بدهد و با حضور کمال در مقابل مدافعان، بازیکنی مثل بشار رسن برای تحرکات هجومی آزادی عمل بیشتری پیدا کند. یحیی اما تصمیم دیگری گرفت؛ درست مثل دربی حذفی که بعد از اشتباه شیری اقدام به تعویض فوری او و به میدان فرستادن کامیابی‌نیا کرد، این‌بار اما برای تصحیح خطا دیر شده بود. خیلی دیر.
 
واقعا او در حد تیم ملی است؟
بعد از دعوت عجیب مهدی شیری به اردوی تیم ملی توسط دراگان اسکوچیچ، موجی از انتقادها نسبت به این انتخاب شکل گرفت. با این حال، برخی هواداران به صرف پرسپولیسی‌بودن شیری به دفاع مطلق از او برخاستند. کار تا جایی پیش رفت که محمدحسین میثاقی هم به‌خاطر یک شوخی ساده با این دعوت، در فضای مجازی در هم کوبیده شد. به هر حال، مربیگری سلیقه‌ای است، اما واقعا سلیقه بسیار خاصی می‌خواهد که شیری را به رامین رضاییان و وریا غفوری ترجیح بدهی! آنچه مسلم است اینکه شیری هرگز در امور هجومی آنقدرها تعیین‌کننده نبوده و در وظایف دفاعی هم خیلی فوق‌العاده نیست. دعوت او به تیم ملی همان قدر عجیب است که این خطای هند پنالتی‌اش. تنها قاب بی‌نقص خلق‌شده از سوی شیری در این مدت، رقص او بعد از پوکر قهرمانی پرسپولیس بود که البته از سوی تلویزیون سانسور شد!

این خبر را به اشتراک بگذارید