• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
سه شنبه 4 آذر 1399
کد مطلب : 116675
+
-

حریق اکران

گزارشی از سینما‎‌‎های تهران که درجریان انقلاب آتش گرفتند

اجتماعی
حریق اکران


  فرزانه ابراهیم‌زاده      

 14 آبان1357، محمد حشمتی، مدیرکل امور سینمایی کشور، در گزارشی به نخست‎‌‎وزیر سرلشکر ازهاری از خسارت‎‌‎های زیاد به سینماها ناشی از آتش‎‌‎سوزی‎‌‎های متعدد خبر داده و از او خواسته بود که از شرکت‎‌‎های بیمه برای تامین خسارت کمک بگیرد؛ آتش‎‌‎سوزی‎‌‎هایی که از دی ‎‌‎ماه 1356 همزمان با گسترش اعتراضات مردمی آغاز شد و در روز 28مرداد1357 با آتش‎‌‎سوزی سینما رکس آبادان فاجعه‌ای ملی را رقم زد. آمارها نشان می‎‌‎دهد که جدا از سینما رکس، در فاصله دی56 تا بهمن57 بیش از 20سینما در سراسر ایران و به‌خصوص در تهران در آتش‎‌‎ سوختند. عمده این آتش‌سوزی‌ها فروردین 57 به بعد رخ داد. سینما استیل در 20متری جوادیه در 7فروردین 57 در آتش سوخت. سینما کسری در خیابان انقلاب جنب خیابان بهار، سینمای دیگری بود که 28خرداد آتش گرفت و 2نفر از تماشاگران در این حادثه کشته شدند.
در کنار آتش‎‌‎سوزی، شکستن شیشه‎‌‎های سینماها نیز اتفاق می‌افتاد. در روزهای 7 و 10شهریور57 شیشه‌های سینما اورانوس و پانوراما را شکستند. پنجشنبه 9مهر، سینما دروازه طلایی در شهرری آتش گرفت و سینما شهاب در 22تیر‎‌‎ماه در آتش سوخت. به نوشته عباس بهارلو در کتاب سینماسوزی در ایران آتش‎‌‎سوزی از نیمه‌های شب آغاز شد و شعله‎‌‎های آتش از آپاراتخانه به سالن نمایش سرایت کرد. سینما تخت جمشید که بعدها عصر جدید نام گرفت در مرداد 57  طعمه آتش شد و سینما نپتون در مرداد‎‌‎ماه آتش گرفت. سینمای بعدی که در مرداد‎‌‎ماه به آتش کشیده شد سینما آتلانتیک بود که همراه کافه باکارا در آتش سوخت. این سینما از ساعت 11 تا 13 مورد حریق واقع شد. سینما سیلوانا در 15مرداد و سینما گلدیس همزمان با آتش‎‌‎گرفتن سینما رکس در روز 28مرداد آتش گرفت. سینما کاپری در میدان انقلاب هم آتش گرفت. در گزارش انجمن سینماداران به تیمسار کمال حبیب‎‌‎اللهی، کفیل وزارت فرهنگ و هنر در دولت ازهاری، درباره خسارت‎‌‎های این سینما آمده است: «نمای اصلی به‌کلی سوخته و بایستی جمع‎‌‎آوری و نوسازی گردد؛ کلیه دکوراسیون سالن سینما، کف، دیوارها، سقف و سیم‎‌‎کشی‎‌‎ها، سالن‎‌‎های انتظار و راهروها از بین رفته و1450صندلی و 150مبل سالن انتظار و پرده سینما و بلندگو کاملا در آتش سوخته است».
سینمای بعدی که آتش‎‌‎سوزی آن با واکنش‎‌‎های زیادی همراه شد سینما شهناز بود که 900هزار تومان خسارت وارد کرد. سینمای دیگری که آتش به جانش افتاد سینما رادیوسیتی بود؛ سینمایی که پیش از این هم 2بار دچار حریق شده بود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید