• چهار شنبه 15 آذر 1402
  • الأرْبِعَاء 23 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 06
چهار شنبه 21 آبان 1399
کد مطلب : 115440
+
-

رمزگشایی از تلاش برای گران شدن اینترنت

شنیده‌های اخیر نشان می‌دهد پافشاری 2اپراتور کشور برای گران باقی‌ماندن بسته‌های اینترنت برای کاهش استفاده مردم از اینترنت بوده است

اینترنت
رمزگشایی از تلاش برای گران شدن اینترنت

 حدود 3‌ماه پس از بازگشــت قیمـت بسته‌های اینترنت موبایل به تعرفه‌های سابق خود حالا زمزمه‌های صورت گرفته و از میان گفت‌وگوهای تلویزیونی دلایل اصلی تلاش 2 اپراتور مسلط کشور برای گران باقی ماندن بسته‌های اینترنت را نشان می‌دهد.
هر چند 2 اپراتور مسلط کشور چند‌ماه قبل طی کاری که وزیر ارتباطات از آن به نام «تبانی» یاد کرد بسته‌های اینترنت را به‌شدت گران کردند اما با پیگیری حدود یکماهه وزارت ارتباطات سرانجام قیمت اینترنت کاهش پیدا کرد و بسته‌های به صرفه و بلند‌مدت قابل خریداری شدند.
در روزهای اخیر مقام‌های جناحی خاص اما به تلاش دولت برای کاهش قیمت اینترنت موبایل اعتراض و انتقاد داشته‌اند! افراد این جناح اکنون در مصاحبه‌های خود می‌گویند که تلاش شد که به نفع پلتفرم‌های خارجی قیمت اینترنت گران شود اما دولت قاطع جلوی این ماجرا ایستاد و نگذاشت.
آنچه از میان این کلمات مشخص می‌شود این است که گران کردن بسته‌های اینترنت در تابستان امسال از سوی دو اپراتور اصلی تلفن همراه کشور نه به‌خاطر مسائل مالی بلکه به‌خاطر تلاش برای یک فیلترینگ پنهان با سخت کردن دسترسی به اینترنت بوده است.
تابستان امسال بسته‌های بلندمدت اینترنت موبایل که اکثرا برای افراد به صرفه هستند از سوی 2 اپراتور حذف شد و برخی بسته‌های دیگر هم افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی داشتند. اکنون به نظر می‌رسد این گرانی برای روانه کردن کاربران به پلتفرم‌های داخلی بوده است.
در شرایط کنونی اقتصادی و تحریم‌ها که دست مردم هر روز تنگ‌تر می‌شود گروهی تصمیم داشته‌اند که به‌خاطر فشار اقتصاد کنند که مردم قید دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را بزنند.
از مجموع حدود ۷۸ میلیون کاربر اینترنت پهن‌باند کشور ۶۹ میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل هستند و واضح است افزایش ناگهانی و ۱۰۰ درصدی قیمت باعث مشکلات بسیار زیادی برای مردم به‌ویژه در دوران شیوع کرونا شده بود. این مسئله باعث شده بود که با اینکه زندگی بسیاری به اینترنت بستگی دارد گروهی مجبور شوند به‌خاطر گران بودن اینترنت قید ارتباط با شبکه جهانی را بزنند.
پیش از این مقام‌های وزارت ارتباطات هم اعلام کرده بودند که یکی از ادعاهای اپراتورها برای گران کردن ناگهانی و عجیب اینترنت موبایل حمایت از تولید محتوا و ترافیک داخلی است. حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این رابطه گفته بود: اپراتورها محدودیت در استفاده از ترافیک داخلی و خارجی را اعمال کرده‌اند تا با این کار برای خودشان درآمد ایجاد کنند.
رئیس رگولاتوری اظهار کرد: اینکه اپراتورها تصور می‌کنند با گران کردن ترافیک بین‌الملل، مردم به سمت استفاده از ترافیک داخلی می‌روند اشتباه محض است کما اینکه قبلاً در مورد ارزش‌افزوده آن را تجربه کرده‌ایم و نتیجه‌ای هم دربرنداشت.
کارشناسان آگاه به این حوزه هم در گفت‌وگو با همشهری این مسئله را تأیید کرده‌اند. پوریا آسترکی، کارشناس شبکه‌های اجتماعی در این رابطه به همشهری می‌گوید: درواقع طی شرایط فعلی فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی صورت نمی‌گیرد اما دسترسی کاربران با گران کردن ترافیک بین‌الملل محدود می‌شود. حتی پیش از این بسته‌های تشویقی اپراتورها برای پلتفرم‌های متعلق به‌خودشان ازجمله سرویس‌های پخش ویدئو و فیلم نقض بی‌طرفی شبکه بوده است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید