• یکشنبه 6 آذر 1401
  • الأحَد 3 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 27
دو شنبه 12 آبان 1399
کد مطلب : 114592
+
-

احزاب در حاشیه

احزاب در حاشیه

در ساختار سیاسی آمریکا در سطح ملی، علاوه بر 2حزب بزرگ دمکرات و جمهوریخواه، احزاب دیگری نیز فعالیت دارند. هزینه‌های سنگین کارزارهای تبلیغاتی، مهم‌ترین مانع بر سر راه احزاب دیگری است که فاقد قدرت و نفوذ 2حزب بزرگ کشورند. این البته جدای از احزاب ایالتی و منطقه‌ای است. حزب لیبرتارین، حزب سبز و حزب قانون اساسی، 3حزب مهم دیگر آمریکا هستند.

حزب قانون اساسی

  این حزب کوچک‌ترین حزب محافظه‌کار در سطح آمریکا محسوب می‌شود. حزب قانون اساسی در سال 1992توسط هاوارد فیلیپس با نام حزب مالیات‌دهندگان آمریکا تاسیس شد. در سال1999 نام آن به حزب قانون اساسی تغییر یافت؛ هرچند شعباتش در برخی ایالت‌ها با نام‌های دیگری نیز فعالیت می‌کنند. حزب قانون اساسی طرفدار حقوق مالکیت اسلحه و محدودیت مهاجرت است و از سیاست‌های حمایتی حکومت در امور تجاری حمایت می‌کند.
در سال2010 تام تانکریدو، نماینده سابق مجلس نمایندگان نامزد فرمانداری ایالت کلرادو شد و با کسب 36.4درصد آرا، بالاتر از نامزد جمهوریخواهان در جایگاه دوم قرار گرفت. در سال 2012 ویرجیل گود، نماینده سابق مجلس نمایندگان از این حزب نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد. در سال2016 دارل کسل، دادستان کل ایالت تنسی نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

حزب سبز


  این حزب از دهه1980در آمریکا فعال بوده است. حزب سبز در جریان انتخابات سال 2000 و در پی دومین حضور رالف نیدر، رهبر خود در انتخابات ریاست‌جمهوری و تأثیر منفی‌ای که ادعا شد بر آرای ال گور، نامزد دمکرات‌ها گذاشت، توجهات بسیاری را به‌خود جلب کرد. حزب سبز تاکنون مقامات منتخبی در سطوح محلی به‌دست آورده است. این حزب در منطقه کلمبیا (محدوده پایتخت) و 20ایالت کشور دارای بیش از 300هزار رای‌دهنده بود. در انتخابات سال2006 این حزب در 31ایالت رأی داشت. در سال2017 رالف چپمن، نماینده مجلس نمایندگان ایالت مِین، به حزب سبز پیوست که بالاترین مقام منتخب این حزب تاکنون بوده است. حزب سبز آمریکا حزبی چپ‌گرا در مسائل مختلف محسوب می‌شود. سبزها بر حفاظت از محیط‌زیست، دمکراسی مشارکتی فاقد سلسله مراتب، عدالت اجتماعی، تکثر اجتماعی، صلح‌طلبی و دوری از خشونت تأکید دارند.

حزب لیبرتارین

  این حزب در سال1971 تاسیس شد و پس از 2حزب عمده دمکرات و جمهوریخواه، البته با فاصله، سومین حزب بزرگ سراسری آمریکا محسوب می‌شود. این حزب مدعی است نیم میلیون رای‌دهنده دارد. در سال2019 لیبرتارین‌ها دارای 176مقام منتخب، البته در رده‌های میانی در کشور بودند، شامل یک قانونگذار در کنگره. جاستین اَمَش، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان از میشیگان، در ‌ماه مه امسال به حزب لیبرتارین پیوست و تبدیل به نخستین نماینده این حزب در کنگره شد.
نامزد لیبرتارین‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال2012 گری جانسون، فرماندار سابق نیومکزیکو بود که در تمام ایالات کشور جز میشیگان و اوکلاهما رأی به‌دست آورد. او در آن سال در مجموع یک‌میلیون رأی داشت. در انتخابات سال2016 وی دوباره در انتخابات شرکت کرد و این بار بیش از 4میلیون رأی (3.3درصد کل آرا) کسب کرد.
لیبرتارین‌ها را می‌توان در نقطه مقابل فدرالیست‌های ادوار اولیه آمریکا دانست. آنها خواهان کاهش ابعاد، نفوذ و هزینه‌های دولت در تمام سطوح هستند. لیبرتارین‌ها از بازارهایی با کمترین میزان نظارت، دولت فدرالی با کمترین قدرت ممکن، آزادی‌های مدنی در بالاترین سطوح، آزادی مواد‌مخدر، آزادی مهاجرت، دوری از مداخله در سطح بین‌المللی و حفظ بی‌طرفی کشور، تجارت آزاد و تردد آزاد به خارج از کشور و جمهوری وکالتی به‌عنوان ساختار اصلی حکومت حمایت می‌کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید