• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
شنبه 27 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 100816
+
-

تأثیر دستکش در پیشگیری از کرونا

پزشک همشهری
تأثیر دستکش در پیشگیری از کرونا


علی ملائکه ـ روزنامه‌نگار و پزشک

شیوع کرونا باعث شده است که بسیاری از افراد در خارج از خانه ماسک بزنند و دستکش به‌دست داشته باشند. اما آیا دستکش واقعا به پیشگیری از سرایت ویروس کرونا کمک می‌کند؟
اگر شما سطحی آلوده را با دستکش لمس کنید، ویروس به سطح دستکش منتقل می‌شود. اگر با این دستکش دهان یا بینی‌تان را لمس کنید، ویروس را به‌خودتان منتقل می‌کنید، همانطور که دست بدون دستکش این کار را می‌کند.
همچنین هنگامی که دارید دستکش را از دست‌تان بیرون می‌‌آورید، اگر به دقت این کار را انجام ندهید، ممکن است به سادگی ویروس‌ها را به دست‌‌هایتان و بعد به‌صورت‌تان منتقل کنید.
درواقع، شما با احتمال بسیار بیشتری ممکن است ویروس کرونا را از قطرک‌های تنفسی فردی که در نزدیکی‌تان حرف می‌زند و عطسه می‌کند، بگیرید تا لمس کردن اشیای آلوده به ویروس و به همین علت است که فاصله‌گیری جسمی از دیگران برای پیشگیری از شیوع کرونا اهمیت دارد.
پوشیدن دستکش نمی‌تواند جای شستن دست با آب و صابون را بگیرد. اگر در وضعیتی هستید که به آب و صابون دسترس ندارید، می‌توانید از ژل‌های ضد‌عفونی‌کننده استفاده کنید.
دستکش نه‌تنها باعث محافظت از شما در مکان‌های عمومی مانند سوپرمارکت‌‌ها نمی‌شود، بلکه در پیشگیری از انتشار ویروس هم کمکی نمی‌کند. اگر در سوپرمارکت چیز آلوده‌ای را لمس کنید، دستکش‌تان آلوده می‌شود و با لمس چیزهای دیگر آلودگی را به آنها منتقل می‌کنید. دست بدون دستکش هم همین کار را می‌کند.
راه‌حل این است که در سوپرمارکت تا جایی که ممکن است چیزها را کمتر لمس کنید، مثلا میوه‌ها را برندارید و دوباره سرجایشان بگذارید.
بالاخره اینکه لزومی ندارد از دستکش‌های پزشکی استفاده کنید. این دستکش‌ها برای محافظت در وضعیت پرخطر بیمارستانی و قرارگیری در معرض مایعات بدنی آلوده مانند خون، استفراغ و ادرار ساخته شده‌اند.
دستکش‌های پزشکی مانند ماسک‌های پزشکی در اوضاع کمبود فعلی باید در اختیار کادر درمانی باشند.
دستکش برای افراد معمولی در زندگی روزانه از لحاظ حفاظت در برابر ویروس کرونا سودمندی ندارد و ضرورتی به استفاده از آن نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید