• پنج شنبه 16 مرداد 1399
  • الْخَمِيس 16 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 06
سه شنبه 19 آذر 1398
کد مطلب : 89901
+
-

سلحشوری در نطق خود که احتمالا آخرین فرصت سخنرانی‌اش در صحن مجلس بود به موضوع اعتراضات اخیر پرداخت و گفت «مردم را رها کرده‌ایم.»

جنجال یک نطق

جنجال یک نطق

فرزانه آیینی _ خبر‌نگار

نطق 5دقیقه‌ای پروانه سلحشوری نظم صحن بهارستان را به هم ریخت و منتقدانش او را به نمایندگی صهیونیست، کار تبلیغاتی و تنش‌سازی‌ متهم کردند.
سلحشوری که به‌خاطر مواضع صریح و بی‌پرده‌اش به چهره‌ای رسانه‌ای بدل شده جزو 5نماینده تهران است که اعطای نمایندگی مجلس را به لقای آن بخشید و با اعتقاد به اینکه مجلس در رأس امور نیست و کارآمدی‌اش را از دست داده از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم خودداری کرد.
هرچند او تمایلی به استمرار دوره نمایندگی‌اش در شرایط فعلی ندارد اما نطق اضطراری دیروزش خبر از آن داشت که او تا پایان دوره مجلس دهم همچنان جدی، صریح و قاطعانه بر مواضع قبلی‌اش ایستاد و به زعم خودش می‌خواهد تمام‌قد صدای مردمی باشد که تریبونی در اختیار ندارند. (فرصت نطق‌های اضطراری 5دقیقه است و به قید قرعه به نمایندگان اختصاص داده می‌شود.)

جایگاه نهاد ملت کجاست؟
سلحشوری در نطق میان‌دستور خود با اشاره به سخنان بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی درباره ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، نطقش را که به‌نظر می‌رسد آخرین فرصت سخنرانی‌اش در صحن علنی مجلس باشد، اینگونه آغاز کرد: «...اعتراض‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ و همچنین دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ اعتراض‌هایی بوده که همواره مطالباتی در آن وجود داشته است اما امروز معترضین اغلب جوانانی هستند که به‌دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی‌اند. یکی از جامعه‌شناسان در این‌باره می‌گوید: «ضرورت امروز کشور این امر را بر ما قطعی کرده است که از نو بپرسیم جامعه‌ای که در فاصله ۷۰ سال، 2 انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و در هر یک یا 2دهه، یک جنبش سیاسی و اجتماعی را، چرا آرام نمی‌گیرد و به بلوغ نمی‌رسد؟ چه چیز در لایه‌های پنهان این جامعه و در سیاست و زمانه است که عموم مردم را مضطرب، نابردبار و ناآرام کرده است؟
 آیا انسان‌هایی که این جامعه را برساخته‌اند، دچار شوریدگی و خشم مداوم هستند یا وجود یک معلولیت پنهان در هویت و ذات؟ مشکل در این است که ما گفته‌ایم ما این سبک زندگی را انتخاب کرده‌ایم. آیا به‌راستی جوانان ما این سبک زندگی را انتخاب کرده‌اند؟ امسال گفته شد بیش از نیمی از پذیرفته‌شدگان کنکور پزشکی کسانی بودند که دچار سهمیه بودند. یک طبقه نوساخته و برساخته و دارای امتیازات گوناگون و بقیه مردم رها شده‌اند.»
سلحشوری از آنچه استبداد سرکش در بخشی نهادها خواند، انتقاد کرد و پرسید: به‌راستی جایگاه نهاد ملت کجاست؟ در این حین بود که عبدالله سامری، نماینده خرمشهر و مجید ناصری‌نژاد، نماینده شادگان – هردو عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان هستند- نسبت به نطق سلحشوری اعتراض کردند.
نکته جالب در اعتراض خوزستانی‌ها به سلحشوری در این است که سلحشوری اصالتش خوزستانی است و در این استان حامیان جدی دارد.
 آنها خطاب به مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت، تأکید کردند که تریبون را از سلحشوری بگیرد و مانع ادامه نطق سلحشوری شود.
فریادهای سامری و ناصری‌نژاد فضای صحن