• سه شنبه 6 اسفند 1398
  • الثُّلاثَاء 1 رجب 1441
  • 2020 Feb 25
چهار شنبه 16 مرداد 1398
کد مطلب : 71090
+
-

خداحافظی با مدارس خشتی و گلی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اصفهان گفت: تا اول ماه مهر امسال مدارس خشتی و گلی و دارای سیستم گرمایشی بخاری نفتی در استان حذف می‌شود.
به گزارش ایرنا، سرپرست وزارت آموزش و پرورش به تازگی اعلام کرد که تا اول مهر مدارس خشتی و گلی به جز در سیستان و بلوچستان برچیده می‌شود و بخاری‌های نفتی از مدارس جمع‌آوری خواهد شد.

«سید مهدی میربد» تعداد مدارس خشتی و گلی در استان را یک‌صد باب کلاس درس اعلام و اضافه کرد: طرح حذف و جایگزینی این کلاس‌ها از یک‌سال و نیم قبل در استان شروع شد و تا ابتدای سال تحصیلی جاری به اتمام می‌رسد. وی یادآور شد: تعداد کمی از این مدارس به لحاظ سابقه تاریخی، ثبت میراث فرهنگی هستند. در این دسته از مدارس کلاس‌ها تخلیه و برای هرگونه تصمیم در خصوص ترمیم و نگاهداشت به میراث فرهنگی واگذار می‌شود. مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اصفهان به اعتبار تخصیص یافته و هزینه شده برای جایگزینی مدارس خشتی اشاره‌ای نکرد و هرگونه ارائه اطلاعات در این زمینه را به پایان شهریور موکول کرد.

وی همچنین در پاسخ به آمار مدارس تخریبی و یا نیازمند به مقاوم‌سازی خاطرنشان کرد: این آمار مدام به لحاظ حوادث طبیعی از جمله سیل، فرونشست آب‌های زیرزمینی و زلزله در حال تغییر است.
 بر اساس آمار ارائه شده، نزدیک به 40 درصد فضاهای آموزشی موجود در استان اصفهان تخریبی یا نیازمند بازسازی است. میربد یادآور شد: می‌توان گفت رویکرد نوسازی مدارس به سمت مدارس مستحکم است و بر این اساس تمام تلاش‌ها برای ایمن‌سازی مدارس استان در حال انجام است.  وی همچنین با اشاره به موضوع جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس استان گفت: در ابتدای مهر امسال در هیچ یک از مدارس که زیرساخت تبدیل آنها به سیستم گرمایشی استاندارد فراهم است، بخاری نفتی وجود نخواهد داشت.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اصفهان ادامه داد: اکنون از تعداد 260 کلاس درس دارای بخاری نفتی در استان زیرساخت 60 کلاس برای سیستم گرمایشی استاندارد فراهم است که تمامی آنها تا اول سال تحصیلی مجهز می‌شود.
وی با اشاره به این‌که در زمان حاضر در برخی از مناطق و روستاهای استان هنوز گازرسانی صورت نگرفته، گفت: به محض اعلام آموزش و پرورش این مناطق مبنی بر شروع عملیات گازرسانی، کارشناسان و مهندسان این اداره کل وارد عمل می‌شوند.

میربد موضوع ایمنی کلاس‌های درس را مقوله‌ای مهم در نظام آموزشی برشمرد و افزود: هرگونه بی‌توجهی نسبت به این مهم قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست. در سال تحصیلی گذشته 850 هزار دانش‌آموز در بیش از 5 هزار مدرسه استان اصفهان به تحصیل مشغول بودند.

این خبر را به اشتراک بگذارید